Tadeusz Caban

Tadeusz Caban

Moją pasją jest projektowanie komputerowe oraz design. Zaczęło się od tworzenia dyplomów, wykresów, schematów, planów i rysunków, które były potrzebne moim rodzicom do pracy. Wykorzystując zdobyte zdolności zacząłem brać udział w konkursach plastycznych i projektowych.

Moja przygoda z grafiką komputerową zaczęła się od rysowania modeli kartonowych. Miałem wtedy 8 lat, a moim jedynym programem graficznym był Paint. Projektowałem głównie miniaturki kolejek. Po kilku udanych modelach dostałem od rodziców pakiet CorelDRAW. Wtedy oprócz modelarstwa, zająłem się rysowaniem. Pierwsze kroki polegały na wciskaniu różnych opcji i obserwowaniu co się dzieje. Później korzystałem z różnych samouczków zamieszczonych w Internecie, uczyłem się z książek podstaw grafiki wektorowej, projektowania graficznego, niektórych zasad projektowania oraz technik druku.

Oprócz grafiki wektorowej zajmuję się także grafiką rastrową, obróbką zdjęć oraz projektowaniem 3D.

Autor: Jacek Durski 2014-11-02 16:00
2 Lis 2014

Ewa Mikuła

Ewa Mikuła

Moją pasją jest teatr. Daje on możliwość pracy z niezwykłymi ludźmi, zabawy, poruszania oraz głęboko wierzę to, że również zmiany życia. Pierwsze „deski” to konkursy recytatorskie w gwarze śląskiej w przedszkolu, później było sporo innych i różnych. W X LO udało się z moją niesamowitą klasą „d” stworzyć grupę Nieproszeni goście, odnoszącą wiele sukcesów na różnorakich konkursach. Nawet „zwykłe i nudne” akademie okolicznościowe staraliśmy się przetopić w coś z polotem i humorem - w coś wyjątkowego, co nierzadko się udawało.

W temat wgryzam się z każdej strony i każdą na swój dziwaczny sposób kocham: od pisania tekstów, gry na scenie, przez oglądanie spektakli i pisanie recenzji, po reżyserowanie (może właściwiej „ogarnianie”). Przez dwa lata uczęszczałam do Pałacu Młodzieży na zajęcia teatralne, w 2013 roku napisałam Olimpiadę z Literatury i Języka Polskiego ze specjalizacji teatrologicznej, uzyskując tytuł finalistki.

Autor: Administrator 2014-09-30 11:00
30 Wrz 2014

Paweł Ciepliński

Paweł Ciepliński

Na pierwszy obóz harcerski pojechałem jako sześciolatek i tak rozpoczęła się moja przygoda w szarych szeregach. Po kilku latach dostałem krzyż harcerski.

W kolejnym roku rozpoczęła się moja przygoda z wodą. Najpierw był obóz żeglarski, na którym złapałem „bakcyla” do żeglowania. Z przyjemnością zdobyłem patent żeglarza jachtowego i od tej pory coraz więcej czasu spędzałem nad wodą.

Poświęcając się mojej pasji poznałem takich jak ja miłośników żagli. Dziś jesteśmy przyjaciółmi i uczestniczymy w rozmaitych zawodach. Udało nam się zdobyć I miejsce w Regatach o Puchar Śląska w klasie „Omega”. Pierwszy sukces pobudził nas do dalszych działań. Zaowocowało to wspólną budową łodzi i kolejnymi udziałami w zawodach.

Autor: Jacek Durski 2014-06-25 12:00
25 Cze 2014

Mateusz Gwiozda

Mateusz Gwiozda

Z jazdą na łyżwach mam kontakt od dziecka. Wszystko rozpoczęło się w pierwszej klasie szkoły podstawowej, kiedy lodowisko Jantor na Nikiszowcu zostało ponownie otwarte po remoncie. Zaczynałem jak każdy od podstaw, takich jak jazda czy utrzymanie się na łyżwach. Po około dwóch latach tworzyłem już z kolegami drużynę Naprzód Janów i grałem w rozgrywkach mini-hokeja. Już tam, wraz z drużyną, odniosłem wiele sukcesów m.in. Mistrzostwo Polski w mini-hokeju na lodzie. Kolejne lata to już gra w kategorii żak starszy. Były to lata obfitujące w sukcesy. Jeździłem po wielu turniejach, nie tylko w Polsce, ale również do Czech, Węgier oraz Słowacji.

W pierwszej klasie gimnazjum, spełniło się moje największe marzenie. Wraz z całą moją drużyną wyleciałem na ponad dwa tygodnie do Kanady, gdzie rozegraliśmy turniej i kilka sparingów z drużynami kanadyjskimi. Rok temu znów mogłem się cieszyć ze zdobycia kolejnego Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie w kategorii Junior Młodszy po zaciętym boju w finale z drużyną JKH Jastrzębie Zdrój, w którym ostatecznie zwyciężyliśmy 2:1. Trenuję hokej na lodzie już od dziesięciu lat i uważam to za najlepszy wybór w moim życiu.

Autor: Jacek Durski 2014-06-10 22:00
10 Cze 2014

Asia Sabuda

Asia Sabuda

Z muzyką mam kontakt od dziecka - już w przedszkolu chodziłam na wszystkie konkursy, a w podstawówce śpiewałam na każdej akademii. Jednak moja przygoda ze śpiewaniem znacznie rozwinęła się w piątej klasie podstawówki, kiedym - mimo młodego wieku - dołączyłam do chóru Capella Vartiensis. Tam poznałam dwójkę wspaniałych ludzi, którzy później mieli bardzo duży wpływ na moją przyszłość. W drugiej klasie gimnazjum dostałam się do szkoły muzycznej w Dąbrowie Górniczej na flet poprzeczny, jednak po roku zrezygnowałam. Ten rok był jednak ciekawy również z tego powodu, że zostałam wokalistką rockowego zespołu Cegłom w Łep.

Tak naprawdę cała zabawa rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku, kiedy mój nauczyciel, prowadzący wyżej wymieniony chór, namówił mnie żebym zdawała do szkoły muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Po niecałych dwóch tygodniach dowiedziałam się, że się dostałam i już od roku kształcę tam swoje umiejętności operowe i uważam to za najlepszy wybór w moim życiu.

Autor: Jacek Durski 2014-06-08 22:00
8 Cze 2014

Kamil Moczyński

Kamil Moczyński

Piłka nożna to całe moje życie. Od siódmego roku życia poświęcam jej cały swój wolny czas i nie wyobrażam sobie bez niej życia.

Do moich największych indywidualnych osiągnięć należy dostanie się do Kadry Śląska, z którą zdobyłem 3 miejsce na Mistrzostwach Województw. Nasze drużynowe osiągnięcia to dwukrotny tytuł Mistrza Śląska sezonów 2009/2010 oraz 2010/2011. W dodatku w naszej drużynie pełnię rolę kapitana drużyny.

Autor: Jacek Durski 2014-06-01 18:00
1 Cze 2014

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Uczeń z pasją. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014