X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Empatia i odpowiedzialność - badania terenowe

Szkolne Koło Psychologii Społecznej prowadziło w czasie ferii zimowych replikację klasycznego badania z zakresu psychologii społecznej dotyczącego zjawiska rozproszenia odpowiedzialności (im więcej osób jest świadkiem wydarzenia, tym trudniej przyjmujemy osobistą odpowiedzialność za ewentualną interwencję). Badania terenowe odbywały się na terenie Dworca PKP Katowice Ligota i centrum przesiadkowego. Wolontariusze podzielili się na grupy. Pięcioro wcieliło się w rolę pozorantów ubranych niestosownie do zimnej pogody, kilkoro pełniło rolę obserwatorów, którzy zapisywali z ukrycia reakcje przechodniów. Pozostali udawali sztuczny tłum i w razie potrzeby tłumaczyli, że to tylko eksperyment. Wyniki eksperymentu dostępne są w rozwinięciu artykułu, a reportaże i fotorelacja na stronach Dziennika Zachodniego i Gazety Wyborczej.

PS Nikt z uczestników badania nie przeziębił się :)

Wyniki eksperymentu dot. zjawiska rozproszenia odpowiedzialności i empatii:

Hipoteza 0: Efekt rozproszenia odpowiedzialności wpływa na poziom empatii – badanie dowiodło, że rozproszenie odpowiedzialności wpływa na poziom empatii negatywnie, ludzie w tłumie innych osób, nie zachowują się empatycznie wobec nastolatka w kryzysie.

Hipoteza 1: Pojedynczy respondent podejmie interwencję szybko wobec zmarzniętego nastolatka – badanie dowiodło, że kiedy w pobliżu respondenta nie ma innych osób, szybciej respondent podejmuje działanie, jednak z zróżnicowanym tempem ( najczęściej powyżej 2 minut).

Hipoteza 2: W grupie respondentów czas na podjęcie interwencji się wydłuży w porównaniu z czasem interwencji w H1 – badanie dowiodło, że czas reakcji respondentów w tłumie był dłuższy niż pojedynczych lub reakcji nie było w ogóle (48% prób).

Hipoteza 3: Niedbały strój nastolatka wydłuży czas reakcji respondentów – badanie nie dowiodło prawdziwości hipotezy.

Hipoteza 4: Płeć nastolatka wpłynie na czas reakcji respondentów – badanie nie dowiodło prawdziwości hipotezy. 

Autor: Marcin Kręgiel 2020-01-23


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach