X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

DNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO 12 - 26 KWIETNIA 

Psycholog, Pedagog, Nauczyciele Wychowania Fizycznego oraz Koło Psychologii Społecznej i Klasa Psychologiczna serdecznie zapraszają na

DNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO 12 - 26 KWIETNIA 

W dniach 12 - 26 kwietnia w szkole organizowane są Dni Zdrowia Psychicznego, w czasie tych 2 tygodni przygotowaliśmy dla młodzieży i rodziców szereg aktywności promujących zdrowie oraz zachęcających do troski o dobrostan.

HARMONOGRAM 

Poniedziałki, 17 i 24 kwietnia

MOVE LLKE JAGGER (PRZERWY Z TAŃCEM).

Zapraszamy Cię na dużych przerwach (10:35 i 13:30) w poniedziałki do tańca! Ubierz się wygodnie i przyjdź do sali gimnastycznej. Zatańczymy wspólnie belgijkę lub inny układ. Ruch korzystnie wpływa na budowanie dobrostanu psychicznego, poprawia kondycję układu nerwowego, a przede wszystkim jest adaptacyjną strategią regulacji emocji.

Wtorek 18 kwietnia

POWIEDZ SOBIE COŚ MIŁEGO

W swojej szafce znajdziesz tego dnia kartkę na której przygotowaliśmy dla Ciebie kilka miłych słów. Możesz je zachować dla siebie. Możesz też wysłać je komuś przez komunikator lub powiedzieć kiedy nadarzy się okazja. Mówienie takich komunikatów obniża poziom lęku ,napięcia, podnosi samoocenę. Warto to robić częściej.

Wtorek, 25 kwietnia

SZKOŁA DLA RODZICÓW - ZAPROSZENIE NA WYKŁAD

W ramach szkolnych Dni Zdrowia Psychicznego chcemy zaprosić Państwa na wykład O dobrostanie psychicznym młodzieży. Sposoby na wspieranie radzenia sobie ze stresem u młodzieży. Jest to temat, który wskazaliście Państwo w skierowanej do Was w styczniu ankiecie. Spotkanie potrwa ok godziny, odbędzie się w godzinach 16:00 - 17:00 w dniu 25 kwietnia. Zapraszamy Państwa do sali nr 1 na dolnym parterze. Prowadzony będzie przez przez psychologów Aleksandrę Chabior i Marcin Kręgla.

Środy 12, 19 kwietnia

ZABIERZ MÓZG NA SPACER.

Zapraszamy cię na spacer do katowickiego Parku Leśnego dla dobra Twojego mózgu. Potrwa trwa 2 lekcje, dlatego zaplanuj go trochę wcześniej. Co trzeba zrobić? Odesłać do Pani Bożeny Kabzy zgodę rodzica przez dziennik (wzór zgody otrzymacie wcześniej). W środy na przerwie przed 4 lekcją podejdź już ubrany w dres do wyjścia przed salę gimnastyczną. W razie deszczu - zabierz parasol. Zrównoważony ruch jest ważny dla Twojego mózgu, poprawia jego dotlenienie, sprzyja produkcji neuroprzekaźników. Po spacerze wracamy do szkoły i jest spora szansa, że pozostałych zajęciach będzie ci się łatwiej skupić.

Czwartek 13 kwietnia

ZBUDUJ COŚ POZYTYWNEGO

Przez cały czwartek, na każdej przerwie od 2 lekcji, w sali nr 1 znajdziesz kilka kompletów LEGO serii Botanica i Archtecture. Będą tam też wolontariusze, którzy wyjaśnią jak skorzystać z zestawów i chętnie pomogą w układaniu. Ponadto na lekcji 7 i 8 możesz dołączyć do układania na dłużej. (wymagana zgoda rodziców, zapisy u p. Marcina przez odesłanie zgody dziennikiem) Liczba miejsc ograniczona. 

Jak klocki pomagają w naszym dobrostanie?

Coraz więcej osób odczuwa negatywne skutki szybkiego życia – stres, zmęczenie, osłabienie organizmu. Budowanie modeli z klocków LEGO wymaga pełnego skupienia i zaangażowania, dzięki czemu pozwoli Ci odpocząć w ciszy i spokoju. W 2022 roku grupa LEGO przeprowadziła ankietę wśród 32 781 osób dorosłych – aż 76% z nich stwierdziło, że zabawa klockami poprawia ich samopoczucie.

Klocki LEGO poprawiają zdolności komunikacyjne, ponieważ wspierają umiejętność słuchania i poprawiają pewność siebie.

W obecnych czasach jesteśmy atakowani licznymi bodźcami z otoczenia. Układanie klocków LEGO wymaga koncentracji i skupienia się na jednej czynności.

Czwartek, 20 kwietnia

ENDORFINY NA PRZERWACH

Przez cały czwartek, na przerwach spotkasz wolontariuszy, którzy zadbają o twój poziom endorfin. Zaproponują ci aktywności, w czasie których wydziela się więcej oksytocyny i dopaminy. Hormony te wykazują ogromne działanie na psychikę i zachowanie oraz odgrywają dużą rolę w tworzeniu relacji społecznych. Związki te są niezbędne do tworzenia i kształtowania stosunków międzyludzkich. Jeśli chcesz skorzystać z tej okazji to zaangażuj się nasze pomysły:

  • Udaj się w okolice gabinetu psychologów,jest tam wolontariusz z koszem z owocami - poczęstuj się!
  • Podejdź do nauczyciela, którego praca jest dla ciebie ważna i podziękuj za atrakcyjne zajęcia!
  • Jeśli masz w sobie dużo frustracji, odwiedź salę nr 1, tam znajdziesz materac i balony, kartony do odreagowania złości. Wyżyj się w bezpieczny sposób.
  • Na półpiętrach znajdują się tablice , znajdziesz przy nich wolontariusza który da ci kartki, pisaki - napisz swoje przesłanie do świata i przypnij je.

Piątki, 14, 21 kwietnia

SPOTKANIE Z ODDECHEM

Warsztaty relaksacyjne. Stres spłyca i przyspiesza oddech, zwiększa napięcie mięśniowe w okolicach klatki piersiowej oraz zmienia nasycenie krwi tlenem. Często zaangażowani w sytuację stresową nie zwracamy uwagi na nasz oddech. Zabierz wygodny dres, koc i poduszkę. Nauczysz się jak oddechem regulować napięcie emocjonalne Liczba miejsc ograniczona. Wymagana zgoda rodziców. Zapisy u p. Oli (poprzez dziennik), Spotkanie w piątki, godziny: 10:40 - 11:40, sala nr 1. 

 

WYDARZENIA TRWAJĄCE OD 12 DO 26 KWIETNIA:

Trening wdzięczności.

Codziennie wieczorem, przez dwa tygodnie, pomyśl o minionym dniu i przypomnij sobie trzy rzeczy, za które czujesz wdzięczność lub trzy pozytywne sytuacje, które sprawiły ci przyjemność. Jeśli chcesz, możesz powiedzieć o nich głośno lub zapisać je w telefonie. To mogą być i duże i małe wdzięczności: że udało ci się pościelić łóżko, że zamiast siedzenia na telefonie poszedłeś/poszłaś na spacer, że udało ci się odmówić słodyczy na rzecz zdrowej przekąski… Wdzięczność buduje nasze zdrowie psychiczne dlatego pamiętaj o niej!

Empatyczna ławka

Podczas Dni Zdrowia Psychicznego w szkole znajdziecie specjalną ławkę. Będzie ona oznaczona plakatem DZP, i znajduje się na parterze, na końcu korytarza przy łazienkach personelu. Ta ławka to przestrzeń zwiększonej empatii. Jeśli nie czujesz się dobrze, masz gorszy dzień, doskwiera ci brak osoby z którą możesz porozmawiać - usiądź na tej ławce i poczekaj. Możliwe, że ktoś do ciebie dołączy - zamienicie kilka słów, umówicie się na spacer lub kebaba. Czasami krótka rozmowa może zmienić nasz nastrój! Nie zrażaj się jeśli od razu nikt się nie dosiądzie - ludzie powoli uczą się empatii dlatego warto poczekać trochę dłużej.

 Autor: Marcin Kręgiel 2023-04-12


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach