X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Olimpiada zdrowia

Uczennica klasy II A Julia Jurek zajęła II miejsce w etapie Rejonowym Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu PCK. Jest to duży sukces Julii ponieważ w tym roku w etapie rejonowym oprócz uczniów szkół średnich Katowic uczestniczyli uczniowie z Jaworzna, Tychów i Bierunia, a pierwsze miejsce zajęła uczennica z Jaworzna która w ubiegłym roku zwyciężyła w Województwie Śląskim i zajęła 6 miejsce w Polsce

Autor: Mirosław Galik 2024-01-23

Sukces naszej uczennicy w XIII edycji Wojewódzkiego Turnieju Artystycznego

15 stycznia 2024 roku w Górnośląskim Centrum edukacyjnym w Gliwicach odbyła się gala finałowa XIII edycji Wojewódzkiego Turnieju Artystycznego, której myślą przewodnią był cytat Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”. Wojewódzki Turniej Artystyczny odbywał się w dwóch kategoriach: autorskiej i aktorskiej, w siedmiu konkurencjach. Celem tego turnieju było wyłonienie spośród uczniów młodych talentów tanecznych, wokalnych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Miło nam poinformować, że Julia Płonka – uczennica klasy 2c otrzymała wyróżnienie w kategorii aktorskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Joanna Baca 2024-01-23

Źródło zdjęć z gali: https://www.facebook.com/gce.gliwice

 

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata

10 stycznia podsumowano Ogólnopolski Konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” Był on realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Miło nam poinformować, iż w V edycji konkursu w kategorii FILM 1 miejsce zajął uczeń klasy 4 B Filip Król, a wyróżnienie: Jan Hyacent - nasz absolwent i Filip Król.

Przed przygotowaniem prac konkursowych wybrani uczestnicy brali udział w seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz. Podczas seminarium zwiedzali tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz obejrzeli prezentację na temat jego symboliki i znaczenia. Przez kolejne miesiące tworzyli swoją wizję prac konkursowych. Efekty prac zostały ocenione przez komisję konkursową, a laureaci wraz opiekunami merytorycznymi zaproszeni do wzięcia udziału w oficjalnym zakończeniu konkursu, które miało miejsce 10 stycznia 2024 roku.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu wraz z dostępem do nagrodzonych filmów naszych uczniów w Katalogu prac konkursowych

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2024-01-21

Laureatka Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

Julia Augustyn - uczennica klasy IV - zdobyła tytuł laureatki Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku i otrzymała indeks będący przepustką na jej wymarzone studia o kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Julia konkurowała z ponad dwustu pięćdziesięcioma uczniami z całego województwa. Opiekę nad uczennicą sprawował prof. Łukasz Wilk.

Autor: Łukasz Wilk 2023-12-17

I miejsce w projekcie wiedzy o Szwajcarii

Uczennice klasy 2 D Maja Garlewska, Magdalena Gajda oraz Julia Meyer zdobyły I miejsce w wojewódzkim projekcie z języka niemieckiego „Schweiz-KantonenLand, czyli wędrówka po Kantonach”. Patronem konkursu jest Ambasada Szwajcarii w Polsce. Opiekunem uczennic jest prof. Arkadiusz Kurek.

Autor: Arkadiusz Kurek 2023-12-15

 

I miejsce w konkursie Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej dla naszych ucznió

Wolontariusze Koła Psychologii Społecznej zostali laureatami I miejsca w konkursie Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej. Nagrody i statuetkę otrzymali podczas Święta Profilaktyki w katowickim Pałacu Młodzieży, które podsumowywało działania w zakresie profilaktyki rówieśniczej, promocji zdrowia i bezpieczeństwa wśród młodzieży Miasta Katowice. Podczas wydarzenia nagrodzono też inne szkoły - drugie miejsce otrzymali wolontariusze z III LO, a trzecie uczniowie z IV LO w Katowicach. Uczestnicy Święta obejrzeli wystąpienia zwycięzców dotyczące zdrowia psychicznego, które stanowią dobre praktyki do realizacji w szkolnych społecznościach. Wzięli też udział w panelu dyskusyjnym: „Jak bezpiecznie budować relacje online w kontekście #pandoragate” prowadzonym przez radnych Młodzieżowej Rady Miasta Katowice z udziałem ekspertów: pani aspirant Agnieszki Krzysztofik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i pana Marcina Kręgla psychologa i pedagoga. Działania w tegorocznej edycji Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej realizowane były w partnerstwie z UNICEF.

Autor: Administrator 2023-12-02

Katowicki Diament Edukacyjny dla Michaliny Thamm

Uczennica X LO Michalina Thamm w poniedziałek, 20 listopada, w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odebrała nagrodę „Katowicki Diament Edukacyjny”.

To wspólne wyróżnienie Prezydenta Katowic dr. Marcina Krupy oraz Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka dla najlepszych uczennic i uczniów z katowickich szkół. 

Nagrody pieniężne dla laureatów ufundował prezydent Miasta Katowice, zaś wyróżnienia w postaci voucherów dających możliwość udziału w programie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i Młodzieży, kursie maturalnym oraz Śląskim Uniwersytecie Najlepszych - rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

„Katowicki Diament Edukacyjny” dedykowany jest młodym katowiczankom i katowiczanom, którzy nie tylko osiągają wysokie wyniki w nauce, ale odnoszą sukcesy w innych dziedzinach. Nagrody przyznane zostały w różnych kategoriach obejmujących: nauki humanistyczne i języki obce, nauki ścisłe i przyrodnicze, przedsiębiorczość, kompetencje społeczne i obywatelskie, edukację regionalną, kulturę i sztukę oraz sport. Celem nagrody jest wspieranie potencjału młodych katowiczan, promowanie ich talentów i osiągnięć, motywowanie do podnoszenia kluczowych kompetencji oraz tworzenie pozytywnych wzorców dla społeczności szkolnych. 

Autor: Administrator 2023-11-24

Uroczystośc wręczenia statuetek

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

11 października 2023r. najlepsi uczniowie ponadpodstawowych szkół województwa śląskiego wzięli udział w uroczystości wręczenia stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2023/2024. Gala ta odbyła się w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach

Stypendystką z naszej szkoły, za swoje osiągnięcia edukacyjne – najwyższą średnią w szkole, została uczennica klasy III d Nina Haluch. Nagrodę wręczyła Śląska Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer. Serdecznie gratulujemy Ninie i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Administrator 2023-10-13

Sukces międzynarodowy naszego absolwenta Jana Hyacenta

W międzynarodowym konkursie Trans.History zorganizowanym po raz VII przez wiedeński Żydowski Instytut Historyczny Centropa II zaszczytne miejsce zajął nasz absolwent z klasy 4b2 Jan Hyacent. Projekt konkursowy skierowany był do młodzieży z Polski, Mołdawii, Ukrainy oraz Niemiec. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie żydowskiej historii regionu w formie filmowej. Prace oceniało międzynarodowe jury pod kątem kreatywności, dokładności historycznej oraz narracji filmowej. Film „Then so much happend...Eni (Irena) Wygodzka” jest opowieścią o Irenie Wygodzkiej, Żydówce, która mieszkała w Będzinie, Katowicach. Film przenosi nas w miejsca, gdzie nasza bohaterka dorastała, chodziła do szkoły. Opowiada o rodzinie, jej mężu i czasie jaki spędzała blisko nas.

Zapraszamy do zobaczenia nagrodzonego projektu!

Zwycięski film o Irenei Wygodzkiej

Źródła zdjęć: Centropa i KUL

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2023-06-22

Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Regionalnym

06.06.2023 r. uczniowie z klasy 3b: Kinga Strzelczak, Kinga Radzik, Natalia Przybyła, Jakub Kozioł, Michał Krumschmidt, Adam Florek zdobyli IV miejsce w prestiżowej XIII edycji Konkursu – Edukacja regionalna w szkole. „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…” popularyzującym wiedzę związaną ze znanymi śląskimi postaciami. Nasi uczniowie pokonali ponad 70 szkół z województwa śląskiego. Uczniowie w formie malarsko - informatycznej zaprezentowali postać wybitnego Ślązaka Kazimierza Kutza, wykazując się wiedzą na temat jego życia i twórczości. Podczas wręczania nagród mogliśmy podziwiać występ zespołu „Śląsk”. Opiekunem grupy jest prof. Arkadiusz Kurek.

Zapraszamy na stronę konkursu z galerią zdjęć.

 


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach