X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Jan Szopa

Moją wielką pasją jest muzyka elektroniczna. Sam komponuję utwory i publikuję je na YouTube, Spotify i innych serwisach do streamingu muzyki, pod pseudonimem artystycznym Jaju. Od kilku lat, gram też na gitarze akustycznej, a od paru miesięcy na ukulele. Muzyka jest dla mnie bardzo ważna. Nie ograniczam się, co do gatunków, wychodzę z założenia, że wszystko, co wpadnie w ucho, jest dobre. Bywało, że jednocześnie słuchałem dubstepu i muzyki klasycznej.

Dużą częścią mojego życia jest ruch skautowy. Od 9 lat działam w 12 Katowickiej Drużynie Harcerskiej „Wszędoczłapy” przy XIV ŚSH „Odrodzenie” im. Cichociemnych. Pełnię tam funkcję przybocznego. Jestem liderem dla młodszych harcerzy oraz pełnię służbę w pionie wędrowniczym. W harcerstwie mogę w wartościowy sposób rozwijać swoje kompetencje pedagogiczne.
Ponadto interesuję się mediami społecznościowymi. Na początku liceum, byłem redaktorem naczelnym portalu o polskim YouTube - PolscyYoutuberzy.pl. Nauczyło mnie to umiejętności obsługi serwisu z wielotysięcznym dziennym ruchem. Trafiłem do klasy medialnej właśnie między innymi dzięki moim przygodom z polskim YouTube.
Jestem uczniem klasy medialnej E, w której mogłem rozwijać zainteresowania w zakresie mediów społecznościowych, nauczyłem się obróbki grafiki i podszkoliłem w obsłudze programów edytorskich. Na rozszerzonym WOSie pogłębiam moje zainteresowania, jeśli chodzi o nauki o państwie i prawie. Jestem zaangażowany w działalność szkolnego Koła Psychologii Społecznej. Razem z ludźmi z Koła realizowałem różne ciekawe projekty np.: Przegląd Spotów Profilaktycznych, kampanię Miejską Dżunglę oraz badania terenowe z zakresu psychologii społecznej. Projekt PS Vitae autorstwa mojego i moich niezastąpionych znajomych z Koła, w 2017 roku wygrał ogólnopolski konkurs profilaktyczny organizowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia. Nasza szkoła otrzymała wtedy sprzęt wartości 24 000 zł, a autorzy projektu nagrody finansowe. W 2018 wygrałem konkurs fotograficzny Młodzi potrafią dokumentować w Wikipedii, moimi zdjęciami biurowca .KTW. Zająłem też trzecie miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym im. Adama Kasprzyka. W 2018 i 2019 roku, zakwalifikowałem się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.
Cieszę się, że przez te niecałe 3 lata spędzone w XLO miałem możliwość uczestniczenia w wielu projektach/warsztatach związanych z prawem, a po ukończeniu liceum zamierzam studiować prawo, którym „zaraziłem” się w murach naszej szkoły. 

Autor: Marcin Kręgiel 2019-01-02


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach