X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Projekt „Szkoła Patriotów”

Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 X Liceum Ogólnokształcace bierze udział w projekcie „Szkoła Patriotów”. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pan Tomasz Dreinert.

Regulamin projektu „Szkoła Patriotów”

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Orląt i Kadetów Lwowskich

W niedzielę 20 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył  w Mszy świętej  w intencji Obrońców Lwowa (1918-1920) w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach. Mszę celebrował

Ks. Prałat dr Andrzej Suchoń. Po mszy nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orląt i Kadetów Lwowskich wraz z członkami Oddziału Katowickiego Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

Autor: Wojciech Kiełb 

Zakończenie kolejnej edycji projektu „Kresy Zachodnie w II Rzeczypospolitej Polskiej”

Uczniowie klasy 3d uczestniczyli w tym roku szkolnym w trzeciej edycji programu edukacyjnego „Kresy Zachodnie w II RP”. Celem tegorocznej edycji było przybliżenie uczniom sylwetek osób mocno związanych ze Górnym Śląskiem, nie tylko w okresie międzywojennym, ale też w trakcie trwania wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu. W pięciu sesjach przypomniano historię wybitnych osób, o których na przestrzeni lat niestety w dużej mierze zapomniano. Uczestnicy wykonywali zadania odnoszące się do postaci omówionych w całym cyklu. Uroczystość zakończenia projektu odbyła się 14 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Katowicach. Uczniowie wysłuchali wykładu podsumowującego cele i realizację projektu oraz otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.

Autor: Wojciech Kiełb 

Wykład w Panteonie Górnośląskim

23 maja 2023r. uczniowie klasy 2d wysłuchali wykładu „Tadeusz Pragłowski i Golgota Wschodu. Cień Katynia w życiu medyka sądowego”. Prelekcja dotyczyła Zbrodni Katyńskiej oraz postaci lekarza Tadeusza Pragłowskiego, który został oddelegowany do Katynia w 1943r. w pierwszej polskiej komisji sądowo-lekarskiej. Jego spostrzeżenia miały ogromny wpływ na ustalenie sprawcy i czasu popełnienia tej masowej zbrodni. Jego udział w komisji technicznej PCK miał negatywny wpływ na jego dalsze życie, a zwłaszcza na karierę naukową. Wykład odbył się w siedzibie Panteonu Górnośląskiego.

Po prelekcji uczniowie zwiedzili nowoczesną wystawę multimedialną poświęconą wybitnym postaciom związanym z Górnym Śląskiem. Na koniec nasza grupa wjechała na taras widokowy na dachu Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Niestety załamanie pogody nie pozwoliło delektować się długo widokami Katowic i okolic.

Autor: Wojciech Kiełb 

Historia na ekranie

Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w pierwszym spotkaniu w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej i kina Kosmos w Katowicach „Historia na ekranie”. Pierwsza prelekcja wygłoszona przez Ewelinę Małachowską dotyczyła historii prześladowania Żydów, nazizmu i rasizmu Trzeciej Rzeszy. Po prelekcji uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu Agnieszki Holland „Europa, Europa” Cały cykl poświęcony jest historii współczesnej, jej kontekstom i kinowym interpretacjom. Jak pogodzić przyjaźń i różnice poglądów? Czego uczy nas historia? I jak zmienia się spojrzenie na przeszłość, kiedy patrzymy na nią oczami młodych ludzi, których była udziałem?

Autor: Wojciech Kiełb 

Finał zbiórki zniczy na cmentarze Lwowa

Do 25 października trwała w naszej szkole zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłonęły na Cmentarzu Łyczakowskim i Janowskim we Lwowie. Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych.  W tym roku uczniowie naszej szkoły zebrali ponad 300 białych i czerwonych zniczy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

Autor: Wojciech Kiełb 

Kolejna edycja akcji "Szkoła pamięta"

28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tegorocznej edycji akcji Ministerstwa Oświaty i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach akcji, mającej na celu upamiętnienie lokalnych miejsc pamięci i poznanie ich historii, uczniowie odwiedzili najstarszy cmentarz w Katowicach i zapalili znicze na grobach ostatniego sołtysa polskiej wsi Katowice Kazimierza Skiby, przywódcy trzeciego powstania śląskiego Wojciecha Korfantego i gen. Jerzego Ziętka, którego zasługą jest rozwój nowoczesnych Katowic po drugiej wojnie światowej. Odwiedzili także pomniki Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego i przysiedli na ławeczce Stanisława Ligonia. Na koniec zapalili znicze pod pomnikiem zamordowanych w Katyniu polskich oficerów. Piękna i nietypowo ciepła pogoda, umożliwiła nieśpieszną zadumę i wysłuchanie historii osób związanych z miejscami pamięci w naszym mieście.

Autor: Wojciech Kiełb 

Dzień Patrona

Ignacy Jan Paderewski należy do najwybitniejszych postaci w polskiej historii. Mieliśmy kolejną okazję, aby upamiętnić naszego Patrona. Uczennice i uczniowie wykonali plakaty oraz okolicznościowe kotyliony, które możemy oglądać na wystawie na parterze. Ponadto obejrzeliśmy scenkę teatralno-muzyczną, stanowiącą kolejną okazje do poznania poglądów i twórczości tego wielkiego Polaka.

Autor: Tomasz Dreinert 

Tydzień Konstytucyjny

Klasy 1d (grupa dziennikarska) i 3d miały okazję do spotkania z prawnikiem w ramach kolejnego Tygodnia Konstytucyjnego. W tym roku pani adwokat Aleksandra Mandrela przygotowała zajęcia dotyczące Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Okazją jest 30-ta rocznica obowiązywania tego dokumentu w Polsce. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi przepisami Konwencji. Następnie przyglądali się konkretnym kazusom, które pozwoliły zrozumieć, jaką wagę ma ten dokument w życiu każdego człowieka.

Autor: Tomasz Dreinert 

BohaterON w naszej szkole

Klasy pierwsze uczestniczyły w projekcie BohaterON. Akcja ma na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego. Po obejrzeniu filmu na temat życia codziennego w czasie walk powstańczych uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami i refleksjami. Akcja zakończyła się wysyłaniem wirtualnych kartek i pozdrowień dla Powstańców.

 

Autor: Tomasz Dreinert 


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach