Koniec roku na chińskim
Na ostatnich w tym roku szkolnym lekcjach języka chińskiego nie brakowało atrakcji: przy okazji lekcji o Święcie Smoczych Łodzi składaliśmy papierowe łodzie (tradycyjna chińska sztuka składania papieru 折纸 (zhe zhi), poznaliśmy podstawy tradycyjnego chińskiego malarstwa 国画 (guo hua), a 14 czerwca gościliśmy lektorkę Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, panią Shengmiao Yu, która opowiedziała nam wiele ciekawostek o Chinach.
Przy okazji, dziękujemy wszystkim lektorkom Centrum za regularne odwiedziny. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, 再见!
Autor: Katarzyna Knoll 2024-06-19
Certyfikat Złotych Szkół NBP dla XLO
Uczniowie z naszego liceum zdobyli Certyfikat Złotych Szkół NBP. Projekt polegał na przygotowaniu warsztatów uczniowskich w ramach konkursu, debacie oksfordzkiej na temat pieniądza oraz lekcji ekonomicznej związanej z emisją i historią polskiej waluty. Organizacją przedsięwzięcia zajęli się uczniowie wraz z prof. Barbarą Cholewą oraz prof. Arkadiuszem Kurkiem.
Autor: Arkadiusz Kurek 2024-06-18
Gala wręczenia nagród w XXI konkursie językowym dla szkół podstawowych z języka agielskiego i niemieckiego
14 czerwca 2024 r. odbyła się w naszym liceum gala wręczenia nagród w XXI konkursie językowym dla szkół podstawowych z języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie z województwa śląskiego mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy z dwóch języków. Galę uświetnił występ uczniów z naszego szkoły, którzy zaprezentowali piosenki, taniec i poezję. Nagrody zostały zasponsorowane przez miasto Katowice w ramach inicjatywy lokalnej. Organizatorem konkursu jest prof. Arkadiusz Kurek.
Autor: Arkadiusz Kurek 2024-06-17
Debata śląska w XLO
5 czerwca 20204 r. odbyła się w naszej szkole emocjonująca debata między uczniami reprezentującymi Liceum im. S. Maczka w Katowicach, a reprezentacją a naszego liceum. Uczniowie spierali się w ramach inicjatywy lokalnej na temat gwary-języka śląskiego i jego wpływu na mieszkańców województwa śląskiego. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali Aleksander Dytkowski kl. 3a, Zuzanna Orłowska kl. 2c, Marta Bałys kl. 1b oraz Tomasz Sochański kl. 1b. Marszałek debaty ustalił wynik remisowy dla obydwu drużyn. Naszą grupę przygotowywał prof. Arkadiusz Kurek.
Autor: Arkadiusz Kurek 2024-06-16
Integracyjne zajęcia sportowe
W dniu 7.06.2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami Arturem Partyką i Jarosławem Kabzą brali udział w realizacji projektu „Integracja środowisk Niesłyszących ze Słyszącymi (Gry i zabawy integracyjne)”, wspieranego finansowo przez Fundację ING Dzieciom Pomarańczowa Siła.
W ramach projektu zorganizowane zostały zajęcia integracyjne, muzyczne oraz rozgrywki sportowe. Dla wszystkich uczestników był również zdrowy poczęstunek w postaci bananów i jabłek oraz wody mineralnej. Na turnieje piłkarski i koszykarski zostały zaproszone następujące katowickie szkoły: X Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Podstawowa nr 7 Specjalna.
Rozgrywki piłki nożnej przeprowadzone były przez Marcina Aleksandrowicza i Przemysława Lesika natomiast turniej koszykarski przeprowadził Artur Partyka i Jarosław Kabza. Równolegle z turniejami piłkarskim i koszykarskim odbywały się zajęcia muzyczno-ruchowe, w których brały udział uczennice z ZSPdDNiSS, XLO oraz SP nr 7 Specjalnej.
Zajęcia poprowadziły Barbara Zagoła i Ewelina Warcholik z wykorzystaniem stepów Reebok. Organizatorów w swoich działaniach wspierali wolontariusze z Fundacji ING Dzieciom.
Przed rozgrywkami sportowymi i zajęciami muzycznym na stepie odbyła się wspólna rozgrzewka, gdzie uczniowie wspólnie zatańczyli taniec Skrzypek. Rozgrzewkę poprowadziła Zuzanna Guzy z XLO.
W finale turnieju koszykarskiego po bardzo zaciętym meczu nasza szkoła nieznacznie uległa ZSPdDNiSS 30:28 zajmując drugie miejsce w turnieju. Natomiast w turnieju piłki nożnej okazaliśmy się najlepsi i zdobyliśmy puchar dyrektora za zdobycie I miejsca.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w integracji uczniów słyszących z niesłyszącymi.
Autor: Artur Partyka 2024-06-15
Międzynarodowy piknik europejski
7 czerwca 2024 r. w szkole odbył się Piknik europejski w wersji online. Spotkanie to ma na celu wzmacnianie więzi między szkołami z Europy. Uczniowie przygotowali dania z różnych krajów. Uczestnicy spotkania byli z Niemiec, Włoch, Rumuni oraz Polski. Zadaniem naszych uczniów było zaprezentowanie dań z Niemiec oraz Rumunii. Projekt prowadzi prof. Arkdiusz Kurek.
Autor: Arkadiusz Kurek 2024-06-15
Sesja popularnonaukowa „XXII Spotkania z Matematyką”
Interesującym wydarzeniem mającym miejsce w minionym semestrze było wygłoszenie 20.03.2024 przez ucznia Karola Czapurę z klasy 3B wykładu „Prostota w nieporządku”, podczas sesji popularnonaukowej „XXII Spotkania z Matematyką” w VIII LO w Katowicach.
W prelekcji tej zostały zawarte ciekawe spostrzeżenia dotyczące liczb pierwszych, liczb złożonych, największego wspólnego dzielnika oraz związków zdefiniowanych w tym wykładzie funkcji z pewną rodziną linii prostych.
Życzymy Karolowi dalszych matematycznych odkryć oraz prelekcji z nimi związanych.
Autor: Piotr Janoska 2024-06-14
Rodzinny Piknik Paderewy za nami
DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację. Wspaniale się bawiliśmy i nawet zapowiadająca się burza postanowiła odpuścić.
Doskonali goście zapewnili ucztę muzyczną. Wystąpił szkolny chór, były pokazy taneczne. Wspólne tańce, zabawy ruchowe, gry, strefa dla dzieci – malowanie twarzy, wspólne kolorowanki, warsztaty Misiowe. Poczęstunek – pyszne ciasta, napoje, potrawy kuchni śląskiej, grill.
W czasie Pikniku Rodzinnego Paderewy Szkolna Grupa Ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża dokonywała pokazów udzielania pierwszej pomocy, wykorzystaliśmy doświadczenia zdobyte w tym roku szkolnym w czasie udziału w konkursie „I TY Możesz Zostać Ratownikiem”, Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK i w II Mistrzostwach Polski Pierwszej Pomocy w Bielsku Białej. Pokazy uatrakcyjnił Tomek Kowalski absolwent naszej szkoły, który od wielu lat współpracuje z naszym szkolnym Kołem PCK. Tomek założył zespól Ratownictwa Bractwa Ratowniczego Związku Górnośląskiego i Silesia Resue. W pokazach uczestniczył też ratownik Bractwa Tadeusz Wiśniewski. Bardzo dziękujemy przyjaciołom szkoły za pomoc i wsparcie.
Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym. DZIĘKUJEMY !!!
Autor: Katarzyna Pąpka i Mirosław Galik 2024-06-14
Szkolne Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej
Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej już za nami. Czas ten obfitował w liczne wydarzenia mające na celu uświadomieniu naszej młodzieży jak istotny jest zdrowy styl życia i wszystko to co się na niego składa. Oprócz tradycyjnych rozgrywek sportowych uczniowie klas 1-3 wysłuchali wykładu na temat właściwego odżywiania wygłoszonego przez panią prodziekan WSNS dr n. med. Bogusławę Serzysko. Mieli również możliwość obejrzeć filmu „Niebieski Wieloryb” poruszającego tematykę depresji wśród dzieci i młodzieży oraz niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą wirtualny świat i rozwinięta technologia. Uczestniczyli w panelu dyskusyjnym na temat zdrowia psychicznego oraz wzięli udział w grze miejskiej Pokemon Go. Uczennica Michalina Thamm przygotowała i zreferowała prezentację poruszającą kwestie dopingu w sporcie. I chociaż z powodu wtorkowego deszczu wycieczka rowerowa oraz zajęcia plenerowe nie doszły do skutku to mamy nadzieję, że czas ten możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany.
Autor: Bożena Czakańska 2024-06-14
SCIENCE IN EVERYDAY LIFE - kolejny międzynarodowy projekt
SCIENCE IN EVERYDAY LIFE, to tytuł projektu międzynarodowej współpracy realizowanego w okresie od stycznia do czerwca 2024 przez grupę uczniów z naszej szkoły, we współpracy z uczniami Gymnazium Blansko w Czechach (https://www.gymbk.cz/)
Uczniowie i ich nauczyciele spotkali się łącznie na trzech spotkaniach online, a także pracowali w swoich zespołach nad określonymi tematami z wykorzystaniem narzędzi komunikacji internetowej.
Na pierwszym spotkaniu wspólnie się poznaliśmy, zaprezentowaliśmy naszą szkołę i nasz kraj. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat kraju partnerskiego, poprzez udział w quizie.
Drugie spotkanie odbyło się już w grupach roboczych na Teams, a na ostatnim spotkaniu uczniowie zaprezentowali rezultaty swojej pracy. Pomiędzy drugim a trzecim spotkaniem minęły dwa miesiące, w czasie których uczniowie wspólnie pracowali nad przydzielonymi im zadaniami.
Współpraca z Czechami była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych, w tym wykorzystanie umiejętności IT, pracy zespołowej i komunikacji w języku obcym. Przygotowane w formie prezentacji materiały dotyczyły np. gotowania w szybkowarze, funkcjonalności termopary, grawitacji lub procesów fizycznych zwykle związanych z prowadzeniem samochodu.
W przyszłym roku planujemy kontynuację współpracy z Gymnazium Blansko, ale tym razem planujemy spotkanie w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym.
Szczególne podziękowania dla koordynatorki projektu ze strony czeskiej – Dany Drazilowej, oraz wszystkich uczniów którzy włączyli się w realizację projektu.
Autor: Bernadeta John-Jankowska i Dariusz Kurek 2024-06-11
Strona 30 z 91




