Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Po raz kolejny wzięliśmy udział w warsztatach z cyklu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanych corocznie w wybranych szkołach przez Klub Jagielloński. Celem programu jest przygotowanie do samorządności, pielęgnowanie kultury pamięci oraz promowanie patriotyzmu gospodarczego.

W tym roku w zajęciach uczestniczyła klasa 1e, a poprowadzili je nasi absolwenci: Michał Gabriel oraz Marcin Tochowicz.

Autor: Tomasz Dreinert 2017-03-19 22:00
15 Marz 2017

Jak wybrać imię dziecku?

Jak wybrać imię dziecku?

Uczniowie klasy 2a wysłuchali wykładu Pani profesor Danuty Krzyżyk na temat: Czy Tania Kapusta jest zadowolona ze swojego imienia? O czym warto pamiętać, nadając dziecku imię.

W pierwszej części wykładu uczniowie dowiedzieli się, jaka jest funkcja imion i czym kierują się rodzice, wybierając imiona dzieciom. Natomiast w drugiej części poznali etymologię wybranych polskich imion. Najwięcej emocji wśród słuchaczy wzbudziła ta część prezentacji, w trakcie której Pani profesor przywołała przykłady imion proponowanych przez rodziców np. Eutanazja, Amnestia, czy Kurtyzana.

Wykład odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Naukowej w Katowicach w ramach Tygodnia Języka Ojczystego.

Autor: Dariusz Banaś 2017-03-12 09:00
12 Marz 2017

Warsztaty z filcowania

Warsztaty z filcowania

W środę 8 marca odbyły się drugie już warsztaty plastyczne poświęcone filcowaniu. Na pierwszych, jako, że czas był przed świąteczny powstawały, ozdoby choinkowe. W marcu tworzyłyśmy filcowe „pisanki”, które zostały przekazane na kiermasz charytatywny, z którego dochód przekazany zostanie dla jednego z katowickich hospicjów.W warsztatach brały udział dziewczęta z klasy Id i IIa.

W związku z zainteresowaniem i zaangażowaniem, zajęcia te będą kontynuowane. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą spędzić miło czas na tworzeniu pięknych  rzeczy, poznawaniu nowych ludzi i pogaduszkach „na luzie”.

Autor: Agata Rucka-Czerwiak 2017-03-13 17:00
8 Marz 2017

Święto Nauki w X LO

Święto Nauki w X LO

13.01.2017 r. w naszej szkole odbył się "Dzień z Uniwersytetem Śląskim" w ramach projektu Akademickie X Liceum Ogólnokształcące.
Wykład otwarcia wygłosił dr Grzegorz Odoj na temat: Stereotypy i uprzedzenia kulturowe, czyli jak widzimy Innych. Wystąpienie to wzbudziło wśród uczniów wiele emocji wyrażonych w zadawanych prowadzącemu pytaniach. Dlatego też wykład otwarcia trwał znacznie dłużej niż zaplanowano.

Autor: Dariusz Banaś 2017-01-19 12:00
13 Sty 2017

Akademia Bioróżnorodności

Akademia Bioróżnorodności

Uczniowie zainteresowani biologią z klas 2a,c,d,e wzięli udział w zajęciach Akademii Bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego.
Obserwacje ornitologiczne i dendrologiczne odbywały się w terenie, a zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia z ekologii w budynku Akademii.
Była to wspaniała lekcja poszerzająca wiedzę przyrodniczą i praktycznego poznania jej tajemnic.
Od nauczycieli prowadzących zajęcia otrzymaliśmy do biblioteki szkolnej książkę "Ptaki Parku Śląskiego" ich autorstwa.

Autor: Izabela Rembecka 2017-01-12 21:00
12 Sty 2017

Dzień z Uniwersytetem Śląskim

Dzień  z Uniwersytetem Śląskim

W ramach współpracy XLO z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach 13 stycznia będzie „Dniem z Uniwersytetem Śląskim”. Impreza rozpocznie się wykładem inauguracyjnym „Stereotypy i uprzedzenia kulturowe, czyli jak widzimy Innych”, a następnie odbędą się liczne warsztaty i wykłady (szczegóły na plakacie) przeprowadzone przez nauczycieli akademickich uniwersytetu.

Autor: Jacek Durski 2016-12-31 12:00
31 Gru 2016

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014