Wykład o Unii Europejskiej

Klasa 2e miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Byliśmy jedną z trzech szkół zaproszonych do gościnnego Pałacu Młodzieży na wykład Unia Europejska wobec aktualnych dylematów integracyjnych. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Kubin, naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego.

Wykładowca wskazał wewnętrzne oraz zewnętrzne wyzwania Unii. Wśród tych pierwszych omówił kryzys ekonomiczny oraz związane z nim następstwa społeczne i polityczne. Przechodząc do uwarunkowań zewnętrznych, wskazał problem bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, omówił kwestię rozszerzenia Unii (w szczególności o Turcję) oraz zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją.

Autor: Tomasz Dreinert 2014-11-26 21:00
26 Lis 2014

Źródła kultury europejskiej

We wtorek, 18 listopada, po raz kolejny odwiedziliśmy Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu prof. UŚ dra hab. Mariana Gieruli pt. Tabloidyzacja komunikowania masowego.

Prelegent przedstawił "niewinne" początki dzisiejszych tabloidów, przyczyny ich popularności oraz zakres oddziaływania. Zastanawiał się także nad skutkami współczesnego sposobu komunikowania się, opartego coraz częściej na emocjach. Nie zabrakło rozważań dotyczących internetu, mediów cyfrowych oraz portali społecznościach.

Kolejne spotkanie z cyklu Źródła kultury europejskiej w grudniu. 

Autor: Tomasz Dreinert 2014-11-22 11:00
18 Lis 2014

Co znaczy "kreatywne CV?

Co znaczy

Co należy zrobić, aby nie zginąć w tłumie i dać się zauważyć? Jak napisać efektywne CV?

Wiedzę o technikach tworzenia skutecznego CV nabyli uczniowie lingwistycznej klasy 3a, którzy uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Oni już wiedzą,że dobre CV musi łączyć w sobie wiele elementów, które sprawią, że dokument pozwoli odnieść sukces, czyli zainteresuje osobę przeprowadzającą proces rekrutacji. Aby go osiągnąć należy koniecznie zadbać o przejrzystość CV, gdyż osoby odbierające setki aplikacji skanują tekst w poszukiwaniu ciekawych i znaczących informacji. Można też  CV rozbudować np. o dodatkowe linki do stron, które prezentują nasze dokonania...Reszta informacji na stronach internetowych-polecamy! Trzymamy kciuki za jakość CV tegorocznych maturzystów.

Autor: Anna Dudzic 2014-11-19 22:33
17 Lis 2014

Przez zabawę do wiedzy

Przez zabawę do wiedzy

Kolejny raz gościliśmy w naszych progach opiekuna Koła Naukowego Robotyki WSTI. Przyniósł on ze sobą kilka zestawów do budowy robotów Lego Mindstorms. Dzięki temu spotkaniu drugoklasiści z klasy informatyczno-matematycznej mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu automatyki i robotyki. Przez klika godzin rozwiązywali problemy stawiane im i ich robotom. Ile przy tym było zabawy, wiedzą tylko uczestnicy warsztatów. 

Autor: Jacek Durski 2014-11-23 16:00
10 Lis 2014

Śląskie drogi do wolności

Śląskie drogi do wolności

Jak Ślązacy doszli do wolności? Klasa 1d miała okazję uzyskać odpowiedź na to pytanie w trakcie warsztatów zorganizowanych przez Klub Jagielloński w ramach cyklu Śląskie drogi do wolności. Do projektu zaproszono tylko kilka szkół z naszego województwa. Pierwsze zajęcia przeprowadzono pod tytułem Kulturkampf i Górny Śląsk na przełomie XIX i XX wieku.

Autor: Tomasz Dreinert 2014-11-22 11:00
4 Lis 2014

Źródła kultury europejskiej

We wtorek, 28 października, nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnym wykładzie z cyklu "Źródła kultury europejskiej".  Cykl organizowany jest przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Nauk Społecznych. Tym razem wysłuchaliśmy wystąpienia prof. dra hab. Bogdana Dembińskiego pt. "Pitagorejsko-platońskie źródła matematycznego przyrodoznawstwa".

Autor: Tomasz Dreinert 2014-10-30 22:00
28 Paź 2014

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014