Job-shadowing w Piedras Blancas w Hiszpanii
W dniach 17.03.2025 – 21.03.2025 miałam okazję wyjechać na job-shadowing, czyli obserwację pracy szkoły średniej położonej w Piedras Blancas w Hiszpanii. Uczestnictwo w mobilności możliwe było dzięki współfinansowaniu w ramach programu Erasmus+ i Akredytacji dla X LO uzyskanej w roku 2024. Należy podkreślić, że udział w mobilnościach przynosi wiele korzyści zarówno uczestnikom, jak i ich macierzystym instytucjom.
W czasie tygodniowego pobytu w Piedras Blancas miałam możliwość podpatrywania najlepszych praktyk i metod pracy wykorzystywanych w codziennej praktyce szkolnej a także zdobyłam wiedzę na temat narzędzi cyfrowych, metod dydaktycznych czy strategii zarządzania klasą. Mobilność dała mi szansę poznania i zrozumienia, jak funkcjonuje system edukacji w rzeczywistości.
Wyjazdy współfinansowane w ramach programu Erasmus+ dają możliwość obserwacji pracy w wielokulturowym środowisku i poznanie nowych perspektyw. Są również sposobnością do praktycznego użycia języka obcego w środowisku zawodowym, a także budowania sieci kontaktów poprzez nawiązanie relacji z ekspertami i nauczycielami z innych krajów.
Program mobilności w Piedras Blancas stworzony został przy współpracy ze szkołą goszczącą i obejmował nauczanie oparte na projektach, metody włączające czy edukację zrównoważoną a także sposoby wykorzystania narzędzi cyfrowych wspierających proces nauczania.
Przede mną etap wdrażania poznanych metod i strategii, dzielenia się zdobytymi doświadczeniami i podnoszenie jakości pracy szkoły. Niewątpliwym atutem mobilności jest również budowanie długoterminowych partnerstw i projektów, a także dalsze umiędzynarodowienie placówki.
Warto podkreślić korzyści jakie mobilności niosą w kontekście rozwoju osobistego. Nabyłam nowe doświadczenia i umiejętności, zdobyłam międzynarodowe doświadczenie co niewątpliwie przyczyni się do dalszego rozwoju warsztatu pracy. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w mobilnościach w kolejnych latach akredytacji, a uczniów do śledzenia informacji o projektach Erasmus+ w naszej szkole – w przyszłym roku szkolnym planowana jest mobilność uczniów.
Autor: Bernadeta John-Jankowska 2024-04-01
Posiedzenie komisji rekrutacyjnej nauczycieli w ramach programu Erasmus+
W październiku 2024 odbyło się posiedzenie komisji rekrutacyjnej do mobilności planowanych w ramach pierwszego roku akredytacji. Mobilność nauczycieli w ramach programu Erasmus+ niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych uczestników, jak i ich szkół oraz uczniów. Czworo nauczycieli zakwalifikowało się do udziału w kursach szkoleniowych, a jeden nauczyciel złoży wizytę w dwóch szkołach w ramach job-shadowing (obserwacji pracy szkół).
Uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach i kursach zagranicznych pozwala nauczycielom zdobywać nowe kompetencje, poznawać innowacyjne metody nauczania oraz wiedzę na temat międzynarodowych praktyk edukacyjnych. Nauczyciele mają okazję doskonalić swoje umiejętności językowe, co ułatwia im komunikację w środowisku międzynarodowym oraz w pracy z uczniami. Możliwość obserwacji i udziału w zajęciach w zagranicznych szkołach pozwala na wdrażanie nowoczesnych i skutecznych technik dydaktycznych a także sprzyja nawiązywaniu partnerstw między szkołami z różnych krajów, co może prowadzić do realizacji przyszłych projektów edukacyjnych. Po powrocie z mobilności, uczestnicy dokonają ewaluacji zdobytej wiedzy i podzielą się nią z wszystkimi pracownikami szkoły.
Mobilności współfinansowane są w ramach realizacji pierwszego roku akredytacji w programie Erasmus+ i z pewnością przyczynią się do poprawy jakości pracy, wdrożenia nowych metod pracy i wzmocnienia wizerunku szkoły jako instytucji. Program Erasmus+ stanowi więc nie tylko doskonałą okazję do rozwoju dla nauczycieli, ale także przyczynia się do podnoszenia jakości edukacji i umiędzynarodowienia szkół. Czekamy na relację nauczycieli uczestniczących w mobilnościach.
Autor: Bernadeta John-Jankowska 2025-02-19
Akredytacja Erasmus+ na lata 2024-2027 dla XLO
W roku 2024 w wyniku konkursu wniosków X Liceum Ogólnokształcące im I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach otrzymało Akredytację Erasmus+ na lata 2024-2027 na organizowanie kursów szkoleniowych i wymian międzynarodowych dla nauczycieli i uczniów X LO. Autorem i koordynatorem projektu jest Bernadeta John-Jankowska. Na blisko 590 wniosków w sektorze Edukacja szkolna złożonych w ramach akcji 1programu Erasmus+ w konkursie 2023 (KA120-SCH), akredytację otrzymały tylko 102 szkoły, 8 z Katowic, w tym X LO. Zajęliśmy 74 miejsce na 102 przyznane akredytacje. Akredytacja dotyczy Akcji 1, czyli indywidualnych wyjazdów szkoleniowych dla nauczycieli oraz wyjazdów grupowych dla uczniów. Głównym celem programu jest polepszenie jakości pracy szkoły i nadanie jej wymiaru europejskiego, poprzez zdobycie nowych kwalifikacji przez reprezentantów grona pedagogicznego dzięki udziałowi w mobilnościach zagranicznych w następujących obszarach: