Co ciekawe, w harmonogramie tej szkoły znajdują się także zajęcia z kynologii – wiedzy o psach! Nic więc dziwnego, że pełnoprawnym pracownikiem szkoły był też emerytowany pies policyjny o imieniu Aldo.

Sam miałem także możliwość przeprowadzenia zajęć z języków angielskiego i rosyjskiego dla wybranych grup. Bez wątpienia było to niesamowite doświadczenie dla uczniów, jak i dla mnie – praca w niepolskojęzycznym środowisku to szczególne wyzwanie dla każdego nauczyciela!

Miałem też okazję do poznania pracowników Instytutu Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Masaryka. Rozmawialiśmy o metodach kształcenia nowych nauczycieli języków obcych i polityce językowej Czech.

Ta mobilność pozwoliła mi zaobserwować praktyki i metody pracy dydaktycznej na najwyższym europejskim poziomie: świetnie wyszkolona kadra, najnowsze rozwiązania technologiczne i metody pracy. Wiele z tych rozwiązań wraz z gronem pedagogicznym naszego liceum na pewno wprowadzimy do naszej codziennej praktyki.

Wyjazdy współfinansowane w ramach programu Erasmus+ dają możliwość obserwacji pracy w wielokulturowym środowisku i poznanie nowych perspektyw. Są również możliwością do praktycznego użycia języka obcego w środowisku zawodowym, a także budowania sieci kontaktów poprzez nawiązanie relacji z ekspertami i nauczycielami z innych krajów. Zachęcam wszystkich moich Kolegów i Koleżanki do wzięcia udziału w kolejnych wyjazdach, a także Was – Drodzy Uczniowie – do śledzenia informacji o projektach w naszej szkole, gdyż w przyszłym roku planowane są wyjazdy uczniów.

Autor: Maciej Małek 2025-06-06