IMUNA 2010 Alkmaar, Holandia

W dniach od 2 do 7 czerwca 2010r grupa uczniów X LO pod opieką prof. Joanny Banaś i prof. Bożeny Czakańskiej już po raz jedenasty gościła w szkole Murmellius w Alkmaar, małej, ale niezwykle malowniczej miejscowości w Holandii. Celem wizyty było uczestnictwo w międzynarodowym programie IMUNA, który jest symulacją obrad ONZ. W tym roku nasza młodzież reprezentowała Rumunię i Jordanię, i w interesie gospodarczym i politycznym tych państw uczniowie przemawiali i pisali rezolucje. Językiem obrad był formalny angielski. W projekcie brały udział delegacje m.in. z Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Turcji oraz samej Holandii. Oprócz intensywnej pracy w wyznaczonych komitetach, uczniowie mieli okazję zwiedzić zarówno okolicę, jak i samą stolicę goszczącego nas kraju - Amsterdam. Holandia wraz ze swoimi uroczymi zakątkami, niezliczonymi kanałami, mostami i zielenią oraz uprzejmością i gościnnością swoich mieszkańców urzekła nas wszystkich i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Autor: Administrator 2010-06-09 14:25
9 Cze 2010

MUNOL 2010 w Lubece (Niemcy)

W dniach 3-8 maja 2010 grupa 6 uczniów brała udział w programie międzynarodowym MUNOL 2010 organizowanym przez szkołę w Lubece w Niemczech. Projekt ten oparty jest na sesjach ONZ i prowadzony jest w urzędowym języku angielskim. Uczestnicy  pochodzili z wielu krajów europejskich  i opracowywali rezolucje na tematy polityczno-gospodarcze. Oprócz uczestnictwa w sesjach, każdy z uczniów mógł poznać zabytki Lubeki oraz spędzić miło czas w gronie koleżanek i kolegów z różnych krajów. Opiekunem grupy był prof.Arkadiusz Kurek.
Autor: Arkadiusz Kurek 2010-05-09 20:09
9 Maj 2010

Projekt kulturoznawczy z Danią

W dniu 15.04.2010r grupa młodzieży duńskiej uczestniczyła w projekcie "Our regional heritage -mining traditions in the Upper Silesia" realizując kolejne zadanie projektu kulturoznawczego zapoczątkowanego w IV 2009r. Plan dnia obejmował warsztaty w szkole, uczestnictwo  w lekcjach języka angielskiego i geografii  oraz zwiedzanie dwóch górniczych dzielnic-Nikiszowca i Giszowca. Po południu Duńczycy poznali specyfikę pracy górniczej w skansenie "Kopalnia Luiza" w Zabrzu. Projekt zakończył się wspólnym wieczorem i noclegiem u polskich rodzin. Kolejne zadanie realizowane będzie we wrześniu 2010r w Danii.Projekt prowadzą - prof.Anna Dudzic (koordynator) oraz prof. Ł.Wilk.
Autor: Anna Dudzic 2010-05-09 19:56
9 Maj 2010

Wymiana polsko-węgierska

W dniach 23-28.03.2010 25 osobowa grupa uczniów naszego liceum pod opieką prof. Moniki Cetnarskiej, prof. Lucyny Szczawińskiej i prof. Arkadiusza Kurka przebywała z wizytą w szkole partnerskiej w Budapeszcie. Stolica Węgier przywitała nas piękną, wiosenną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na wzgórze Gellerta, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Budapesztu po zmroku. W kolejnych dniach zwiedziliśmy najpiękniejsze zabytki Budy i Pesztu, m.in. Zamek Królewski z XIII wieku, gotycki kościół św. Macieja, Bazylikę św. Stefana, budynek węgierskiego parlamentu, Plac Bohaterów oraz Varosliget - Park Miejski ze słynnym pomnikiem Anonima. Odbyliśmy także całodniową wycieczkę do Szentendre - urokliwego miasteczka z muzeum marcepana i Wyszehradu, gdzie można podziwiać ruiny Pałacu Królewskiego i Cytadeli. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam również wycieczka statkiem po Dunaju, w czasie której mogliśmy się zachwycać przepięknymi widokami na Budę i Peszt, jak i na wyspę św. Małgorzaty - ulubionego miejsca wypoczynku mieszkańców Budapesztu.

Autor: Monika Cetnarska 2010-04-10 13:53
10 Kwie 2010

RIMUN 2010

W dniach 18-14 marca 2010r. grupa uczniów XLO reprezentowała szkołę na symulacjach sesji ONZ w Rzymie. Zajęcia odbywały się na terenie zaprzyjaźnionego za sprawą wcześniejszej wymiany kulturoznawczej LICEO SCIENTIFICO FARNESINA i polegały na obronie napisanych przez uczniów rezolucji. Delegaci naszej szkoły występowali jako przedstawiciele USA i Malezji, co wiązało się  z koniecznością dokładnego  zaznajomienia się z polityka tych krajów. Sesje RIMUN przeprowadzane są w międzynarodowej obsadzie. W tym roku obok kilkunastu krajów europejskich w szranki dyskusji wkroczyli uczniowie z Maroka, Izraela i Meksyku. Kilkudniowym dyskusjom towarzyszyło zwiedzanie Rzymu i poznawanie kultury śródziemnomorskiej w goszczących rodzinach.Koordynatorami projektu byli prof. Anna Dudzic i prof. Tomasz Dreinert.

Autor: Anna Dudzic 2010-03-31 09:38
18 Marz 2010

Wymiana z Francją

W dniach 25.09-01.10.2009 gościliśmy 21-osobową grupę młodzieży z Bischwiller we Francji, która złożyła nam rewizytę w ramach trwającej już od 15 lat wymiany. Podczas pobytu nasi francuscy goście zwiedzili najciekawsze miejsca naszego regionu (m.in. zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, Auschwitz, Pszczynę, Kraków czy Jurę), uczestniczyli w życiu szkoły, mieli okazję do poznania naszego codziennego życia oraz rozrywek oferowanych przez miasto. Po tak intensywnym programie nasi korespondenci wyjeżdżali wprawdzie bardzo zmęczeni, ale i zaskoczeni polską gościnnością. Uściskom na pożegnanie i obietnicom przyjaźni na wieki nie było końca. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, tym bardziej że wielu uczniów otrzymało już zaproszenia do Francji.

Autor: Anna Dziechciarz 2009-10-14 22:04
14 Paź 2009

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014