Erasmus+

Erasmus+

W ostatnim dniu września 2015 zakończył się projekt realizowany i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach nowego programu Erasmus+. Wniosek naszej szkoły o grant w ramach akcji KA1 na realizację projektu został zaakceptowany już w pierwszej jego edycji, w roku 2014, dzięki czemu pozyskaliśmy środki na mobilności szkoleniowe dla nauczycieli języków obcych. Zakończony projekt pozwolił na udział nauczycieli w kursach doskonalenia zawodowego w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech oraz Irlandii, których tematyka dotyczyła zastosowania technologii informacyjnych na lekcjach języków obcych.

Autor: Bernadeta John-Jankowska 2015-10-23 22:00
23 Paź 2015

Wymiana ze szkołą w Budapeszcie

Wymiana ze szkołą w Budapeszcie

W dniach 3-7 czerwca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzili przyjaciół ze szkoły partnerskiej w Budapeszcie. Strona węgierska ugościła nas w 300 - letnim gmachu Gimnazjum im. J. Eotvosa, w samym centrum miasta.

Przez 5 dni poznawaliśmy kulturę i historię Węgier. Nasi gospodarze pokazali nam m.in. Wzgórze Gelerta, Pomnik Zwycięstwa, Plac bohaterów, Katedrę św. Stefana, gmach i wnętrza Muzeum Parlamentu oraz siedzibę monarchii węgierskiej na wzgórzu zamkowym.

Autor: Marcin Kręgiel 2015-06-08 10:00
3 Cze 2015

Comenius w Niemczech

Comenius w Niemczech

W dniach 27.04 - 01.05.2015 uczniowie z naszej szkoły wraz ze swoimi profesorami uczestniczyli w kolejnej i niestety ostatniej sesji projektu Comenius. Spotkanie odbyło się tym razem w Monachium w Niemczech. Finałowe spotkanie zgromadziło szkoły z Niemiec, Belgii, Finlandii, Litwy oraz Polski. Uczniowie w czasie warsztatów wskazywali podobieństwa oraz różnice miast z których pochodzą oraz różnych świąt szkolnych. Każdy z uczestników mógł poznać Monachium oraz piękne zakątki Bawarii. Finał projektu zwieńczony został wspólnym śpiewem oraz potrawami niemieckimi. Czekamy już na nowy ciekawy projekt międzynarodowy realizowany przez naszą szkołę.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-05-04 22:25
1 Maj 2015

Symulacje sesji ONZ w Rzymie i MY!

Symulacje sesji ONZ w Rzymie i MY!

Już po raz dziewiąty uczestniczyliśmy w symulacjach sesji ONZ organizowanych w Rzymie. Ponad 300 uczestników z całego świata (Indie, Maroko, Szwecja, Niemcy, Litwa i wiele innych) oraz MY, reprezentujący przydzielone nam kraje - w tym roku Peru, Filipiny i Kanadę. Najpierw dwudniowe zwiedzanie śladami Rzymu starożytnego, bizantyjskiego, renesansowego, barokowego, oraz modernistycznego, potem 4 dni intensywnej pracy w komitetach i komisjach na terenie szkoły. Wieczory spędzane z serdecznymi włoskimi rodzinami oraz nowo poznanymi kolegami. Bardzo edukacyjne, intensywne i dynamiczne 8 dni, dużo refleksji na temat samodzielności życiowej i organizacyjnej uczniów liceum Farnesina oraz możliwość konfrontacji własnych umiejętności językowych oraz wiedzy politycznej. Polecamy! Już za rok sesja dziesiąta!

Autor: Anna Dudzic 2015-04-06 20:00
1 Kwie 2015

Projekt Katowice-Essen-Grenoble

Projekt Katowice-Essen-Grenoble

25.03.2015r. nauczyciele ze szkoły niemieckiej Essen, francuskiej z Grenoble oraz naszej szkoły reprezentowanej przez prof. Arkadiusza Kurka a także instytucje międzynarodowe podpisały w Bonn (Niemcy) umowę o wzajemnej współpracy wprowadzając nowy projekt do szkół w ramach Trójkąta Weimarskiego. Projekt ten oparty na wymianach międzyszkolnych ma promować wartości europejskie oraz jednoczyć młodzież z tych krajów. Zajęcia w ramach nowego projektu odbywać się będą w formie warsztatów we wszystkich krajach uczestniczących. Oferta ta jest skierowana do uczniów klas pierwszych a także nowych uczniów przychodzących do naszej szkoły.

Autor: Arkadiusz Kurek 2015-03-26 21:08
25 Marz 2015

Wyjazd do Barcelony

Wyjazd do Barcelony

W terminie od 12 do 19 stycznia piętnastoosobowa grupa uczniów naszego liceum pod opieką pani profesor Moniki Cetnarskiej i profesor Joanny Banaś przebywała na wymianie w Hiszpanii, w partnerskiej szkole w Barcelonie. W ciągu tygodniowego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne słonecznej Barcelony, począwszy od Poble Espanyol czyli tzw. Miasteczka Hiszpańskiego, które wybudowane zostało jako wizytówka architektury, rękodzieła, kultury i gastronomii, poprzez wspaniały kościół Sagrada Familia, który zrobił na nas ogromne wrażenie, aż po gotycką dzielnicę miasta. 

Autor: Joanna Banaś 2015-01-25 19:00
19 Sty 2015

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014