X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Biblioteka szkolna zaprasza

Poniedziałek 8.00 - 15.00

Wtorek

8.00 - 14.00
Środa 8.00 - 14.00
Czwartek 8.00 - 14.00
Piątek 8.00 - 14.00

 

Zapraszamy od poniedziałku do piątku.

Posiadamy ponad 14 000 książek. Można u nas znaleźć wiele nowości wydawniczych.

Zapraszamy do śledzenia aktualności bibliotecznych w zakładce Biblioteka http://xlo.katowice.pl/index.php/biblioteka-2

oraz na naszym FanPage’u FB https://www.facebook.com/bibliotekaXLO - Biblioteka X LO im I.J.Paderewskiego

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła zawarła porozumienie z Miejska Biblioteką Publiczną w Katowicach. Będziemy na bieżąco informować o spotkaniach, imprezach, wystawach, które proponuje dla wszystkich sympatyków biblioteka. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału. Lista jest tak bogata, że każdy może wybrać coś interesującego dla siebie.

Poniżej link do Newslettera, w którym znajdują się informacje o najbliższych imprezach odbywających się w MBP w Katowicach.

https://mbp.katowice.pl/newsletter

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach!

   

W STYCZNIU MIĘDZY INNYMI:

Podczas odwiedzin w naszych filiach bibliotecznych warto się rozejrzeć – często prezentowane są w nich wystawy: fotografii, malarstwa, rękodzieła, ilustracji.
Chciałabym zaprosić Was już 4 stycznia do Filii nr 14 na wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Bączkowskiej Pasja koloru. Artystka maluje zarówno nowoczesne abstrakcje, jak i klasyczne pejzaże, a kolor w zimowej szarości na pewno pozytywnie wpłynie na samopoczucie : ) Wystawa potrwa do 27 stycznia.
Interesującym się historią polecam wystawy udostępnione przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach:
- w Filii nr 11 „Przemilczane historie na znaczkach Poczty Podziemnej z lat osiemdziesiątych XX wieku”, do obejrzenia od 2 do 30 stycznia
- w Filii nr 19 „Kopalnia strajkuje. Strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r.”, potrwa od 3 stycznia do 28 lutego br.
Pozostałe wystawy znajdziecie w kalendarium na stronie internetowej Biblioteki, zapraszam!

Gościem pierwszego w 2023 roku spotkania z cyklu Nie-zwykli będzie Patryk Laksa (komu nazwisko wydaje się znajome, pewnie kojarzy postać Michała Laksy – wieloletniego basisty zespołu Kat & Roman Kostrzewski, a prywatnie ojca Patryka ;) )

Patryk Laksa jest studentem filologii polskiej na UŚ, ze specjalnością kulturoznawstwo. W 2021 roku zadebiutował w roli poety na łamach miesięcznika „Śląsk”, aktualnie pracuje aktywnie nad pierwszym swoim tomikiem. Jest współzałożycielem Kabaretu Drzewo a Gada (2008 r.), którego siłą napędową jest absurdalny humor, wyśmiewający m.in. niepełnosprawność – Patryk od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe, więc tematyka skeczy jest mu bardzo bliska. W Kabarecie udziela się do dziś, w międzyczasie spróbował swoich sił w stand-upie.
Podczas spotkania 12 stycznia, w Filii nr 1 w Śródmieściu, Patryk Laksa opowie o swojej działalności kabaretowej, o licznych zainteresowaniach oraz o tym, jak na co dzień żyje się z MPD.
Serdecznie zapraszam na spotkanie Życie pod wysokim napięciem, na pewno będzie ciekawe. 
Już za chwilę rozpoczynamy kolejną edycję wydarzenia – Ferie z Książką, która tym razem będzie się skupiać na komiksowych działaniach. BIBLIOTEKA, KOMIKS I JA to inicjatywa dla wszystkich miłośników powieści graficznych, superbohaterskich serii komiksowych, klasyki polskiego komiksu czy japońskiej animacji i mangi. Podczas  Ferii z Książką to właśnie obraz stanie się głównym punktem obserwacji, eksperymentów i poznania, podczas zimowych warsztatów, spotkań czy spacerów organizowanych w bibliotece lub w kooperacji z przyjaznymi siłami katowickich instytucji kultury. Czasem nie potrzeba wiele, by przemierzyć galaktykę, uratować świat czy zamienić się w Asteriksa lub przeżyć wielką przygodę z Kajkiem i Kokoszem, albo nawet Wiedźmunem.

Warsztaty i spotkania odbywają się w wybrane dni ferii 16-20 stycznia oraz 23-27 stycznia w filiach:
❆ Filia nr 6 (Wełnowiec-Józefowiec)
❆ Filia nr 12 (Osiedle Witosa)
❆ Filia nr 16 (Bogucice)
❆ Filia nr 17 (Dąb)
❆ Filia nr 23 (Osiedle Paderewskiego)
❆ Filia nr 25 (Osiedle Tysiąclecia)
❆ Filia nr 26 (Murcki)
❆ Filia nr 28 (Podlesie)
❆ Filia nr 32 (Brynów-Ligota)

W lutym 2023 r. minie 7 lat odkąd zainaugurowaliśmy cykl Wielokulturowy Śląsk. Przez ten czas odwiedziło nas ponad 60 przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, a nawet etnograficznych. Śląsk jest niezwykłym miejscem na mapie Polski, regionem pogranicza, gdzie sąsiadują i wzajemnie przenikają się różne kultury. Jest to niezaprzeczalne bogactwo różnorodności, z którego możemy czerpać bardzo wiele cennych wartości. Szczególnie przydatnych współcześnie, jak wzajemny szacunek, akceptacja i tolerancja dla innych. 

30 stycznia chciałbym zaprosić Was do Filii nr 11 na spotkanie z Beatą Netz, dziennikarką, publicystką, reżyserką, scenarzystką i producentką telewizyjną. Podczas prelekcji opowie o śląsko-węgierskich kontaktach kulturalnych Feliksa Netza, który przez niemal całe życie związany był z Katowicami. Pisarz, prozaik, poeta, publicysta, autor słuchowisk radiowych, krytyk filmowy i literacki, a przede wszystkim wybitny tłumacz literatury węgierskiej oraz angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Popularyzator literatury węgierskiej w Polsce, a w szczególności dzieł Sándora Máraiego, których był znawcą i tłumaczem. Był postacią niezwykle ważną dla Śląska i polskiej kultury.

 newsleter


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach