Koło Psychologii Społecznej na spektaklu

Koło Psychologii Społecznej na spektaklu

Uczennice i uczniowie ze szkolnego Koła Psychologii Społecznej obejrzeli spektakl profilaktyczny przygotowany przez aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach i Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Przedstawienie dotyczyło agresji i przemocy i ich destruktywnego wpływu na relacje. Sztuka Bici Biją była częścią projektu poświęconego profilaktyce przemocy realizowanego w KPS w październiku. Udział w spektalku jest częścią działań w ramach programu Profilaktyka a Ty w naszej szkole.

Na scenie mogliśmy oglądać między innymi: Alinę Chechelską-Płoskonik, Dariusza Chojnackiego,  oraz absolwenta X LO - Krzysztofa Ciemierza.

Autor: Marcin Kręgiel 2016-10-24 21:00
24 Paź 2016

Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!

Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!

Rusza ogólnopolska kampania społeczna Dyżurnet.pl, punktu kontaktowego przyjmującego zgłoszenia o nielegalnych treściach pojawiających się w Internecie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem skutków, jakie niosą dla ofiar umieszczone w Internecie materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.

Zespół Dyżurnet.pl chce uwrażliwić internautów na ten problem i wskazać skuteczne narzędzie walki z takimi treściami – zgłaszanie ich do Dyżurnet.pl. Kampania została objęta patronatami przez: Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z treściami kampanii.

Autor: Marcin Kręgiel 2016-09-26 13:00
19 Wrz 2016

II Święto Profilaktyki Katowice 2016

II Święto Profilaktyki Katowice 2016

14 czerwca odbyło się II Święto Profilaktyki Katowice 2016. To wydarzenie przygotowane w dużej mierze przez młodzież dla rówieśników. W ramach święta można było zobaczyć opracowany przez szkolne Koło Psychologii Społecznej Przegląd Spotów Profilaktycznych. Nasi uczniowie przedstawili, dla blisko 400 osób, spoty dotyczące: profilaktyki bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, wykluczenia, cyberprzemocy, hejtu oraz uzależnień. Organizacja wydarzenia to działanie w ramach programu Profilaktyka a Ty w naszej szkole.

Podczas Święta pani dyrektor Barbara Nowak odebrała z rąk pani Marzeny Szuby - wiceprezydenta Katowic, nagrodę dla szkoły szczególne zaangażowanej w profilaktykę.

Autor: Marcin Kręgiel 2016-06-16 15:00
14 Cze 2016

Prestiżowy certyfikat przyznany X LO

Prestiżowy certyfikat przyznany X LO

Miło nam poinformować, że X LO im. I.J. Paderewskiego zostało wyróżnione prestiżowym certyfikatem Chrońmy Dzieci, przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (do niedawna Fundacja Dzieci Niczyje) w programie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jesteśmy pierwszą  szkołą w Katowicach, która ukończyła proces certyfikacji!

Zachęcamy do sprawdzenia naszej szkoły na stronie: chronimydzieci.pl/placowki

Autor: Marcin Kręgiel 2016-06-14 17:00
1 Cze 2016

Konferencja w Śląskiej Izbie Lekarskiej

Konferencja w Śląskiej Izbie Lekarskiej

Klasa 2b brała udział w konferencji Cesarskie cięcie czy natura? w Śląskiej Izbie Lekarskiej. Tematyka dotyczyła zagadnień związanych z medycyną prenatalną. Ilość cięć cesarskich w ogólnej liczbie porodów w Polsce to ponad 37 proc. W ciągu 15 lat liczba cięć cesarskich wzrosła ponad dwa razy. Coraz więcej kobiet rodzi w ten sposób na własne życzenie. Czy mają rację, czy może jednak lepiej uniknąć chirurgicznej interwencji przy porodzie? Na te i inne pytania odpowiadali specjaliści w dziedzinie ginekologii, neonatologii i perinatologii.

Autor: Barbara Nowak 2016-05-24 19:00
24 Maj 2016

Polityka Ochrony Młodzieży w X LO

Polityka Ochrony Młodzieży w X LO

Nasza szkoła wdraża Politykę Ochrony Młodzieży. Jest to część ogólnopolskiego programu ochrony młodych ludzi przed przemocą, autorstwa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (do niedawna Fundacja Dzieci Niczyje). W realizowanym od kilku lat w szkole programie profilaktyki zawarte są treść dotyczące: edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, sponsoringu, ochrony przed przemocą rówieśniczą oraz ze strony dorosłych, cyberprzemocy czy profilaktyki handlu ludźmi. Materiały przygotowane są m.in. przez ekspertów Fundacji. Od roku systematyzujemy nasze działania w obszarze ochrony przed przemocą młodzieży oraz edukacji nauczycieli i rodziców.

 

Autor: Marcin Kręgiel 2016-05-20 21:00
11 Maj 2016

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Szkoła Promująca Zdrowie / PAT. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014