X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Wycieczka przedmiotowa EDB i WF  „Profilaktyka Zdrowotna”

W sobotę  30.10.2021 chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce.

Celem wycieczki było umacnianie zachowań prozdrowotnych poprzez ukazanie walorów rekreacyjnych Dolinki Murckowskiej , Rezerwatu Las Murcki, Hałdy w Murckach. Uczestnicy zapoznali się  z ciekawą przeszłością Dolinki Murckowskiej poznali genezę mogiły żołnierzy węgierskich na terenie Lasu Murcki. Dla większości uczniów było to pierwsze spotkanie z tak uroczym zakątkiem Katowic. Na własne oczy zobaczyli jak wielu mieszkańców aktywnie wykorzystuje tereny lasów murckowski do aktywnej rekreacji jak bieganie, nordic walking, jazdy na rowerze, jazdy konnej.

Lasy przywitały nas słoneczną pogodą i ciepłymi barwami złotej polskiej jesieni.

Odwiedziliśmy grób zamordowanych przez wojska sowieckie jeńców węgierskich, gdzie zapaliliśmy znicze i zapoznaliśmy się z historią tego tragicznego miejsca.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i zaparzoną  na miejscu herbatką z sokiem .Była okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami i uczniami w zakresie tras leśnych Katowic do uprawiania aktywnych form wypoczynku w różnych porach roku. Umówiliśmy się na kolejną wyprawę w scenerii zimowej.

Celem wycieczki było też uzupełnienie składu naszego szkolnego koła PCK o nowych członków. Po zapoznaniu się z założeniami do działalności koła w bieżącym roku szkolnym wszyscy zadeklarowali chęć dalszej działalności.

Krótkie relacje uczestników wycieczki.

"W ostatniej wycieczce do lasu murckowskiego najbardziej podobało mi się picie herbatki w lesie. Herbata była bardzo pyszna i nauczyłam się jak można robić herbatę nawet w lesie. Bardzo zaciekawiła mnie historia węgierskich żołnierzy, którzy zginęli w tym lesie. Ogólnie wycieczka bardzo mi się podobała i chętnie pojadę na więcej : )
Pozdrawiam"
Julia Marcinkowska

"Uważam, że wycieczka była super. Dzięki niej odkryłam dalsze zakątki Katowic, które z pewnością w niedalekiej przyszłości będą częstymi celami moich wypraw, ponadto pozwoliła mi zintegrować się z niektórymi członkami mojej klasy jak i osobami z innego liceum"

Łucja

"Wycieczka była fajna, miła i towarzyska można było miło spędzić czas z ludźmi. Dowiedziałem się dużo o żubrach w Katowicach jak i również o pomordowanych żołnierzach węgierskich na terenie Murcek"

Oliwier

"W ostatniej wycieczce do lasu murckowskiego najbardziej podobało mi się picie herbatki w lesie. Herbata była bardzo pyszna i nauczyłam się jak można robić herbatę nawet w lesie. Bardzo zaciekawiła mnie historia węgierskich żołnierzy, którzy zginęli w tym lesie. Ogólnie wycieczka bardzo mi się podobała i chętnie pojadę na więcej : )"
Julia

"Moim zdaniem wycieczka była super, ponieważ ja uwielbiam długie spacery na łonie natury, jeszcze do tego ten jesienny krajobraz gdzie liście spadają z drzew no pięknie. Ognisko również przypadło mi do gustu, gdyż było w środku malowniczego lasu"                                                                                           

Marta

Autor: Mirosław Galik 2021-11-02


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach