X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Bezpieczne ferie 2024

Na terenie woj. śląskiego co roku w okresie zimowym prowadzona jest akcja „Bezpieczne Ferie 2024”. Skierowana jest ona do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, kadry pedagogicznej, opiekunów półkolonii, rodziców i opiekunów oraz ogółu społeczeństwa. Przedsięwzięcie służy zapewnieniu jej adresatom bezpiecznego i zdrowego wypoczynku w okresie zimowym. W związku z tym, prosimy o zapoznanie się z informacją w sprawie bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Życzymy uczniom i nauczycielom wielu radosnych chwil podczas zimowej przerwy, śniegu i bezpiecznych powrotów! 

Autor: Administrator 2024-01-23

Nowe zasady parkowania w Katowicach od 1 grudnia 2023r.

1 grudnia 2023r. zaczną obowiązywać nowe zasady parkowania w Katowicach. Polegają one m.in. na rozszerzeniu strefy płatnego parkowania, wyodrębnieniu Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i wprowadzeniu korzystnych dla mieszkańców abonamentów. Zmieni się nie tylko granica strefy, ale także wysokość opłat, sposób zakupu abonamentów i uiszczania opłat oraz sposób weryfikacji zapłaty za postój przez kierowców.
Zmiany będą miały wpływ na wszystkich Państwa mieszkających w Katowicach oraz dojeżdżających z innych miast.
Informacje na temat zmian są dostępne w załączonym materiale oraz na stronie internetowej parkowanie.katowice.eu
W celu uniknięcia kar za zaparkowanie bez opłaty bardzo prosimy o zapoznanie z nowymi zasadami. W załączaniu materiał opisujący zmiany.

Nowe zasady parkowania w Katowicach od 1 grudnia 2023r.

Autor: Administrator 2023-11-05

Transport GZM zastępuje ŚKUP

Uczniowie, rodzice, opiekunowie i nauczyciele

wraz z końcem września kończy się działanie systemu ŚLĄSKIEJ KARTY USŁUG PUBLICZNYCH (ŚKUP), która była do tej pory nośnikiem ulgi metropolitalnej (ulgi umożliwiającej bezpłatne podróże komunikacją miejską dzieciom w wieku od 7 do 16 lat  mieszkającym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ).

W nowym systemie Transport GZM, który zastępuje ŚKUP, kodowanie ulgi jest dużo prostsze niż w systemie ŚKUP. Można zrobić to w kilka minut. Nie trzeba iść do Punktu Obsługi Pasażera. Wystarczy smartfon lub dostęp do komputera z Internetem.

Co trzeba zrobić, aby dziecko mogło bezpłatnie podróżować naszymi pojazdami?

  1. Zakładamy konto imienne dla dziecka w aplikacji mobilnej Transport GZM lub w portalu transportgzm.pl
  2. W zakładce „ moje dane” wybieramy „ulgi”, następnie „transport miejski” i ulgę „U-100 uczeń Metropolia”.
  3. Wprowadzamy dane zgodnie z instrukcją, wybieramy miasto zamieszkania z listy (ulga dostępna jest tylko dla mieszkańców GZM) i zatwierdzamy zgodę.

Ulga jest zakodowana na koncie i dziecko może bezpłatnie podróżować pojazdami ZTM (autobusami, tramwajami i trolejbusami).

Ważne jest, aby dziecko podróżowało z legitymacją szkolną do czasu pierwszej kontroli. Kiedy dziecko przy kontroli okaże swoją legitymację kontrolerowi, kontroler zatwierdzi ulgę i legitymacja nie będzie już potrzebna podczas kolejnych podroży.

Co, gdy dziecko nie korzysta z telefonu (smartfonu)?

  1. Dziecko nie musi korzystać z telefonu komórkowego. Konto można założyć w portalu transportgzm.pl i do takiego konta otrzymać nową Metrokartę. Metrokarty dostępne będą od 1 października w kioskach, automatach biletowych i POP.
  1. Jeżeli dziecko posiada w tej chwili ważną kartę ŚKUP z zakodowaną ulgą metropolitalną, można taką ulgę przenieść do konta w nowym systemie. Instrukcję, jak to zrobić i wszystkie dodatkowe informacje na temat wygaszania systemu ŚKUP i podróżowania z Transport GZM znajdą Państwo na stronie transportgzm.pl. Dostępna jest także bezpłatna infolinia pod numerem +48 800 16 30 30.

Jeżeli nie przeniosą Państwo danych z karty ŚKUP na nowe konto w systemie Transport GZM, ulga będzie nadal widoczna dla kontrolera na starej karcie ŚKUP. Należy  tylko sprawdzić, czy nie minął termin ważności samej karty.

Autor: Administrator 2023-10-01

źródło zdjęcia: https://www.metropoliaztm.pl/pl/

Ubezpieczenie NNW dla uczniów na rok szkolny 2023/2024

Przekazujemy informacje dla rodziców i uczniów dotyczące ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na rok szkolny 2023/2024

Załączamy najważniejsze informacje otrzymane od ubezpieczyciela - firmy COMPENSA oraz instrukcję, która podpowie, jak najłatwiej przystąpić do ubezpieczenia.

Instrukcja przystąpienia do ubezpieczenia COMPENSA

Autor: Administrator 2023-09-02

Katowicka Karta Mieszkańca

Zapraszamy uczniów i rodziców do skorzystania z Programu „Katowicka Karta Mieszkańca" Jest on elementem polityki promocyjnej i społecznej realizowanej przez miasto Katowice.

Program ma na celu:

  1. wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców;
  2. poprawę warunków i jakości życia mieszkańców poprzez ułatwienie im dostępu m.in. do dóbr kultury, sportu i rekreacji;
  3. promocję Miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się;
  4. zachęcenie zarówno mieszkańców, jak i osób spoza Katowic do meldowania się w Mieście i płacenia tu podatków;
  5. rozwój Miasta.

Katowicka Karta Mieszkańcia - informacje dla uczniów

Katowicka Karta Mieszkańca - informacje dla rodziców

 

Autor: Administrator: 2023-09-02

 

Bezpieczne wakacje 2023

Za kilka dni nadejdą upragnione wakacje!!!
Ważne żeby czas odpoczynku, braku obowiązków, nie zwolnił z dbania o swoje bezpieczeństwo. Nie jest ważne gdzie będziecie spędzać ten czas – w górach czy nad morzem, w parku czy nad jeziorem, w mieście czy w lesie, aktywnie czy leniwie, na obozie czy na koloniach – pamiętajcie, że najważniejsze jest to, żebyście wypoczęli i żeby Wasze wakacje były bezpieczne!

#pssekatowice #bepiecznewakacje

Autor: Administrator 2023-06-21

Bezpieczne ferie 2023

Na terenie woj. śląskiego co roku w okresie zimowym prowadzona jest akcja „Bezpieczne Ferie”. Skierowana jest ona do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, kadry pedagogicznej, opiekunów półkolonii, rodziców i opiekunów oraz ogółu społeczeństwa. Przedsięwzięcie służy zapewnieniu jej adresatom bezpiecznego i zdrowego wypoczynku w okresie zimowym. W związku z tym, prosimy o zapoznanie się z informacją w sprawie bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Życzymy uczniom i nauczycielom wielu radosnych chwil podczas zimowej przerwy, choć odrobiny śniegu i bezpiecznych powrotów! 

Autor: Administrator 2021-01-12

10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 w Katowicach w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, prosi o zapoznanie rodziców uczniów z informacjami o możliwości skorzystania:

- 9 września (piątek) o godz. 17.00 pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach serdecznie zapraszają rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na prelekcję pt. "Czy moje dziecko jest w kryzysie? Profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży". Na spotkaniu poruszymy tematy związane z samopoczuciem psychicznym dzieci i młodzieży, depresją,  próbami samookaleczania się, próbami samobójczymi. Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NGUxMWQ3YTctZGVkNS00NjllLWFiZTQtYmIxNjE5ZjJjMjAx%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%226e14eab7-5423-46f2-9486-6bcc792cfb0c%22%2c%22Oid%22%3a%22ef6ffa18-ee08-4285-8607-d74335fea867%22%7d

- Ponadto również w dniu 09.09.2022r. w godzinach 9.00-14.00 pod nr telefonu 509713220 specjaliści poradni będą prowadzić konsultacje telefoniczne dla  chętnych rodziców ze szkół.

Autor: Marcin Kręgiel 2022-09-07

Ubezpieczenie NNW dla uczniów na rok szkolny 2022/2023

Przekazujemy informacje dla rodziców i uczniów dotyczące ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na rok szkolny 2022/2023

Załączamy najważniejsze informacje otrzymane od ubezpieczyciela - firmy COMPENSA oraz instrukcję, która podpowie, jak najłatwiej przystąpić do ubezpieczenia.

Instrukcja przystąpienia do ubezpieczenia COMPENSA

Czytaj więcej...

.

kiermasz


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach