Na skrzyżowaniu kultur Polska - Węgry

Na skrzyżowaniu kultur Polska - Węgry

W dniach 21 - 25 maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz dziewiąty odwiedzili przyjaciół ze szkoły partnerskiej w Budapeszcie - Gimnazjum i Liceum im. Jozefa Eotvosa.

Przez 5 dni poznawaliśmy kulturę i historię Węgier. Nasi gospodarze pokazali nam m.in. Muzeum Narodowe Węgier, Plac Bohaterów, Katedrę św. Stefana, gmach i wnętrza Muzeum Parlamentu oraz siedzibę monarchii węgierskiej na Wzgórzu Zamkowym. Zorganizowali dla nas także rejs po Dunaju.

Autor: Administrator 2017-05-26 20:00
25 Maj 2017

RIMUN 2017

RIMUN 2017

Cztery strony świata, setki młodych ludzi, wiele kultur, kolorów, twarzy – jedno miejsce, jedno spotkanie, wspólny język, wyzwania, przyjaźnie… Te słowa chyba najlepiej opisują niezwykły czas ośmiorga uczniów naszej szkoły, którzy mieli szansę uczestniczyć w tegorocznej edycji RIMUN-a, międzynarodowej symulacji obrad ONZ w Rzymie. Doświadczyli oni nie tylko zewnętrznego piękna tak bogatego historycznie miasta, lecz mogli bezpośrednio dotknąć włoskiej codzienności, żyjąc przez tydzień w domach miejscowych rodzin. 

Autor: Magdalena Bigewska 3d 2017-04-09 18:00
9 Kwie 2017

Międzynarodowe warsztaty językowe

Międzynarodowe warsztaty językowe

W dniach 26-31.03.2017r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach językowych w Gliwicach wraz z uczniami ze szkoły niemieckiej oraz francuskiej. Warsztaty miały na celu pogłębienie wiadomości na temat mniejszości narodowych, wzajemnym poznaniu się oraz otwarciu się na inne języki obce. Uczniowie mogli porozumiewać się w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim. W czasie wyjazdu uczestnicy mogli wysłuchać wykładów na temat mniejszości w Instytucie Goethego oraz w Instytucie Żydowskim w Krakowie. Dodatkowo uczniowie poznali Historię Gliwic a także zwiedzili Kraków oraz kopalnię Guido w Zabrzu. Cały program był prowadzony przez międzynarodowych lektorów. Opiekę nad grupą sprawowali prof.K. Strzelecka oraz prof.A.Kurek. Projekt ten nadzoruje Instytut Regionalny w Katowicach.

Autor: Arkadiusz Kurek 2017-03-31 22:54
31 Marz 2017

Tyskie samochody i finalna integracja z Duńczykami

Tyskie samochody i finalna integracja z Duńczykami

Ostatni dzień pobytu Duńczyków spędziliśmy najpierw w Tychach, w FCA Poland S.A., oglądając cały proces produkcyjny Fiata 100 oraz Lancii Ypsylon. Potem były aktywne zajęcia sportowo-taneczne i żywiołowe popołudnie integracyjne. Wspólne śpiewanie po angielsku i DUŃSKU, profesjonalny kurs poloneza i ludowego tańca duńskiego, aktorskie prezentacje polskich legend i harcerskich pasji, pyszne jedzonko i ….ostatni wieczór w Polsce. Jutro będzie smutno i chyba też łzawo….

Autor: Anna Dudzic 2017-03-30 22:00
30 Marz 2017

Kulturalna środa z Dunczykami

Kulturalna środa z Dunczykami

Dzisiaj pokazaliśmy gościom tradycje i codzienne życie naszej szkoły, potem zaproponowaliśmy im warsztaty o stereotypach,  języku polskim oraz geografii naszego kraju, a następnie uczestniczyliśmy w  koncercie muzyki klasycznej w NOSPRze w ramach cyklu „Muzyka w muzyce”. Był on poświęcony wariacjom czyli metodom komponowania na bazie już istniejącej muzyki. Kaprys a-moll Paganiniego w wersji najpierw Liszta, a potem Lutosławskiego  na pewno zostanie  w pamięci. Po południu – interaktywna historia Śląska w Muzeum Śląskim i kolejny wieczór integracyjny.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-29 20:27
29 Marz 2017

Z Duńczykami w Ojcowie

Z Duńczykami w Ojcowie

Wycieczka do Ojcowa była kolejnym punktem naszej wymiany. Duńczycy byli zachwyceni ukształtowaniem terenu, którego nie znają ze swojego kraju. Przy okazji urozmaiconego spaceru przy pięknej pogodzie pokazaliśmy im najciekawsze jurajskie skałki i ostańce i sami przypomnieliśmy sobie, że…

  • Według legendy Kazimierz Wielki zbudował tu zamek w 14 w dla swojego ojca Władysława  Łokietka i stąd nazwa Ojców.
  • Króla Łokietka uratował pająk, który uwił sieć w otworze jaskini, w której król się schował,
  • Do 1939 r Ojców był uzdrowiskiem z hydroterapią jako główną metodą leczniczą,
  • Brama Krakowska ma taką nazwę, bo dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk,
  • Najlepsze pstrągi serwuje się w Ojcowie od  1935 roku, kiedy to na gruntach  księżnej Ludwiki Czartoryskiej  powstała pierwsza pstrągarni,
  • Muzeum przyrodnicze zaciekawi każdego filmami w technologii 3D oraz salą z dioramą ponad 400 stereoskopowymi fotografiami roślin i owadów.
Autor: Anna Dudzic 2017-03-28 21:00
28 Marz 2017

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014