Od mitologizmów do reklamy

Od mitologizmów do reklamy

Związki frazeologiczne były przewodnim tematem Tygodnia Języka Ojczystego. Wykłady i warsztaty odbywały się od 19 lutego  w gościnnej CINIBie. Oczywiście nie mogło i  nas tam zabraknąć. W poniedziałek klasy 1e i 2d uczestniczyły w wykładzie dr hab. Danuty Krzyżyk zatytułowanym: „Nasze kulturowe DNA – biblizmy i mitologizmy w polszczyźnie.

Natomiast we wtorek klasa 3e miała okazję zwiedzić CINIBĘ -  tę najnowocześniejszą w Polsce bibliotekę, odwiedzając miejsca na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz. Potem tegoroczni maturzyści uczestniczyli kolejno w warsztatach prowadzonych przez dr hab. Martę Tomczok i wykładzie dr hab. Iwony Loewe. Przypomnieli sobie prozę T.Borowskiego, poznając ją na nowo z perspektywy frazeologii. Dowiedzieli się także o miejscu  i funkcji skrzydlatych słów w kulturze konsumpcji.

Autor: Ewa Pawliszak 2018-02-19 09:23
19 Luty 2018

Ciekawa biologia

Ciekawa biologia

Zajęcia, w których uczestniczyły grupy biologiczne z klas drugich i trzecich obejmowały dwa dwugodzinne tematy:

1) PUSZCZA BIAŁOWIESKA- to nie tylko ostoja żubra. To podmokłe łęgi, świetliste dąbrowy, liściaste grądy, murawy ksenotermiczne, a w nich bogactwo roślin i zwierząt, które poznaliśmy na zajęciach.

2) PODZIAŁY KOMÓRKOWE- Czy wszystkie komórki jednego organizmu mają ten sam materiał genetyczny? Dlaczego inaczej wyglądają komórki nerwowe, a inaczej komórki mięśni? Jak powstają komórki rozrodcze? Na te i nne pytania znaleźliśmy odpowiedź na zajęciach.

 

Autor: Izabela Rembecka 2018-01-20 11:00
19 Sty 2018

Prywatne życie władców średniowiecznych

Prywatne życie władców średniowiecznych

Nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnym wykładzie z cyklu Źródła kultury europejskiej. Tym razem klasa 2d oraz etycy wysłuchali wykładu Życie prywatne królów i książąt polskich w średniowieczu.

Prof. dr hab. Jerzy Sperka, historyk mediewista, zwrócił uwagę, że rzadko spotykamy opisy życia codziennego władców, nieczęsto możemy poznać ich zwykłą, odartą z patosu, ludzką twarz. Aby wypełnić te lukę w naszej wiedzy, wykładowca opowiedział o życiowych perypetiach różnych książąt zasiadających na tronie krakowskim, takich jak Leszek Biały, Władysław Laskonogi czy Bolesław Wstydliwy. Wiele miejsca poświęcił również wybrykom wybitnego skądinąd władcy, Kazimierza Wielkiego.

Tak przedstawiana historia stanowi interesujące uzupełnienie dziejów znanych nam z podręczników.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-01-10 21:00
9 Sty 2018

Jak zostać bohaterem w sporcie?

Jak zostać bohaterem w sporcie?

Grupa naszych uczniów wysłuchała wykładu Jak zostać bohaterem w sporcie? Było to kolejne spotkanie z cyklu Źródła kultury europejskiej, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Dr hab. Piotr Wróblewski, socjolog, powiązał zagadnienia kultury europejskiej, bohaterów narodowych i sportu. Człowiek jako homo ludens lubi gry, a każda gra to zespół symboli. W tym kontekście nie dziwi, że narody szukają swoich symboli między innymi w sporcie. Interesujący jest również zestaw cech bohatera sportowego, ujawniający się na podstawie analizy zwycięzców plebiscytu Sportowiec Roku. Jest to samotność, charyzma, stawanie do pojedynku, współpraca z charyzmatycznym trenerem oraz obecne u wielu laureatów odniesienia religijne.

Kto chce zostać bohaterem?

Autor: Tomasz Dreinert 2017-12-15 23:00
12 Gru 2017

Jak działa nasza pamięć?

Jak działa nasza pamięć?

Jak działa nasza pamięć, czyli podstawowe metody i techniki uczenia się i zapamiętywania to temat zajęć, w których uczestniczyły klasy 1a i 2b. Drugie już spotkanie poprowadzone przez pracownika WSZOP-u po raz kolejny uporządkowało niezbędną wiedzę umożliwiającą sprawne i skuteczne przyswajanie informacji. Proste techniki pamięciowe odwołujące się do wyobraźni i skojarzeń, czyli łączenia nowych informacji z informacjami, które już posiadamy, niewątpliwie ułatwiają  zapamiętywanie, a systematyczne ich stosowanie przynosi oczekiwane rezultaty.

Autor: Anna Dudzic 2017-12-11 22:00
11 Gru 2017

Zagłada jako horror

Zagłada jako horror

1.12.2017 r. uczniowie z klasy 3a wysłuchali wykładu "Zagłada jako horror" wygłoszonego przez mgr. Andrzeja Juchniewicza z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia odbyły się w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki zorganizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowy w Katowicach przez Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Sztuk Pięknych.

Autor: Dariusz Banaś 2017-12-03 13:00
1 Gru 2017

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014