X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

5 minut dla książki

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa młodzież z naszej szkoły wzięła udział w akcji „5 minut dla książki”.

Projekt polegał na systematyzacji książek zgromadzonych w bibliotece. Uczniowie z pasją i zaangażowaniem zrealizowali powierzone im zadanie, zapoznając się przy tym z księgozbiorem bibliotecznym. Podczas pracy młodzi ludzie znaleźli wiele interesujących dla siebie tytułów i wyrazili chęć ich przeczytania.

Autor: Andrzej Hadryś 2022-09-15

Pochwal się swoją ulubioną książką

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Biblioteka szkolna ogłasza akcję „Lubię to - szybkie polecenie książek”.

Na pewno są książki, które wywarły na Was ogromne wrażenie i które chcielibyście polecić innym. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki i podzielenia się tytułami swoich ulubionych książek! Z waszych poleceń powstanie „Lista polecanych książek”. Na Wasze propozycje czekam do końca września.

Zapraszam serdecznie!

Autor: Andrzej Hadryś 2022-09-14

Wystawa zakazanych książek

W 2022 roku Tydzień zakazanych książek przypada na okres od 18 – 24 września. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza akcję „Przyłapani na czytaniu zakazanych książek”. W dniach od 19-23 września w naszej bibliotece będzie można obejrzeć wystawę książek widniejących dawniej na Indeksie Ksiąg Zakazanych oraz bliżej się z nimi zapoznać. Zapraszamy do czytania zakazanych książek!

Indeks Ksiąg zakazanych to ogłoszony przez Kościół katolicki spis dzieł, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać bez zgody władz kościelnych. Powstał na fali kontreformacji w czasach obrad soboru trydenckiego w latach 1545 – 1563. W Indeksie umieszczone były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką. Wśród nich znalazły się również dzieła naukowe i filozoficzne. Pierwszy oficjalny Indeks Ksiąg Zakazanych wydano w 1559 roku. Ostatnie wydanie Indeksu opublikowano w 1948 roku, znajdowało się na nim 4126 pozycji.

Zapraszam!

Autor: Andrzej Hadryś 2022-09-12

 

 

Babskie czytanie – współczesne polskie pisarki dla dziewcząt i kobiet

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna zaprasza wszystkie uczennice naszej szkoły do udziału w projekcie: „Babskie czytanie – współczesne polskie pisarki dla dziewcząt i kobiet”.

Projekt ma na celu popularyzację współczesnej polskiej literatury kobiecej wśród dziewcząt w wieku szkolnym.

Impreza zostanie zrealizowana w formie konkursu na najlepszą recenzję książki.

Zadaniem uczestniczek konkursu będzie przeczytanie wybranej przez siebie polskiej współczesnej powieści kobiecej, a następnie napisanie jej recenzji.

Najlepsze teksty zostaną nagrodzone przez nauczycieli języka polskiego ocenami.

Gotowe teksty w formie wydruku komputerowego o maksymalnej objętości 1 strona A4 należy złożyć w bibliotece szkolnej do końca września.

Zapraszam wszystkie uczennice do biblioteki szkolnej po książki polskich pisarek i zachęcam do udziału w konkursie!

Autor: Andrzej Hadryś 2022-09-06

.

kiermasz

Dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla biblioteki XLO

Już po raz drugi nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Całkowita wartość zadania – 15 000,00 zł
Kwota dofinansowania – 12 000,00 zł
Wkład własny – 3 000,00 zł
Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły i skierowany m.in. do szkół podstawowych.  Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2022-07-28

Speed dating w bibliotece

W bibliotece odbyła się akcja „Wybierz przyjaciela (KSIĄŻKĘ) na wakacje”. Spotkanie rozpoczęło się RANDKĄ z książką. Zadanie to było niczym speed dating: 3 minuty na poznanie książki, dźwięk sygnalizujący koniec czasu. Po przeczytaniu fragmentu uczennice i uczniowie podejmowali decyzję, czy chcą książkę czytać dalej i czy warto zabrać ją na wakacje. Jeśli wybór był na „TAK”, książka została wypożyczona, jeśli na „NIE” to poszukiwania trwały dalej.

Autor: Joanna Baca 2022-06-09

Lektury szkolne w dostępie online

Drodzy uczniowie.

Biblioteka Szkolna chciałaby zaprezentować wam legalne źródła, z których możecie korzystać szukając lektur, literatury czy pomocy do nauki. Proponujemy na czas nauki zdalnej w pierwszej kolejności szukać potrzebnych lektur na zaprezentowanych poniżej stronach.

Jeżeli, ktoś z Was potrzebuje lekturę lub inną pozycję, której nie może znaleźć w internecie w legalnych źródłach, to prosimy Was o indywidualny kontakt przez dziennik elektroniczny.

Zapraszamy serdecznie.

Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN, BŚ i BE. Hosting: ICM. Aktualnie możemy znaleźć na tej platformie 5617 plików. W serwisie znajdziemy zarówno lektury szkolne jak i klasykę literatury polskiej i zagranicznej. Książki dostępne są przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI
Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach i wykładowcach, ale zachęcamy do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.
 

Autor: Katarzyna Pąpka 2022-01-27

wolne lektury   lektury gov

Świąteczna zbiórka książek zakończona sukcesem!

Biblioteka Szkolna X Liceum Ogólnokształcącego przekazała na ręce Fundacji Onkologicznej Rakiety książki zebrane podczas akcji „Świąteczna zbiórka książek”. Cieszymy się, że nasza społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie włączyli się w zbiórkę książek dla pacjentów szpitali. W akcję włączyło się wiele osób i Fundacja uzbierała ponad 60000 książek !!! Zostaną one przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych w Katowicach, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i szpitali grupy NU-MED w Elblągu, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim oraz na oddziały dziecięce. DZIĘKUJEMY

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-12-15

Black Friday w bibliotece!

Biblioteki nie mogą pozostawać w tyle, kiedy trwa polski Black Friday. W galeriach handlowych wszyscy szukają okazji zakupowych. Tymczasem w naszej szkolnej bibliotece trwa akcja pod hasłem: „Black Friday w bibliotece”, polegająca na promowaniu i wypożyczaniu czytelnikom książek z czarną okładką z różnych gatunków literackich. Wśród nich znajdziemy między innymi „czarne” kryminały, thrillery czy tytuły z gatunku literatury obyczajowej.

Czytelnicy wypożyczający książki z akcji, oprócz udziału w wesołej zabawie, otrzymują od bibliotekarza DRUGĄ KSIĄŻKĘ GRATIS! wraz z zakładką ;)

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-11-24

 


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach