X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Certyfikat SZKOŁA PATRIOTÓW dla XLO

W poniedziałek 27 listopada 2023r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego projektu „Szkoła /Przedszkole Patriotów”. W trakcie uroczystości uhonorowano ponad dwieście placówek biorących udział w projekcie. Wśród nagrodzonych znalazło się również nasze X Liceum Ogólnokształcące. Podczas uroczystości otrzymaliśmy podziękowanie, certyfikat oraz „ziarno niepodległości” z rąk Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer. To specjalna odmiana fasoli – „fasola niepodległości”. Co istotne, za jej posiadanie w czasie zaborów, groziły represje. Spożywano ją w czasie wigilii Bożego Narodzenia.

Uroczystość wręczenia certyfikatów dopenił koncert fortepianowy a-moll op. 17 zaliczany do najpopularniejszych utworów w dorobku naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego.

Projekt trwał od 11 listopada 2022 r. do 30 września 2023 r.  Jego celem było przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o ważnych dla kraju i naszego regionu osobach, wydarzeniach oraz miejscach, które zapisały się na kartach polskiej historii. Miały temu służyć działania, podejmowane w trzech głównych obszarach. Chodziło bowiem o opiekę nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych i wybranymi miejscami pamięci oraz ich bohaterami. Ponadto – o opracowanie informacji na temat konkretnych osób, zdarzeń czy miejsc i ich upowszechnianie, a także przygotowanie notacji dla Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród naszych działań znalazły się min.: pamięć o regionalnych i lokalnych bohaterach, udział w projekcie BOHATERON, pamięć o Orlętach i Kadetach Lwowskich, zbiórka zniczy na cmentarze Lwowa czy uroczyste Dni Patrona Szkoły. O tych wszystkich działaniach można przeczytać w zakładce: Szkoła Patriotów.

Autor: Katarzyna Pąpka 2023-11-29

 

#SzkołaPamięta o naszych bohaterach

Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji #SzkołaPamięta, mającej na celu uczczenie regionalnych oraz lokalnych bohaterów. Klasa 1d złożyła znicze pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na budynku rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego. To miejsce pamięci utrwala nazwiska mieszkańców Zawodzia poległych w czasie Powstań  Śląskich i II Wojny Światowej.

Z kolei klasa 2c przygotowała gazetkę ścienną na temat Karola Miarki – patrona naszej ulicy. Możemy zapoznać się z życiorysem i dokonaniami tego wybitnego Ślązaka, walczącego o tożsamość narodową w okresie niemieckiej przynależności naszej małej ojczyzny. Uczestnicy spotkania młodzieży państw Grupy Wyszehradzkiej poznawali sylwetkę Karola Miarki w Sali Sejmu Śląskiego, gdzie wystawione jest jego popiersie.

Autor: Tomasz Dreinert 2023-10-28

O Korfantym inaczej

W ramach naszej gry miejskiej „Ciekawe Katowice” poznawaliśmy biografię jednego z Ojców Niepodległości – Wojciecha Korfantego. Klasy miały za zadanie wybrać dowolną scenę z jego życia, a następnie ją zaaranżować. Dokumentacja fotograficzna warsztatów stanowiła jedną z podstaw oceny naszej gry.

Dzięki zajęciom poznaliśmy wiele mniej znanych faktów z biografii wybitnego Górnoślązaka.

Autor: Tomasz Dreinert 2022-10-17

BohaterON – o Powstańcach Warszawskich

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w projekcie BohaterON, mającym na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich. Klasa 1d obejrzała film „Głód, brud i wesela”, który był podstawą do dyskusji o życiu codziennym walczącej Warszawy. Z kolei klasa 4d poznawała losy tzw. Warszawskich Robinsonów – powstańców ukrywających się w zrujnowanym mieście po upadku Powstania.

Autor: Tomasz Dreinert 2022-10-16

Projekt „Szkoła Patriotów”

Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 X Liceum Ogólnokształcace bierze udział w projekcie „Szkoła Patriotów”. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pan Tomasz Dreinert.

Regulamin projektu „Szkoła Patriotów”

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Orląt i Kadetów Lwowskich

W niedzielę 20 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył  w Mszy świętej  w intencji Obrońców Lwowa (1918-1920) w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach. Mszę celebrował

Ks. Prałat dr Andrzej Suchoń. Po mszy nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orląt i Kadetów Lwowskich wraz z członkami Oddziału Katowickiego Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

Autor: Wojciech Kiełb 

Zakończenie kolejnej edycji projektu „Kresy Zachodnie w II Rzeczypospolitej Polskiej”

Uczniowie klasy 3d uczestniczyli w tym roku szkolnym w trzeciej edycji programu edukacyjnego „Kresy Zachodnie w II RP”. Celem tegorocznej edycji było przybliżenie uczniom sylwetek osób mocno związanych ze Górnym Śląskiem, nie tylko w okresie międzywojennym, ale też w trakcie trwania wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu. W pięciu sesjach przypomniano historię wybitnych osób, o których na przestrzeni lat niestety w dużej mierze zapomniano. Uczestnicy wykonywali zadania odnoszące się do postaci omówionych w całym cyklu. Uroczystość zakończenia projektu odbyła się 14 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Katowicach. Uczniowie wysłuchali wykładu podsumowującego cele i realizację projektu oraz otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.

Autor: Wojciech Kiełb 

Wykład w Panteonie Górnośląskim

23 maja 2023r. uczniowie klasy 2d wysłuchali wykładu „Tadeusz Pragłowski i Golgota Wschodu. Cień Katynia w życiu medyka sądowego”. Prelekcja dotyczyła Zbrodni Katyńskiej oraz postaci lekarza Tadeusza Pragłowskiego, który został oddelegowany do Katynia w 1943r. w pierwszej polskiej komisji sądowo-lekarskiej. Jego spostrzeżenia miały ogromny wpływ na ustalenie sprawcy i czasu popełnienia tej masowej zbrodni. Jego udział w komisji technicznej PCK miał negatywny wpływ na jego dalsze życie, a zwłaszcza na karierę naukową. Wykład odbył się w siedzibie Panteonu Górnośląskiego.

Po prelekcji uczniowie zwiedzili nowoczesną wystawę multimedialną poświęconą wybitnym postaciom związanym z Górnym Śląskiem. Na koniec nasza grupa wjechała na taras widokowy na dachu Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Niestety załamanie pogody nie pozwoliło delektować się długo widokami Katowic i okolic.

Autor: Wojciech Kiełb 

Historia na ekranie

Uczniowie klasy 2d uczestniczyli w pierwszym spotkaniu w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej i kina Kosmos w Katowicach „Historia na ekranie”. Pierwsza prelekcja wygłoszona przez Ewelinę Małachowską dotyczyła historii prześladowania Żydów, nazizmu i rasizmu Trzeciej Rzeszy. Po prelekcji uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu Agnieszki Holland „Europa, Europa” Cały cykl poświęcony jest historii współczesnej, jej kontekstom i kinowym interpretacjom. Jak pogodzić przyjaźń i różnice poglądów? Czego uczy nas historia? I jak zmienia się spojrzenie na przeszłość, kiedy patrzymy na nią oczami młodych ludzi, których była udziałem?

Autor: Wojciech Kiełb 

Finał zbiórki zniczy na cmentarze Lwowa

Do 25 października trwała w naszej szkole zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłonęły na Cmentarzu Łyczakowskim i Janowskim we Lwowie. Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych.  W tym roku uczniowie naszej szkoły zebrali ponad 300 białych i czerwonych zniczy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

Autor: Wojciech Kiełb 


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach