X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Świąteczna zbiórka książek zakończona sukcesem!

Biblioteka Szkolna X Liceum Ogólnokształcącego przekazała na ręce Fundacji Onkologicznej Rakiety książki zebrane podczas akcji „Świąteczna zbiórka książek”. Cieszymy się, że nasza społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie włączyli się w zbiórkę książek dla pacjentów szpitali. W akcję włączyło się wiele osób i Fundacja uzbierała ponad 60000 książek !!! Zostaną one przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych w Katowicach, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i szpitali grupy NU-MED w Elblągu, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim oraz na oddziały dziecięce. DZIĘKUJEMY

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-12-15

Black Friday w bibliotece!

Biblioteki nie mogą pozostawać w tyle, kiedy trwa polski Black Friday. W galeriach handlowych wszyscy szukają okazji zakupowych. Tymczasem w naszej szkolnej bibliotece trwa akcja pod hasłem: „Black Friday w bibliotece”, polegająca na promowaniu i wypożyczaniu czytelnikom książek z czarną okładką z różnych gatunków literackich. Wśród nich znajdziemy między innymi „czarne” kryminały, thrillery czy tytuły z gatunku literatury obyczajowej.

Czytelnicy wypożyczający książki z akcji, oprócz udziału w wesołej zabawie, otrzymują od bibliotekarza DRUGĄ KSIĄŻKĘ GRATIS! wraz z zakładką ;)

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-11-24

 

Świąteczna zbiórka książek dla pacjentów szpitali

Książka potrzebna od zaraz!
Włączamy się w akcję Fundacja Onkologiczna Rakiety ❤️
📘Każdy z nas ma ukochaną książkę. Książkę, która zmieniła jego życie, pomogła w trudnych chwilach, rozweseliła albo zwyczajnie uprzyjemniła długie, zimowe wieczory. Teraz tą ukochaną lekturą będzie można się podzielić z pacjentami onkologicznymi, którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą w szpitalach.
Jak można się włączyć ❓
📖 Po pierwsze - wybrać swoją ulubioną lekturę.
📖 Po drugie - napisać w niej dedykację do osoby, która Święta spędzi w szpitalu.
📖 Po trzecie - dostarczyć do naszej Biblioteki Szkolnej w godzinach jej otwarcia  7.30-14.15 
📚 Często nie wiemy, co napisać, dlatego wiele osób po prostu się podpisuje. Ale każdy taki gest spotyka się z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością pacjentów, dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji ❤

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-11-22

 

Nagroda w Konkursie "Selfie z księgozbiorem"

Podczas październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy konkurs na „Selfie z księgozbiorem”. Celem konkursu było przede wszystkim aktywizowanie uczniów do brania udziału w konkursach oraz rozwijanie wyobraźni i odkrywanie talentów artystycznych. Laureatką konkursu została Karolina. Serdecznie gratulujemy.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-11-08

XLO w akcji CZYTAJ PL - upoluj książkę

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Nasza szkoła róniez w tym roku bierze w akcji udział.

Po raz kolejny dzięki zaangażowaniu Instytutu Książki plakaty Czytaj PL trafiły w wersji elektronicznej do ponad 900 szkół średnich w całej Polsce! To kolejna edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL.

Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno widoczna będzie w przestrzeni wirtualnej. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, blisko 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.

Czytaj więcej...

Konkurs na selfie z księgozbiorem

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

1. Zrób sobie zdjęcie/selfie na tle księgozbioru lub z książkami (nie musi to być Twoja biblioteczka, mogą być książki kogoś z rodziny lub znajomych)

2. Ale uwaga! Na zdjęciu to księgozbiór ma być najważniejszy! Liczy się także ciekawe ujęcie tematu.

3. Zdjęcie prześlij do 31 października 2021r. w formie elektronicznej na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rozstrzygnięcie konkursu 5 listopada. Na zwycięzców czekają nagrody!

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-10-13

Selfie z ksigozbiorem

Znajdź swoje imię/nazwisko w tytule książki

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała akcję „Znajdź swoje imię/nazwisko w tytule książki”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy nauczycieli naszej szkoły. Zachęcamy Was do sprawdzenia i zobaczenia w jakich książkach znaleźli oni swoje imię lub nazwisko.

Uczniów chętnych do wzięcia udziału w takiej zabawie zapraszamy do biblioteki podczas przerw. Na pewno uda się Wam znaleźć książkę z Waszym imieniem bądź nazwiskiem i stworzymy kolejną galerię.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-10-13

 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Nasza Biblioteka szkolna włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi „Baśnie i legendy z całego świata”

W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w akcjach organizowanych przez bibliotekę szkolną. O wszystkich konkurach będziemy na bieżąco informować.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2021-10-01

 

Przyłapani na czytaniu zakazanych książek

Tydzień Zakazanych Książek to coroczne święto wolności czytania. Obchodzone jest na całym świecie od 1982 r. Organizowane zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji oraz szkodliwość cenzury. Tydzień Zakazanych Książek łączy całą społeczność książek — bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników we wspólnym wspieraniu wolności czytania. W naszej szkolnej bibliotece w tym roku zorganizowaliśmy akcję „Przyłapani na czytaniu zakazanych książek”. Zapraszamy do obejrzenia galerii książkowych złoczyńców.

 

Czytaj więcej...

Biblioteka zaprasza

Poniedziałek 7.00 - 14.15

Wtorek

7.00 - 14.15
Środa 7.00 - 14.15
Czwartek 7.00 - 14.15
Piątek 7.00 - 14.15

 

Zapraszamy od poniedziałku do piątku. Wypożyczanie książek i przyjmowanie zwrotów:

 7.45 - 8.00 przed lekcjami

10.35 - 10.55 długa przerwa

13.30 - 13.45 długa przerwa 

Posiadamy ponad 14 000 książek. Można u nas znaleźć wiele nowości wydawniczych.

Zapraszamy do śledzenia aktualności bibliotecznych w zakładce Biblioteka http://xlo.katowice.pl/index.php/biblioteka-2

oraz na naszym FanPage’u FB https://www.facebook.com/bibliotekaXLO - Biblioteka X LO im I.J.Paderewskiego

 


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach