Projekt Katowice-Essen-Grenoble

Projekt Katowice-Essen-Grenoble

25.03.2015r. nauczyciele ze szkoły niemieckiej Essen, francuskiej z Grenoble oraz naszej szkoły reprezentowanej przez prof. Arkadiusza Kurka a także instytucje międzynarodowe podpisały w Bonn (Niemcy) umowę o wzajemnej współpracy wprowadzając nowy projekt do szkół w ramach Trójkąta Weimarskiego. Projekt ten oparty na wymianach międzyszkolnych ma promować wartości europejskie oraz jednoczyć młodzież z tych krajów. Zajęcia w ramach nowego projektu odbywać się będą w formie warsztatów we wszystkich krajach uczestniczących. Oferta ta jest skierowana do uczniów klas pierwszych a także nowych uczniów przychodzących do naszej szkoły.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-03-26 21:08
25 Marz 2015

Wyjazd do Barcelony

Wyjazd do Barcelony

W terminie od 12 do 19 stycznia piętnastoosobowa grupa uczniów naszego liceum pod opieką pani profesor Moniki Cetnarskiej i profesor Joanny Banaś przebywała na wymianie w Hiszpanii, w partnerskiej szkole w Barcelonie. W ciągu tygodniowego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne słonecznej Barcelony, począwszy od Poble Espanyol czyli tzw. Miasteczka Hiszpańskiego, które wybudowane zostało jako wizytówka architektury, rękodzieła, kultury i gastronomii, poprzez wspaniały kościół Sagrada Familia, który zrobił na nas ogromne wrażenie, aż po gotycką dzielnicę miasta. 

Autor: Joanna Banaś 2015-01-25 19:00
19 Sty 2015

W krainie najlepszej czekolady - Comenius w Belgii

W krainie najlepszej czekolady - Comenius w Belgii

To już kolejny wyjazd w ramach projektu międzynarodowego Comenius. Tym razem zwiedzaliśmy szkołę belgijską w Sint Niklaas. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących kultury belgijskiej, poznawali styl życia Belgów a także zapoznali się z historią Belgii oraz odwiedzanego miasta. W czasie tej wizyty wszyscy uczestnicy mogli zwiedzić średniowieczne miasta Gent i Antwerpię oraz stolicę kraju Brukselę. Na koniec imprezy wszyscy dobrze się bawili wraz z grupą uczniów z Belgii, Niemiec, Litwy i Finlandii w czasie wspólnej dyskoteki.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-01-25 16:00
16 Sty 2015

Wymiana z Barceloną

Wymiana z Barceloną

21 listopada 2014 r rozpoczęła się, już po raz kolejny,  wymiana partnerska pomiędzy naszym liceum a szkołą z Barcelony. Goście przebywali z wizytą w Polsce przez  tydzień i w tym czasie nie tylko nawiązały się dobre znajomości i przyjaźnie, ale również katalońscy uczniowie  mieli okazję zwiedzić Katowice i okolice oraz zapoznać się z historią, kulturą i kuchnią naszego regionu. 

Autor: Joanna Banaś 2015-01-04 16:00
28 Lis 2014

Comenius na Litwie

Comenius na Litwie

W ramach projektu międzynarodowego Comenius w dniach 9-14 listopada 2014r. nauczyciele wraz z uczniami uczestniczyli w wyjeździe na Litwę do Siauliai. Obecne były szkoły z Litwy, Niemiec, Belgii, Finlandii oraz Polski. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali tematy z zakresu świąt narodowych oraz świąt rodzinnych: chrzest, wesele, przyjęcie urodzinowe. Prezentacje odbywały się w języku angielskim. Uczestnicy z naszej szkoły zatańczyli taniec narodowy – polonez oraz cała grupa międzynarodowa mogła zapoznać się z litewskimi tańcami ludowymi. Dodatkowym atutem wyjazdu było zwiedzenie 3 stolic litewskich: Wilna, Trok oraz Kernave. 

Autor: Arkadiusz Kurek 2014-11-25 21:39
14 Lis 2014

Projekt Paryż

Projekt Paryż

W dniach 19-24 października odbyła się wycieczka - projekt do Paryża, podczas której zrealizowany został imponujący program kulturalny, jakim było poznanie miasta uznawanego za kolebkę europejskiej kultury. Tu najwcześniej zarysowywały się nowe style w architekturze i kulturze, i tu powstawały najwspanialsze budowle poszczególnych okresów, jak średniowieczna Katedra Notre Dame, klasycystyczny kościół świętej Magdaleny, kompleks uniwersytecki Sorbony czy słynny Luwr pełniący niegdyś rolę siedziby królewskiej, dziś muzeum o imponujących swą wielkością i wartością zbiorach.

Autor: Lucyna Szczawińska 2014-11-24 15:00
25 Paź 2014

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014