Szkoła promująca zdrowie
„Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie"
Koordynatorzy programu:
Bożena Czakańska - e-mail: szkola [@] xlo.pl tel.: 32 259-77-59
Joanna Baca
Marcin Kręgiel
Plan działań w zakresie promocji zdrowia na rok szkolny 2024/2025
Wyniki autoewaluacji w Szkole Promującej Zdrowie przeprowadzonej w roku szkolnym 2023/2024
Nietypowa lekcja o prawach człowieka
19.09.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w wydarzeniu - Żywa Biblioteka/Human Library Katowice - zorganizowanym w MDK „Bogucice-Zawodzie”
Żywa Biblioteka, to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać tych, którzy są wykluczeni, dyskryminowani lub postrzegani stereotypowo ze względu np. na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, religię, poglądy, orientację seksualną czy kolor skóry.
Ideą Żywej Biblioteki jest edukacja w obszarze praw człowieka, walka z uprzedzeniami, budowanie empatii i otwartości poprzez osobiste spotkania, które często prowadzą do głębszego zrozumienia drugiego człowieka.
Stereotypów nie można obalić w jeden dzień, jednak takie spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może dać odpowiedź na pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy, może nawet odwagi zadać.
Wśród zaproszonych Żywych Książek były: samotna matka, kobieta z tatuażami, kobieta kierująca autobusem, kontroler biletów, były więzień, muzułmanka, osoba DDA, Hindus, osoba homoseksualna i policjantka.
Autor: Joanna Baca 2024-09-20
Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej
Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej już za nami. Czas ten obfitował w liczne wydarzenia mające na celu uświadomieniu naszej młodzieży jak istotny jest zdrowy styl życia i wszystko to co się na niego składa. Oprócz tradycyjnych rozgrywek sportowych uczniowie klas 1-3 wysłuchali wykładu na temat właściwego odżywiania wygłoszonego przez panią prodziekan WSNS dr n. med. Bogusławę Serzysko. Mieli również możliwość obejrzeć filmu „Niebieski Wieloryb” poruszającego tematykę depresji wśród dzieci i młodzieży oraz niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą wirtualny świat i rozwinięta technologia. Uczestniczyli w panelu dyskusyjnym na temat zdrowia psychicznego oraz wzięli udział w grze miejskiej Pokemon Go. Uczennica Michalina Thamm przygotowała i zreferowała prezentację poruszającą kwestie dopingu w sporcie. I chociaż z powodu wtorkowego deszczu wycieczka rowerowa oraz zajęcia plenerowe nie doszły do skutku to mamy nadzieję, że czas ten możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany.
Autor: Bożena Czakańska 2024-06-14
31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu
Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza młodych ludzi do zabrania głosu w sprawie drapieżnych taktyk marketingu wyrobów tytoniowych. Branża tytoniowa osiąga ogromne zyski poprzez uzależnianie młodych ludzi od swoich wyrobów. We wszystkich regionach świata dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, szacuje się, że na całym świecie tytoń pali 37 milionów młodych ludzi w wieku 13–15 lat.
Autor: Bożena Czakańska 2024-05-31
Światowy Dzień Zdrowia Moje zdrowie, moje prawo
Każdego roku, 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO - World Health Organization) z 1948 roku, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Warto także wspomnieć, że od wspomnianej daty rozpoczyna się cały miesiąc zdrowia oraz rok działań realizowanych zgodnie z hasłem ustanawianym co roku przez zgromadzenie ogólne Światowej Organizacji Zdrowia. 7 kwietnia jest doskonałą okazją do spojrzenia na kondycję własnego organizmu.
Autor: Joanna Baca, Bożena Czakańska 2024-04-08
Pokaz pierwszej pomocy
W lutym otrzymaliśmy od Pani Wiesławy Rak - przedstawiciela Śląskiego Zarządu Okręgowego do spraw młodzieży Miasta Katowice propozycję aby grupa ratownicza naszego szkolnego koła PCK przeprowadziła pokazy pierwszej pomocy dla Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 48 im. Juliusza Ligonia w Murckach. W ciągu trzech tygodni opracowaliśmy scenariusz i przygotowaliśmy się do pokazów. 27 lutego przeprowadziliśmy pokazy i pomagaliśmy w ćwiczeniach. W ciągu czterech godzin przeprowadziliśmy zajęcia dla trzech grup, wśród których znalazły się przedszkolaki, klasy 1-4, klasy 5-6 i klasy 7-8. W czasie pokazów zaprezentowaliśmy pierwszą pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia , utraty przytomności oraz zadławienia i krwotoków. Dla najmłodszej grupy przygotowaliśmy wierszyki i zabawy. Widać było że impreza spodobała się uczestnikom. Niewątpliwie najwięcej korzyści odnieśli sami wykonawcy. Nie tylko podnieśli poziom umiejętności i umocnili nawyki w zakresie pierwszej pomocy, ale także zdobyli doświadczenie z zakresu wystąpień publicznych, co na pewno przyniesie korzyści w dorosłym życiu.
Autor: Mirosław Galik 2024-03-10
Film z przeprowadzonych pokazów pierwszej pomocy
Udział Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży - jak rozpoznawać, jak pomagać?"
Uczniowie w ramach zajęć Koła Psychologii Społecznej brali udział Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży - jak rozpoznawać, jak pomagać?" w Akademia WSB - WSB University
Wykład otwierający pt.: „Co młodzież robi online i co z tego wynika dla pracy szkoły” wygłosił prof. Jacek Pyżalski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejny wykład pt. „Młode Głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym” wygłosiła Pani Aleksandra Rodzewicz z UNAWEZA Foundation.
Autor: Marcin Kręgiel 2024-01-27
Pokaz pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych
19 grudnia 2023 r., instruktor i ratownik medyczny Henryk Stokłosa, członek Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK przeprowadził dla uczniów klas: IVa, IVc i IVd prelekcję na temat idei honorowego krwiodawstwa oraz zaprezentował zasady udzielenia pierwszej pomocy. Prowadzący przedstawił: praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy. Zwrócił uwagę na możliwość transportu rannego na desce ortopedycznej, przedstawił właściwe pozycje ratownicze. Chętne uczennice przeprowadziły na fantomie resuscytację krążeniowo oddechową i posługiwanie się AEG. Młodzież z bardzo wielką uwagą wysłuchała naszego gościa, a każdy z nich dodatkowo otrzymał ulotkę na temat honorowego krwiodawstwa.
Autor: Katarzyna Pąpka 2023-12-20
Żyj zdrowo
W ramach profilaktyki prozdrowotnej klasa 2d przygotowała wystawę plakatów przedstawiających najważniejsze zagrożenia dla funkcjonowania poszczególnych układów ludzkiego ciała oraz wskazania jak zadbać o swoje zdrowie.
Autor: Małgorzata Górska 2023-12-04
1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1-ego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl
Autor: Koordynatorzy SPZ 2023-12-01