X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Dzień Przedmiotów Humanistycznych

31.05.2023 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Przedmiotów Humanistycznych. Humanistyka to nauka, która przekracza horyzonty, nie ma granic. Tak też było podczas zorganizowanych przez nas warsztatów i prelekcji. Uczniowie, wzięli udział w różnorodnych aktywnościach, których celem było pokazanie, jak można rozumieć nauki humanistyczne, co oferują współczesnemu człowiekowi i jak dbają o naszą przeszłość. Wszystkie zajęcia i warsztaty były przeprowadzone przez zaproszonych do szkoły gości z Uniwersytetu Śląskiego, z którym od wielu lat współpracujemy. Były to warsztaty o literaturze, a w szczególności o poezji polskiej, przeprowadzone przez panie: dr hab. Iwonę Gralewicz-Wolny, prof. UŚ i dr hab. Bożenę Szałastę-Rogowską, prof. UŚ.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty neofilologiczne. Pan dr hab. Ireneusz Kida, prof. UŚ wygłosił wykład o językach świata, a dr Adam Pluszczyk opowiedział o żartach i humorze w języku angielskim. Pani dr Monika Blidy – germanistka – przybliżyła naszym uczniom stosunki polsko-niemieckie, a dr Małgorzata Kalita wraz ze swoim studentem, panem Bartłomiejem Wieczorkiem, przenieśli nas za południową granicę naszego kraju – do Czech, opowiadając o kulturze naszych sąsiadów i języku czeskim. Bardzo praktyczne zajęcia przeprowadziła pani dr Joanna Mercik, która opowiadała o realiach gospodarczych i społecznych w Polsce Ludowej. Towarzyszyli jej studenci, panowie Mikołaj Szewczyk, Szymon Peikert, Kacper Szwedo i Kamil Słota, którzy zagrali z naszymi uczniami w grę planszową „Kolejka”.

Autor: Maciej Małek 2023-06-07


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach