X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

W laboratorium biologicznym

Grupy z rozszerzoną biologią klas 2a i 2b odwiedziły Zakład Fizjologii Roślin Uniwersytetu Śląskiego. Dr Michał Ludynia przeprowadził dla nas warsztaty ,,Transport osmotyczny w bulwie ziemniaka". Mieliśmy również możliwość obejrzenia laboratoriów, w których odbywają się badania naukowe.

Autor: Małgorzata Górska 2024-09-18

W SUM-ie studiuj!

W ramach projektu "W SUM-ie studiuj!" uczniowie klas trzecich realizujący rozszerzenie z biologii brali udział w warsztatach "Rehabilitacja dla każdego" w Zakładzie Adoptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Mieliśmy okazję wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych ruchowo oraz uzyskać cenne informacje, jak w sposób prawidłowy pomóc im pokonać codzienne ograniczenia. Młodzież uzyskała również odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przebiegu studiówna kierunkach medycznych.


Autor: Małgorzata Górska 2024-09-16

Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży

5 czerwca w Instytucie im. Wojciecha Korfantego odbyły się drugie warsztaty „Szałot kulturowy” z projektu „EtnoPolska. Edycja 2024". Wzięła w nich udział grupa uczniów z klasy 1d. Spotkanie poświęcone było tradycjom kulinarnym, a motywem przewodnim do rozważań nad różnorodnością stała się sałatka jarzynowa zwana na Śląsku szałotem.
W praktycznej części zajęć uczniowie pracowali w grupach z pozostałymi uczestnikami warsztatów. Wspólnie tworzyliśmy pracę plastyczną, która odwzorowywała odczucia związane z tradycją i dziedzictwem kulturowym. Sięgaliśmy podczas jej tworzenia do Wikipedii, rozmawialiśmy i przywoływaliśmy ważne w naszych rodzinach tradycje kultywowane do dziś. Nasze uczennice piękne zaprezentowały przygotowane prace. Miłym zakończeniem spotkania było wspólne zjedzenie przygotowanego szałotu.
Zajęcia były prowadzone fonicznie i w Polskim Języku Migowym. 

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-06-06

Chcemy rzeki - Święto Rawy 21-25 maja

W ramach obchodów tego święta nasza szkoła brała udział w Rawenaliach, warsztatach organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego i ASP w Katowicach (dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. UŚ, dr Magdalena Ochwat, dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof UŚ, prof. dr hab. Piotr Skubała).

W ramach warsztatów uczniowie :

- odbyli spacer wzdłuż Rawy analizując architekturę otoczenia oraz specyfikę rzeki Rawy

- poznali środowisko oraz cechy geograficzne i biologiczne rzeki

- dokonywali pomiaru składu i czystości wody- szukali organizmów żyjących w wodach Rawy

- mieli okazję do medytacji wsłuchując się w szum wody

- uczestniczyli w dyskusji na temat konieczności podejmowania działań w celu polepszenia jakości wód i środowiska rzeki Rawy.

Zwieńczeniem zajęć było składanie życzeń rzece, które młodzież wypisywała na kolorowych wstążkach.

Autor: Barbara Cholewa 2024-06-03

Co to jest interna?

Uczniowie z klas 1a i 1b realizujący rozszerzoną biologię uczestniczyli w warsztatach medycznych organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach programu Europejskie Miasto Nauki - Katowice 2024. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się czym zajmują się lekarze interniści, nauczyli się w jaki sposób przebiega badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta oraz sami wcielili się w rolę lekarzy i pacjentów przeprowadzając między sobą wywiady lekarskie. Poznali także podstawowe narzędzia używane w internie oraz mogli użyć stetoskopu, otoskopu, oftalmoskopu, tablic okulistycznych i młotków neurologicznych. Na zakończenie dowiedzieli się jak odczytywać i interpretować wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Autor: Małgorzata Górska 2024-05-29

Warsztaty kulturowe w Instytucie im. Wojciecha Korfantego

14 maja grupa uczniów z klasy 1d wzięła udział warsztatach „Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży”. Odbyły się one w Instytucie im. Wojciecha Korfantego. Było to pierwsze spotkanie warsztatowe w ramach interdyscyplinarnego projektu z zakresu edukacji i animacji społecznej. Wspólnie wysłuchaliśmy długiej i ciekawej historii strojów i ubiorów śląskich, dzięki czemu wzięliśmy udział w upowszechnianiu tradycji regionalnych. Młodzież XLO podczas warsztatów współpracowała z uczniami ze specjalnymi potrzebami ze szkoły z Raciborza. Zajęcia były prowadzone fonicznie i w Polskim Języku Migowym.

Ciekawym doświadczeniem była też możliwość założenia tradycyjnych strojów śląskich oraz rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek związanych z tematyką spotkania. Przed nami jeszcze jedno spotkanie, które będzie poświęcone kuchni śląskiej.

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-05-16

Warsztaty noworoczne w grupach chińskich

19 stycznia grupy chińskie odwiedziła pani Haoyue Ma, lektorka Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego, która opowiedziała m.in. o tym, jak w Chinach obchodzi się Boże Narodzenie i Chiński Nowy Rok. Uczniowie klasy trzeciej mieli ponadto okazję spróbować swoich sił w kaligrafii - i szło im naprawdę dobrze! Efekty możecie podziwiać na zdjęciach.

Autor: Katarzyna Knoll 2024-01-24

Warsztaty „Green screen” w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach

19 stycznia 2024r. podczas warsztatów przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Kotulską w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach, grupa uczniów z klasy 1 C zapoznała się z pracą z wykorzystaniem ekranu green screen. Po krótkim wykładzie prowadzącej młodzież zapoznała się z profesjonalnym sprzętem filmowym. Z jego pomocą wkleili swoje twarze postaciom z obrazów lub zdjęć. Dowiedzieli się jak nadać im życie. Nagrali siebie nawzajem na zielonym tle, a następnie wycięli tzw. green screen’a w programie do montażu filmowego. Zajęcia były bardzo ciekawe, a biorący w nich udział uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-01-23

Warszaty „Czytanie lodu. Laboratorium lektury”.

4 stycznia 2024 roku panie Małgorzata Wójcik-Dudek i Magdalena Ochwat jako Zespół ICBEH UŚ, powadziły warsztaty dla uczniów klasy 1 D w ramach Tydzień zimna w Mieście Nauki „Czytanie lodu. Laboratorium lektury”.

Prowadzące zaprosiły naszych uczniów w daleką podróż, podczas której wsłuchiwali się i wczytywali w lodowce, te odchodzące już w przeszłość archiwa naszej planety. Na warsztatach uczniowie uruchamiali wzrok, słuch oraz dotyk. Pomagały im w tym mądre oraz pełne emocji książki naukowców, dziennikarzy oraz artystów, którzy w ten sposób pragną zwrócić uwagę świata na znikające lodowce.

Podczas warsztatów ćwiczyliśmy uważność i wrażliwość tak, aby wsłuchując się w dźwięki topniejących lodowców, zrozumieć sens i społeczne znaczenie organizowanych na Północy ich pochówków, a w kontekście odchodzenia świata, jaki znamy, pomyśleć o przyszłości.

Autor: Ewa Sokołowska Grobel 2024-01-05

Warsztaty w Sosnowieckim Centrum Sztuki

19 grudnia klasa III b uczestniczyła w zajęciach w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Uczniowie wysłuchali historii „Nieobecni – historia społeczności żydowskiej w Sosnowcu. Przywracanie pamięci.” Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Wielobarwna mozaika”. Prowadząca wykład pani Monika Kempara przedstawiła wielokulturową przeszłość Sosnowca na przykładzie społeczności żydowskiej. Łącząc sztukę i historię ludzi, którzy kształtowali oblicze Sosnowca, uczniowie wzięli również udział w warsztatach plastycznych, które przeprowadziła pani Monika Pawlas-Polańska. Każdy przyozdabiał własnoręcznie świecznik chanukowy.

Część zdjęć autorstwa Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2023-12-20


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach