X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Nagrody w konkursie historyczno-filmowym

20.06.2022 r. odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie ogólnopolskim „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. II miejsce w tym prestiżowym konkursie w kategorii filmowej zdobył Maciej Kitala z klasy 2d oraz III miejsce w tej samej kategorii zdobyli Tymoteusz Lux, Bartosz Wróbel, Borys Otawa z klasy 1d. Opiekunem merytorycznym uczniów jest prof. Arkadiusz Kurek. 

Gratulujemy nagrodzonym!

Autor: Arkadiusz Kurek 2022-06-21

Noc Biologów - wyniki konkursu

Z radością zawiadamiamy, iż nasza absolwentka z klasy 3a1 - Wiktoria Kowolik zajęła pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Noc Biologów po mojemu" organizowanym przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach XI Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Serdecznie gratulujemy.

Autor: Małgorzata Górska 2022-06-21

X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach „Wybitną szkołą Altus”

motto 

Miejsce 1 dla X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach w II Ogólnopolskim Konkursie Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury w dyscyplinie „Wybitna Szkoła” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

„Gratulujemy wszystkim, którzy, wykazali się zdobytą w trakcie konkursu wiedzą, umiejętnościami, a także potwierdzili swój talent, pasję oraz poświęcili czas i zaangażowanie w przygotowanie do konkursu. Mamy nadzieję, że bliższe poznanie niezwykłej i wszechstronnej postaci Ignacego Jana Paderewskiego, jego przeżyć, cech charakteru, twórczości, sukcesów, porażek i działalności oraz faktów historycznych z nią związanych zaowocują refleksją nad celem i wartością własnego życia oraz obowiązkiem rozwijania otrzymanego talentu dla dobra Ojczyzny i własnego zarazem”. Takie słowa uznania skierowała Komisja Konkursowa do naszych uczniów – uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach

Prezentację multimedialną na temat działalności Szkoły związanej z postacią Ignacego Jana Paderewskiego przygotowała uczennica Szkoły Julia Müller pod kierunkiem nauczyciela dr Lucyny Szczawińskiej. Kronikę filmową w formie klipu przygotowali uczniowie.

Zachęcamy do zapoznania się z werdyktem Komisji Konkursowej, która tak wysoko oceniła naszych uczniów: Wyniki konkursu

Autor: Administrator 2022-06-16

Sukces uczennic w ogólnopolskim konkursie „Zostań powstańczym eksploatatorem”

Ogólnopolski Konkurs „Zostań powstańczym eksploratorem!” zorganizowany przez Instytut De Republica wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego ,w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich, został rozstrzygnięty.  Z ogromną radością i dumą pragniemy poinformować, że Julia Muller uczennica kl. 3c1 zajęła pierwsze miejsce w kategorii literackiej za pracę pt. „Mianujom mnie Francik”, a Paulina Oberska uczennica kl. 3c1 zajęła miejsce drugie przygotowując esej pt. „Zachowana polskość”.       

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Ewa Sokołowska Grobel, Arkadiusz Kurek 2022-03-21

(Auror zdjęć: Krzysztof Laksa)

Ogólnopolski konkurs „Europa z naszej ulicy” rozstrzygnięty!

Ogólnopolski Konkurs „Europa z naszej ulicy” zorganizowany przez Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie został rozstrzygnięty. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 47 szkół, spośród których jury wyłoniło 8 grup prezentujących najciekawsze projekty. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Czernek, Zuzanna Daniluk, Julia Warzocha z kl. 2a, Martyna Ryszka z kl. 3c1, Jan Hyacent z kl. 3b2 , w drugim etapie konkursu zaprezentowali projekt „Historia sprawiedliwego Europejczyka, syna śląskiej ziemi, Henryka Sławika” i zostali zwycięzcami konkursu. Młodzież przygotowała przewodnik po miejscach upamiętniających postać Sławika, film i aplikację mobilną stanowiące elementy gry miejskiej. W nagrodę młodzież wyjedzie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Opiekunem uczniów była prof. Ewa Sokołowska-Grobel

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel, Arkadiusz Kurek 2022-03-21

Nasi uczniowie wśród laureatów w Konkursie Best in English

Z dumą informujemy, że w międzynarodowym konkursie języka angielskiego Best in English nasi uczniowie - Karol Knapik i Jan Warchał zajęli bardzo dobre miejsca. Na 17223 (!) uczestników z całego świata Karol zajął miejsce 393 i 3 w Polsce, a Jan odpowiednio 395 i 4 w kraju. Formuła konkursu po raz pierwszy organizowanego w naszym LO spodobała się uczestnikom i zdecydowanie planujemy wzięcie udziału w przyszłorocznych zmaganiach, do których już teraz zapraszamy wszystkich chcących sprawdzić swoją praktyczną znajomość języka angielskiego. Do zobaczenia!

Autor: Joanna Banaś 2022-01-20

Konkurs Best in English

W piątek 26 listopada dziesięciu uczniów naszej szkoły po raz pierwszy wzięło udział w międzynarodowym konkursie języka angielskiego Best in English. 60 minut skupienia i rozwiązywania różnorodnych zadań w ciekawej formule zakończyło się uzyskaniem dobrych i bardzo dobrych wyników - najwyższe ex aequo zdobyli Karol Knapik i Jan Warchał. Serdecznie gratulujemy i czekamy na ogłoszenie zestawień międzynarodowych. We're keeping our fingers crossed!

Autor: Joanna Banaś 2021-12-01

Nagrodzeni w konkursie WikiLubi Zabytki Junior 2021

Pierwsze pięć miejsc dla XLO w Katowicach w konkursie WikiLubi Zabytki Junior 2021!

Zgłoszono prawie 800 prac. Kacper Gała z 3c1 rozbił bank, a Małgorzata Kwiatkowska z 1d dorzuciła swoje!
GRATULUJEMY!!!
W dlaszej części możecie przeczytać uzasadnienia jury.

Czytaj więcej...

Uroczysta gala nagród w VIII Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych

Uczennica klasy 3a1 Aleksandra Meus odebrała nagrodę w kategorii plakat na gali finałowej „VIII Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych” w Warszawie. Praca Oli została wyróżniona spośród 1600 prac nadesłanych z 25 krajów. W gali uczestniczył wiceminister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piątkowski, a nagrodę wręczyła córka jednego z największych bohaterów w historii Polski, rotmistrza Witolda Pileckiego,  Zofia Pilecka-Optulowicz. Serdecznie gratulujemy.

Autor: Wojciech Kiełb 2021-10-17

Dyplom uznania dla X Liceum Ogólnokształcącego

5 października 2021 roku, w wyjątkowym dniu Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 otrzymaliśmy podziękowanie za aktywną współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym. Nasza szkoła znalazła się wśród pięciu placówek wyróżnionych w województwie śląskim przez uczelnię, której studentami są absolwenci X Liceum Ogólnokształcącego. Gości zgromadzonych w Auli, powitała oficjalnie JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

 

 

Czytaj więcej...


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach