Praktyczna nauka biologii

Praktyczna nauka biologii

W ramach współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Śląskim klasa 2b wraz z Panią Dyrektor dr Barbarą Nowak uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska zorganizowanych przez Katedrę Fizjologii Roślin

Zajęcia, w których wykorzystywany był najnowszy sprzęt laboratoryjny, prowadzone były przez pracowników naukowych. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać analizę barwników fotosyntetycznych, zbadać właściwości antocyjanów, obserwować fluorescencję chlorofilu itp. Przez kilka godzin licealiści mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy.

Tak spędzony czas to wspaniały sposób praktycznej nauki biologii.

Autor: Joanna Baca 2018-02-23 16:00
21 Luty 2018

Czy starożytni Rzymianie bywali nad Rawą?

Czy starożytni Rzymianie bywali nad Rawą?

Takie intrygujące zagadnienie rozważał prof. Wiesław Kaczanowicz, historyk pracujący na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie klasy 2d oraz etycy mieli okazję wysłuchać wykładu historycznego, zorganizowanego w ramach znanego nam cyklu Źródła kultury europejskiej.

Dowiedzieliśmy się, że pozytywna odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest niewykluczona. Świadczą o tym chociażby monety rzymskie, znalezione w dużej ilości nie tylko na terenie miast ościennych, ale i w samych dzisiejszych Katowicach.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-02-26 21:00
20 Luty 2018

Wykład na temat biznesu

Wykład na temat biznesu

19.02.2018 r. uczniowie klasy medialnej 1e uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach prowadzonym przez absolwentkę kierunku International Business. Pani Kinga Smagarowicz przedstawiła informacje w języku angielskim na temat metod prowadzenia firmy. Opiekunem grupy był prof. Arkadiusz Kurek. 

Autor: Arkadiusz Kurek 2018-02-19 12:07
19 Luty 2018

Od mitologizmów do reklamy

Od mitologizmów do reklamy

Związki frazeologiczne były przewodnim tematem Tygodnia Języka Ojczystego. Wykłady i warsztaty odbywały się od 19 lutego  w gościnnej CINIBie. Oczywiście nie mogło i  nas tam zabraknąć. W poniedziałek klasy 1e i 2d uczestniczyły w wykładzie dr hab. Danuty Krzyżyk zatytułowanym: „Nasze kulturowe DNA – biblizmy i mitologizmy w polszczyźnie.

Natomiast we wtorek klasa 3e miała okazję zwiedzić CINIBĘ -  tę najnowocześniejszą w Polsce bibliotekę, odwiedzając miejsca na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz. Potem tegoroczni maturzyści uczestniczyli kolejno w warsztatach prowadzonych przez dr hab. Martę Tomczok i wykładzie dr hab. Iwony Loewe. Przypomnieli sobie prozę T.Borowskiego, poznając ją na nowo z perspektywy frazeologii. Dowiedzieli się także o miejscu  i funkcji skrzydlatych słów w kulturze konsumpcji.

Autor: Ewa Pawliszak 2018-02-19 09:23
19 Luty 2018

Ciekawa biologia

Ciekawa biologia

Zajęcia, w których uczestniczyły grupy biologiczne z klas drugich i trzecich obejmowały dwa dwugodzinne tematy:

1) PUSZCZA BIAŁOWIESKA- to nie tylko ostoja żubra. To podmokłe łęgi, świetliste dąbrowy, liściaste grądy, murawy ksenotermiczne, a w nich bogactwo roślin i zwierząt, które poznaliśmy na zajęciach.

2) PODZIAŁY KOMÓRKOWE- Czy wszystkie komórki jednego organizmu mają ten sam materiał genetyczny? Dlaczego inaczej wyglądają komórki nerwowe, a inaczej komórki mięśni? Jak powstają komórki rozrodcze? Na te i nne pytania znaleźliśmy odpowiedź na zajęciach.

 

Autor: Izabela Rembecka 2018-01-20 11:00
19 Sty 2018

Prywatne życie władców średniowiecznych

Prywatne życie władców średniowiecznych

Nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnym wykładzie z cyklu Źródła kultury europejskiej. Tym razem klasa 2d oraz etycy wysłuchali wykładu Życie prywatne królów i książąt polskich w średniowieczu.

Prof. dr hab. Jerzy Sperka, historyk mediewista, zwrócił uwagę, że rzadko spotykamy opisy życia codziennego władców, nieczęsto możemy poznać ich zwykłą, odartą z patosu, ludzką twarz. Aby wypełnić te lukę w naszej wiedzy, wykładowca opowiedział o życiowych perypetiach różnych książąt zasiadających na tronie krakowskim, takich jak Leszek Biały, Władysław Laskonogi czy Bolesław Wstydliwy. Wiele miejsca poświęcił również wybrykom wybitnego skądinąd władcy, Kazimierza Wielkiego.

Tak przedstawiana historia stanowi interesujące uzupełnienie dziejów znanych nam z podręczników.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-01-10 21:00
9 Sty 2018

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014