Szkolne obchody 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Klasy 3c i 1a przygotowały uroczystą akademię z okazji 234 rocznicy uchwalenia najstarszej w Europie ustawy zasadniczej. W części artystycznej przypomniano tło historyczne oraz podkreślono znaczenie Konstytucji dla tradycji demokratycznych i niepodległościowych naszego kraju. Przytoczono również treść głównych punktów konstytucji reformujących ustrój w celu naprawy Rzeczypospolitej. Chór szkolny odśpiewał pieśni „Witaj majowa jutrzenko” oraz „Jest takie miejsce, taki kraj”.
Autor: Wojciech Kiełb 2025-05-06
{gallery}2024-2025/3Maja{/gallery}
Matura 2025
Kochani MATURZYŚCI. Już dzisiaj startuje Wasz maraton maturalny do którego tak wytrwale się przygotowywaliście. Wiemy, że dacie radę. Bo jak nie Wy, to kto?
Powodzenia! Niech wiedza i umiejętności, które zdobyliście, przyniosą piękne i dobre owoce!
Trzymamy za Was kciuki!
I… tradycyjnego połamania piór.
Społeczność XLO 2025-05-05

Zapraszamy do naszej STREFY CISZY
Kończąc projekt o higienie snu „ZACZNIJ SPAĆ” oddajemy do dyspozycji szkolnej społeczności STREFĘ CISZY.
Powstanie Strefy poprzedziły panele dyskusyjne podczas których wolontariusze z Koła Psychologii Społecznej rozmawiali z rówieśnikami o roli snu dla zdrowia psychicznego, sposobach radzenia sobie z przebodźcowaniem oraz jakości wypoczynku.
Wiemy, że drzemki są ważne - zachęcamy do korzystania z nich na hamakach i fotelach w Strefie, niekoniecznie w przypadkowych miejscach.
Autor: Marcin Kręgiel 2025-04-30
Połącz kropki – wyróżnienie w konkursie poetyckim
Amelia z kl. 3c zdobyła wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złoty Karton” pod hasłem „Połącz kropki” organizowanym przez III LO im. A. Mickiewicza we Wrocławiu!
Jej wiersze zachwyciły jury dojrzałością, oryginalnym językiem oraz nieszablonowym ujęciem tematu.
Gratulujemy Amelii talentu i odwagi twórczej - czekamy na więcej!
Autor: Joanna Baca 2025-05-02
{gallery}2024-2025/kropki{/gallery}
Sukces w 70. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim
Z dumą informujemy, że nasza uczennica, Amelia z kl. 3c, odniosła duży sukces w 70. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. W eliminacjach miejskich Amelia zajęła 2. miejsce, co zapewniło jej awans do kolejnego etapu. W eliminacjach regionalnych zaprezentowała się równie znakomicie, zdobywając 3. miejsce i uznanie jury.
Amelia wykazała się niezwykłą wrażliwością interpretacyjną, doskonałą dykcją oraz głębokim zrozumieniem prezentowanego tekstu. Jej występy spotkały się z entuzjastycznym odbiorem zarówno ze strony jury, jak i publiczności.
Gratulujemy Amelii tego osiągnięcia i życzymy jej dalszych sukcesów na scenie recytatorskiej!!!
Autor: Joanna Baca 2025-04-30
Uniwersytet Najlepszych
W ramach programu Uniwersytet Najlepszych klasa 3b uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle interesujących wykładów. Pierwszy z nich ,,Zagrożenia i wyzwania pokolenia Z w cyberświecie” wygłoszony był przez pana Marcina Kolasę, a kolejny „Szczególny przypadek pamięci. Dlaczego kawał łatwiej zapamiętać niż definicję mitozy?” - przez doktora Marka Kaczmarzyka.
Autor: Małgorzata Górska 2025-04-23
Kardiologia, stomatologia i psychologia w X LO
15 kwietnia gościliśmy w szkole studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Grupy z rozszerzoną biologią klas trzecich uczestniczyły w zajęciach z kardiologii i stomatologii, a grupa medyczna klasy 2b miała zajęcia z psychologii dotyczące depresji i uzależnień. Najcenniejsza dla młodzieży była możliwość wykonania ćwiczeń praktycznych oraz zadawania pytań dotyczących studiów na kierunkach medycznych. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Wsparcie Procesu Sprawiedliwej Transformacji poprzez Promocję Edukacji Wyższej”.
Zdjęcia z zajęć praktycznych wykonały p. Karolina Hulin i Zuzanna Kłoska
Autor: Malgorzata Górska 2025-04-15
Kampania Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę „Jestem PRO - PROszę o pomoc”
Jeśli napotkałeś/napotkałaś w szkole plakat lub wlepkę - podaj to dalej. Kampania Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę „Jestem PRO - PROszę o pomoc” trwa cały rok i w ramach szkolnych Dni Zdrowia zagościła u nas. Oprócz numeru 116 111 gdzie nadal możesz porozmawiać o swoich sprawach z interwentem, na stronie www.centrumwsparciadladzieci.pl znajdziesz harmonogramy dyżurów specjalistów - pisz, dzwoń, przekonaj do tego osoby, które mogą nadal obawiać się poPROsić o poMOC.
Autor: Marcin Kręgiel 2025-04-15
{gallery}2024-2025/jestempro{/gallery}
II Młodzieżowy Kongres Przedsiębiorczości
31 marca i 1 kwietnia w Centrum Kreatywności i Coworkingu Spin Place w Katowicach odbył się II Młodzieżowy Kongres Przedsiębiorczości „Kopalnia Pomysłów”. Podczas wydarzenia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach, panelach i dyskusjach o przedsiębiorczości, biznesie i rozwoju regionalnym. Mogli zdobyć przydatną wiedzę i wymienić się pomysłami na przyszłość. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z miastem Katowice, Rawa.Ink, Uniwersytetem Śląskim oraz UE Katowice. Gośćmi specjalnymi byli dr Jan Olbrycht poseł do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele władz miasta i eksperci.
Autor: Barbara Cholewa 2025-04-15
Warsztaty wielkanocne
Po raz kolejny gościliśmy w Regionalnym Instytucie Kultury im. W. Korfantego. Tym razem klasa 2b wykonywała słomiane pająki. Jest to typowa ludowa ozdoba świąteczna, wykonana właśnie ze słomy i kolorowej bibułki, wieszana pod powałą chaty. Stanowi ona symbol urodzaju i powodzenia gospodarza. Warsztaty poprowadziła pani Anna Koblak.
Autor: Tomasz Dreinert 2025-04-14
Strona 16 z 91




