Wymiana z Danią 2010

W dniach 29.09 - 04.10.2010, grupa 30 uczniów naszego Liceum wyjechała do Danii w ramach prowadzonego od 2009 roku projektu kulturoznawczego z Højer Ungdomsskole. Tak jak w czasie naszej pierwszej wizyty w Danii, szkoła goszcząca przygotowała bogaty program edukacyjny.  Młodzież polska uczestniczyła w integracyjnych zajęciach sportowych i warsztatach tematycznych na terenie szkoły, zobaczyła najbardziej wietrzną część wybrzeża duńskiego oraz zwiedziła kilka zabytkowych miasteczek położonych w sąsiedztwie Højer. Pierwszą noc uczniowie spędzili w budynku szkoły, gdzie mieli okazję przekonać się jak organizowane jest codzienne życie młodzieży w duńskich szkołach z internatem. Dwie kolejne noce uczniowie spędzili w domach duńskich kolegów, co było doskonałą okazją poznania zwyczajów i stylu życia Duńczyków. Kolejne spotkanie, tym razem w Polsce, odbędzie się w kwietniu 2011 roku. Projekt koordynowała prof. Anna Dudzic( w kraju ) i prof. Bernadeta John-Jankowska (za granicą).Opiekę nad uczniami pełnił także prof. Łukasz Wilk.

Autor: Bernadeta John-Jankowska 2010-10-24 15:19
24 Paź 2010

Nasi uczniowie na Uniwersytecie Śląskim

Dnia 19 października br. grupa naszych uczniów gościła na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Wysłuchaliśmy wykładu filozoficznego "Sokrates i filozofia grecka". Wykład wygłosił prof. Bogdan Dembiński, specjalista od filozofii starożytnej. Prelegent nie tylko przybliżył nam myśl Sokratesa oraz Sofistów, lecz również ukazał aktualność prowadzonych w ich czasach sporów.

Wykład odbył się w ramach cyklu  "Źródła kultury europejskiej", pomyślanego jako dialog nauk uprawianych na WNS. Kolejny wykład zaplanowany jest na listopad.

Autor: Administrator 2010-10-20 18:15
20 Paź 2010

Wymiana polsko-hiszpańska 2010

W dniach 19-26 września w ramach realizowanego w szkole programu „Na skrzyżowaniu kultur” gościliśmy grupę 16 uczniów i 2 nauczycieli z COL•LEGI PARE MANYANET w Barcelonie. Cały tydzień był po brzegi wypełniony poznawaniem naszego regionu oraz polskiej kultury. Hiszpanie spali w domach naszych uczniów, co było doskonałą okazją poznania polskich zwyczajów i stylu życia. Ponadto odwiedzili m.in. Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Nikiszowiec, Kraków, Auschwitz Birkenau i Park Etnograficzny w Chorzowie, uczestniczyli w życiu szkoły i w zajęciach zorganizowanych specjalnie dla nich, a po południu mieli okazję poznać atrakcje i rozrywki Katowic w towarzystwie naszych uczniów. Czas wymiany minął bardzo szybko i trudno było się pożegnać na lotnisku. Teraz czekamy już na wyjazd do Barcelony w ostatnim tygodniu listopada.

 

Autor: Administrator 2010-09-28 23:00
28 Wrz 2010

MUNOH 2010

W dniach 14-19 września br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w drugiej sesji programu Model United Nations of Hamburg. Po ceremonii otwarcia w pięknym hamburskim ratuszu, uczestnicy dyskutowali w języku angielskim o najważniejszych problemach współczesnego świata, wcielając się w rolę przedstawicieli Niemiec, Boliwii oraz Afryki Południowej. W tej symulacji obraz ONZ towarzyszyli im rówieśnicy z Niemiec, Danii, Holandii, Cypru, a także koledzy z Warszawy.

Opiekunami grupy byli prof. A. Cesarz i prof. T. Dreinert, a  wyjazd zorganizował prof. A. Kurek.

Autor: Tomasz Dreinert 2010-09-22 16:39
22 Wrz 2010

IMUNA 2010 Alkmaar, Holandia

W dniach od 2 do 7 czerwca 2010r grupa uczniów X LO pod opieką prof. Joanny Banaś i prof. Bożeny Czakańskiej już po raz jedenasty gościła w szkole Murmellius w Alkmaar, małej, ale niezwykle malowniczej miejscowości w Holandii. Celem wizyty było uczestnictwo w międzynarodowym programie IMUNA, który jest symulacją obrad ONZ. W tym roku nasza młodzież reprezentowała Rumunię i Jordanię, i w interesie gospodarczym i politycznym tych państw uczniowie przemawiali i pisali rezolucje. Językiem obrad był formalny angielski. W projekcie brały udział delegacje m.in. z Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Turcji oraz samej Holandii. Oprócz intensywnej pracy w wyznaczonych komitetach, uczniowie mieli okazję zwiedzić zarówno okolicę, jak i samą stolicę goszczącego nas kraju - Amsterdam. Holandia wraz ze swoimi uroczymi zakątkami, niezliczonymi kanałami, mostami i zielenią oraz uprzejmością i gościnnością swoich mieszkańców urzekła nas wszystkich i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Autor: Administrator 2010-06-09 14:25
9 Cze 2010

Debata z udziałem prof. Jerzego Buzka

Dnia 21 maja br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w debacie "Śląsk jako region Polski w Europie. Szanse i wyzwania", zorganizowanej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Gościem honorowym był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Ponadto dyskutowali posłowie do Parlamentu Europejskiego: Adam Gierek, Marek Migalski oraz Jan Olbrycht. Debata była okazją do poznania poglądów naszych przedstawicieli  w Europie, reprezentujących różne opcje polityczne.

Autor: Tomasz Dreinert 2010-05-21 17:11
21 Maj 2010

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014