Tydzień konstytucyjny

Tydzień konstytucyjny

Uczniowie klas drugich, uczący się wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, uczestniczyli w warsztatach prawniczych w ramach projektu Tydzień konstytucyjny. Zajęcia opracowało Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika praw Obywatelskich. Uczniowie, wcielając się w role sędziów Trybunału Konstytucyjnego, próbowali rozstrzygnąć kilka zagadnień, wynikających z autentycznych sytuacji, będących przedmiotem dociekań prawniczych w Polsce.

Warsztaty poprowadzili czynni zawodowo prawnicy: Joanna Jagiełłowicz-Bąkiewicz oraz Łukasz Ćwienkowski.

Autor: Tomasz Dreinert 2016-06-13 20:00
8 Cze 2016

Konkurs projektów społecznych

Konkurs projektów społecznych

Kolejny raz nasi uczniowie uczestniczyli w finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, który miał miejsce w Krakowie. Organizator, Klub Jagielloński, zaprasza corocznie do współpracy kilka szkół w każdym województwie, w których organizuje warsztaty obywatelskie. Rezultatem jest projekt społeczny, prezentowany przez zaangażowaną w program klasę właśnie w Krakowie.

W tym roku klasa 1e zajęła się pomocą dla zwierząt, poprzez wsparcie lokalnego schroniska darami w postaci karmy i innych potrzebnych rzeczy. Dzięki udziałowi w warsztatach kolejna grupa naszych uczniów uwrażliwiła się na potrzeby społeczne w swoim najbliższym otoczeniu.

Autor: Tomasz Dreinert 2016-06-13 21:00
3 Cze 2016

Filozofowie o prawach zwierząt

Filozofowie o prawach zwierząt

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w wykładzie filozoficznym, zorganizowanym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Ty razem, w ramach cyklu Źródła kultury europejskiej, zaproponowano nam zajęcia dotyczące praw zwierząt. Prelekcję wygłosiła prof. dr hab. Danuta Ślęczek-Czakon, którą w przeszłości gościliśmy w naszej szkole.

Relacjonuje Dawid Gwiżdż (1a): "Każdy z wykładów cechuje niezwykła staranność w doborze wykładowców oraz tematyki potrafiącej zachęcić młodzież do aktywnego słuchania i uczestnictwa w zajęciach, co w końcu nie jest takie łatwe. Nie inaczej było tym razem. Problematyka dotyczyła zagadnień etycznych, dotyczących tak naprawdę każdego z nas, gdyż prawie każdy ma w swoim domu towarzysza - zwierzę, którym się opiekuje."

Autor: Tomasz Dreinert 2016-06-13 20:00
31 Maj 2016

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w zajęciach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanych przez Klub Jagielloński. W tym roku w projekcie brała udział klasa 1e, a warsztaty poprowadziła Karolina Rzepecka (absolwentka X LO) oraz Karol Wiczkowski. Jesteśmy jedną z dziesięciu szkół w województwie zaproszonych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Akademia to cykl trzech spotkań, prowadzonych w formie gier RPG, symulacji oraz metodą case-study. Dotyczą one trzech obszarów: parlamentaryzm, samorządność oraz zaangażowanie społeczne. Efektem jest realizacja opracowanego przez uczniów projektu społecznego. Klasa 1e postanowiła się zająć istotami, które nie potrafią same upomnieć się o pomoc - psami czekającymi na swoje lepsze czasy w schronisku.

Autor: Tomasz Dreinert 2016-04-26 21:00
20 Kwie 2016

O państwie prawa

O państwie prawa

Pałac Młodzieży zaprosił nas na kolejne spotkanie politologiczne. Tym razem klasa 2d wysłuchała wykładu Demokratyczne państwo prawne - teoria i praktyka. Zajęcia poprowadził dr Robert Radek, reprezentujący Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak kształtowała się idea państwa prawa i jak była wprowadzana w życie. Poznaliśmy też podstawowe zasady praworządności. Spotkanie zakończyło się dyskusją nad demokracją jaką taką oraz jej stanem w Polsce.

Czekamy na kolejne zaproszenie ze strony gościnnego Pałacu Młodzieży.

Autor: Tomasz Dreinert 2016-04-19 20:00
13 Kwie 2016

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014