Matematyka - niekończąca się podróż

Matematyka - niekończąca się podróż

Klasa Ic odwiedziła Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach, w celu wzięcia udziału w XIII Regionalnej Sesji Matematycznej. Sesja zorganizowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który przypada 14 marca.

Celem spotkania, organizowanego przez II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach, jest promowanie wiedzy i myślenia matematycznego wśród młodych ludzi. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów matematycznych, a także uczestniczyliśmy w mini-koncercie jazzowym.

Autor: Tomasz Dreinert 2015-03-25 22:00
20 Marz 2015

Kreowanie liderów - panel dyskusyjny

Kreowanie liderów - panel dyskusyjny

19.03.2015r. klasa 1e1 uczestniczyła w panelu dyskusyjnym na Uniwersytecie Śląskim – Wydział Prawa na temat „Rola liderów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego”. Uczniowie wysłuchali ekspertów, którzy odpowiadali na pytanie w jaki sposób kreuje się liderów w placówkach edukacyjnych i naukowych oraz przez podmioty NGO. W dyskusji eksperckiej uczestniczył prof. Arkadiusz Kurek zajmujący się projektami międzynarodowymi w naszej szkole a także przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, wolontariatu miejskiego, Młodzieżowej Rady Miasta, Instytutu Regionalnego oraz Radny Miasta Katowic. Każdy z ekspertów przedstawiał zalety i wady bycia liderem oraz zastanawiał się czy warto szukać liderów wśród młodzieży i osób dorosłych.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-03-19 17:51
19 Marz 2015

Uzbekistan też się liczy

Uzbekistan też się liczy

Po raz kolejny przekroczyliśmy gościnne progi katowickiego Pałacu Młodzieży. Tym razem klasa 2e miała okazję wysłuchać wykładu pt. Geopolityczne znaczenie środkowoazjatyckich republik byłego ZSRR. Współczesny Uzbekistan. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Kubin, kierownik Pracowni Integracji Europejskiej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Najważniejszym gościem była jednak Alfira Tadjitdinova, która opowiedziała zgromadzonym o swojej ojczyźnie.

Autor: Tomasz Dreinert 2015-03-21 19:00
18 Marz 2015

Rozwój uczniów poprzez debaty oksfordzkie

Rozwój uczniów poprzez debaty oksfordzkie

18.03.2015r. uczniowie kl. 1e1 po raz kolejny przeprowadzili debatę oksfordzką w ramach zajęć organizowanych przez Instytut Regionalny. Tym razem temat debaty był „Warto uczestniczyć w życiu publicznym”, co zmotywowało uczniów do głębokich przemyśleń na temat życia publicznego w Polsce. Uczestnicy debaty używając odpowiednich argumentów spierali się ze sobą zachęcając między innymi publiczność oraz przeciwną stronę do aktywnego uczestnictwa w organizacjach publicznych, co z pewnością pomoże im w ich rozwoju.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-03-18 23:36
18 Marz 2015

Ikony architektury województwa ślaskiego

Ikony architektury województwa ślaskiego

Kolejny raz odwiedziliśmy Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Klasa 1d, wraz z przedstawicielami innych klas, wysłuchała wykładu dr hab. Irmy Koziny pt. Ikony architektury województwa śląskiego. Było tokolejne spotkanie w ramach cyklu Źródła kultury europejskiej, organizowanego przez Instytut Filozofii naszego uniwersytetu.

Nasze województwo może się pochwalić obiektami architektury na bardzo wysokim poziomie. Można wskazać zabytkowe osiedla robotnicze w wielu miastach naszego regionu czy monumentalny Gmach Sejmu Śląskiego i inne modernistyczne budowle międzywojenne. Nikomu nie trzeba też przypominać o słynnym Spodku. Czy nowe obiekty, wzniesione w katowickiej Strefie Kultury, wejdą do tego ekskluzywnego klubu?

Autor: Tomasz Dreinert 2015-03-21 20:00
17 Marz 2015

Wizyta śląskich filozofów

Wizyta śląskich filozofów

W ramach współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Śląskiego zaprosiliśmy do naszej szkoły wykładowców tej uczelni. Po raz kolejny gościł u nas prof. dr hab. Tomasz Czakon, kierownik Zakładu Filozofii Społecznej. Przybyła również dr Maria Niemczuk, reprezentująca Zakład Antropologii Filozoficznej i Filozofii Cywilizacyjnej. Goście zaproponowali wykłady omawiające kluczowe problemy dzisiejszego świata.

Autor: Tomasz Dreinert 2015-03-21 19:00
12 Marz 2015

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014