Witamy Duńczyków!

Witamy Duńczyków!

W dniu dzisiejszym powitaliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej już duńskiej EFTERSKOLE czyli szkoły z internatem, w której  młodzież w wieku 14-17 r  uczy się, najczęściej w okresie jednego roku, samodzielności, współpracy w grupie oraz organizowania sobie czasu. Efterskole posiadają różne profile np: sportowy, teatralno-muzyczny, dla majsterkowiczów lub przyszłych naukowców jak np: w Danfossie.

Popołudnie spędziliśmy na pokazaniu Duńczykom atrakcji Katowic, a pierwszy wieczór w domach rozmawiając z nimi na temat polskich tradycji oraz naszego codziennego życia.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-27 21:26
27 Marz 2017

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Dobiegła końca pierwsza tura polsko-węgierskiej wymiany. Przez pięć dni gościliśmy młodych Węgrów z Liceum im. J. Eotvosa w Budapeszcie. To już dziewiąta wymiana ze szkołą partnerską w ramach międzynarodowego projektu Na skrzyżowaniu kultur. Nasi goście poznawali polską kulturę, historię i tradycje. Z wielką przyjemnością pokazywaliśmy im zmieniające się Katowice. Zaprosiliśmy ich także do wspólnego zwiedzania Krakowa oraz odwiedzin i refleksji w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W tym roku projekt koordynuje pani Agnieszka Kucharska.

Autor: Marcin Kręgiel 2017-03-15 19:00
15 Marz 2017

Warsztaty językowe we Francji

Warsztaty językowe we Francji

W dniach 13-18.11.2016r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach językowych w ramach projektu międzynarodowego w Rouen we Francji.  W seminarium brali udział także uczniowie ze szkół francuskiej oraz niemieckiej. Uczniowie zajmowali się zagadnieniami europejskimi oraz społecznymi. Zajęcia były prowadzone przez wyspecjalizowanych lektorów. Oprócz tego uczniowie mogli zwiedzić średniowieczne miasto Rouen oraz poznać jego historię a także muzeum interaktywne Joanny d`Arc. Jednym z głównych walorów projektu było spotkanie z władzami miasta Rouen oraz członkami stowarzyszenia europejskiego. Po reakcjach uczniów wszyscy byli zadowoleni z warsztatów. Dodatkowo motywacją było porozumiewanie się oraz pogłębianie wiedzy z języków obcych. Następne spotkanie w ramach tego projektu odbędzie się w Polsce.

Autor: Arkadiusz Kurek 2016-11-22 19:00
18 Lis 2016

XLO znowu w Danii

XLO znowu w Danii

Kolejna, już ósma, wymiana ze szkołą w Danii dobiegła końca. Jak zawsze spędziliśmy bardzo aktywny tydzień w zupełnie odmiennym środowisku. Mała miejscowość, szkoła z internatem, morze i park narodowy w tle czyli wszystko to, czego nie mamy w swoim miejscu zamieszkania. Duńscy partnerzy dbali o naszą aktywność w kilku dziedzinach proponując zajęcia sportowe, muzyczne, warsztaty językowe i kulturoznawcze. Poza tym odbyliśmy atrakcyjne wycieczki do najszerszej plaży w Europie oraz do pierwszej stolicy Danii - Ribe. W drodze powrotnej pospacerowaliśmy po Hamburgu i pełni wrażeń wróciliśmy do Katowic. Teraz czekamy na rewizytę... już w marcu 2017r. 

Koordynator projektu - prof. A. Włudarczyk-Dudzic; opiekun - prof. Ł. Wilk

Autor: Anna Dudzic 2016-10-16 19:04
15 Paź 2016

Na skrzyżowaniu kultur: Katowice - Budapeszt

Na skrzyżowaniu kultur: Katowice - Budapeszt

W dniach od 30 marca do 3 kwietnia 2016 r. w ramach realizacji projektu Na skrzyżowaniu kultur: Katowice - Budapeszt grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką prof. Joanny Banaś i prof. Artura Partyki koordynujących tegoroczną wymianę, przebywała z pięciodniową rewizytą u swoich węgierskich partnerów. Stolica Węgier przywitała nas słońcem i bezchmurnym niebem oraz wiosennym krajobrazem.

Autor: Joanna Banaś 2016-04-05 22:24
5 Kwie 2016

Wycieczka do Hiszpanii

Wycieczka do Hiszpanii

W dniach 12 - 21 marca 43 uczniów naszej szkoły wzięło udział w objazdowej wycieczce do północno-wschodniej Hiszpanii przemierzając około 7000 km. Podczas podróży mieli okazję zwiedzić 9 europejskich miast: Lucernę, Genewę, Pampelunę, Madryt,Toledo, Barcelonę,Tossę de Mar, L'estartit oraz Padwę; odwiedzić 7 krajów oraz podziwiać bezkres Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. 

Autor: Monika Cetnarska 2016-04-05 11:00
5 Kwie 2016

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014