X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Sukces międzynarodowy naszego absolwenta Jana Hyacenta

W międzynarodowym konkursie Trans.History zorganizowanym po raz VII przez wiedeński Żydowski Instytut Historyczny Centropa II zaszczytne miejsce zajął nasz absolwent z klasy 4b2 Jan Hyacent. Projekt konkursowy skierowany był do młodzieży z Polski, Mołdawii, Ukrainy oraz Niemiec. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie żydowskiej historii regionu w formie filmowej. Prace oceniało międzynarodowe jury pod kątem kreatywności, dokładności historycznej oraz narracji filmowej. Film „Then so much happend...Eni (Irena) Wygodzka” jest opowieścią o Irenie Wygodzkiej, Żydówce, która mieszkała w Będzinie, Katowicach. Film przenosi nas w miejsca, gdzie nasza bohaterka dorastała, chodziła do szkoły. Opowiada o rodzinie, jej mężu i czasie jaki spędzała blisko nas.

Zapraszamy do zobaczenia nagrodzonego projektu!

Zwycięski film o Irenei Wygodzkiej

Źródła zdjęć: Centropa i KUL

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2023-06-22

Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Regionalnym

06.06.2023 r. uczniowie z klasy 3b: Kinga Strzelczak, Kinga Radzik, Natalia Przybyła, Jakub Kozioł, Michał Krumschmidt, Adam Florek zdobyli IV miejsce w prestiżowej XIII edycji Konkursu – Edukacja regionalna w szkole. „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…” popularyzującym wiedzę związaną ze znanymi śląskimi postaciami. Nasi uczniowie pokonali ponad 70 szkół z województwa śląskiego. Uczniowie w formie malarsko - informatycznej zaprezentowali postać wybitnego Ślązaka Kazimierza Kutza, wykazując się wiedzą na temat jego życia i twórczości. Podczas wręczania nagród mogliśmy podziwiać występ zespołu „Śląsk”. Opiekunem grupy jest prof. Arkadiusz Kurek.

Zapraszamy na stronę konkursu z galerią zdjęć.

 

Nagrody w Konkursie Lingwistycznym

02.06.2023 r. odbyło się wręczenie nagród w XX Konkursie lingwistycznym z języka angielskiego i niemieckiego im. L. Zamenhofa dla uczniów szkół podstawowych. I miejsce zdobył Filip Kryś, II miejsce Elżbieta Bielewicz a III miejsce Nicoletta Weinmann. Całość imprezy połączona była z prezentacją utalentowanych uczniów z naszej szkoły, którzy zaprezentowali utwory muzyczne i słowne. Nagrody zostały zakupione w ramach inicjatywy lokalnej. Organizatorem konkursu jest prof. Arkadiusz Kurek.

Autor: Arkadiusz Kurek 2023-06-08

Wyróżnienie w konkursie z języka niemieckiego NASHMISHMASH

Wiktoria Kijas klasy 1a została wyróżniona w wojewódzkim konkursie NASHMISHMASH wykonując piosenkę w języku niemieckim „Morgen” Vincenta Weiss. Konkurs został podzielony na część tetralną i wokalną. Uczniowie wszystkie utwory wykonywali w języku obcym. Uczennica jest prowadzona przez prof. Arkadiusza Kurka.

Autor: Arkadiusz Kurek 2023-03-31

Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie literackim „Magia Futura”

Twórczość literacka w naszej szkole ma się świetnie. Z wielką dumą informujemy, że opowiadania uczennic z klasy 2d „Płomienie” Małgorzaty Kwiatkowskiej i „Kreator marzeń” Kingi Znanieckiej - zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie literackim „Magia Futura”. Autorki w swoich tekstach przedstawiły oryginalną wizję przyszłości. Nagrodzone prace można przeczytać na stronie organizatora:

https://wroblowice.ckpodgorza.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-magia-futura

Serdecznie gratulujemy!!!

Autor: Dariusz Banaś 2023-03-04

Sukces naszych uczniów w VIII Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich

Uczniowie naszej szkoły wygrali debatę oksfordzką pokonując Liceum z Łodzi walcząc w VIII Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich. Uczestnicy dyskutowali na temat „Zanik tradycyjnych ról płciowych jest w interesie mężczyzn”. Skład naszej drużyny: Aleksander Dytkowski kl. 2a, Emilia Trela kl. 3b, Aleksandra Zaręba kl. 3c oraz Julia Globisz kl. 3d. Opiekunem grupy jest prof. Arkadiusz Kurek. Gratulujemy sukcesu i czekamy na więcej! 

Autor: Arkadiusz Kurek 2023-02-27

Nagrody w konkursie historyczno-filmowym

20.06.2022 r. odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie ogólnopolskim „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. II miejsce w tym prestiżowym konkursie w kategorii filmowej zdobył Maciej Kitala z klasy 2d oraz III miejsce w tej samej kategorii zdobyli Tymoteusz Lux, Bartosz Wróbel, Borys Otawa z klasy 1d. Opiekunem merytorycznym uczniów jest prof. Arkadiusz Kurek. 

Gratulujemy nagrodzonym!

Autor: Arkadiusz Kurek 2022-06-21

Noc Biologów - wyniki konkursu

Z radością zawiadamiamy, iż nasza absolwentka z klasy 3a1 - Wiktoria Kowolik zajęła pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Noc Biologów po mojemu" organizowanym przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach XI Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Serdecznie gratulujemy.

Autor: Małgorzata Górska 2022-06-21

X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach „Wybitną szkołą Altus”

motto 

Miejsce 1 dla X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach w II Ogólnopolskim Konkursie Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury w dyscyplinie „Wybitna Szkoła” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

„Gratulujemy wszystkim, którzy, wykazali się zdobytą w trakcie konkursu wiedzą, umiejętnościami, a także potwierdzili swój talent, pasję oraz poświęcili czas i zaangażowanie w przygotowanie do konkursu. Mamy nadzieję, że bliższe poznanie niezwykłej i wszechstronnej postaci Ignacego Jana Paderewskiego, jego przeżyć, cech charakteru, twórczości, sukcesów, porażek i działalności oraz faktów historycznych z nią związanych zaowocują refleksją nad celem i wartością własnego życia oraz obowiązkiem rozwijania otrzymanego talentu dla dobra Ojczyzny i własnego zarazem”. Takie słowa uznania skierowała Komisja Konkursowa do naszych uczniów – uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach

Prezentację multimedialną na temat działalności Szkoły związanej z postacią Ignacego Jana Paderewskiego przygotowała uczennica Szkoły Julia Müller pod kierunkiem nauczyciela dr Lucyny Szczawińskiej. Kronikę filmową w formie klipu przygotowali uczniowie.

Zachęcamy do zapoznania się z werdyktem Komisji Konkursowej, która tak wysoko oceniła naszych uczniów: Wyniki konkursu

Autor: Administrator 2022-06-16

Sukces uczennic w ogólnopolskim konkursie „Zostań powstańczym eksploatatorem”

Ogólnopolski Konkurs „Zostań powstańczym eksploratorem!” zorganizowany przez Instytut De Republica wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego ,w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich, został rozstrzygnięty.  Z ogromną radością i dumą pragniemy poinformować, że Julia Muller uczennica kl. 3c1 zajęła pierwsze miejsce w kategorii literackiej za pracę pt. „Mianujom mnie Francik”, a Paulina Oberska uczennica kl. 3c1 zajęła miejsce drugie przygotowując esej pt. „Zachowana polskość”.       

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Ewa Sokołowska Grobel, Arkadiusz Kurek 2022-03-21

(Auror zdjęć: Krzysztof Laksa)


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach