Kulturalna środa z Dunczykami

Kulturalna środa z Dunczykami

Dzisiaj pokazaliśmy gościom tradycje i codzienne życie naszej szkoły, potem zaproponowaliśmy im warsztaty o stereotypach,  języku polskim oraz geografii naszego kraju, a następnie uczestniczyliśmy w  koncercie muzyki klasycznej w NOSPRze w ramach cyklu „Muzyka w muzyce”. Był on poświęcony wariacjom czyli metodom komponowania na bazie już istniejącej muzyki. Kaprys a-moll Paganiniego w wersji najpierw Liszta, a potem Lutosławskiego  na pewno zostanie  w pamięci. Po południu – interaktywna historia Śląska w Muzeum Śląskim i kolejny wieczór integracyjny.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-29 20:27
29 Marz 2017

Z Duńczykami w Ojcowie

Z Duńczykami w Ojcowie

Wycieczka do Ojcowa była kolejnym punktem naszej wymiany. Duńczycy byli zachwyceni ukształtowaniem terenu, którego nie znają ze swojego kraju. Przy okazji urozmaiconego spaceru przy pięknej pogodzie pokazaliśmy im najciekawsze jurajskie skałki i ostańce i sami przypomnieliśmy sobie, że…

  • Według legendy Kazimierz Wielki zbudował tu zamek w 14 w dla swojego ojca Władysława  Łokietka i stąd nazwa Ojców.
  • Króla Łokietka uratował pająk, który uwił sieć w otworze jaskini, w której król się schował,
  • Do 1939 r Ojców był uzdrowiskiem z hydroterapią jako główną metodą leczniczą,
  • Brama Krakowska ma taką nazwę, bo dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk,
  • Najlepsze pstrągi serwuje się w Ojcowie od  1935 roku, kiedy to na gruntach  księżnej Ludwiki Czartoryskiej  powstała pierwsza pstrągarni,
  • Muzeum przyrodnicze zaciekawi każdego filmami w technologii 3D oraz salą z dioramą ponad 400 stereoskopowymi fotografiami roślin i owadów.
Autor: Anna Dudzic 2017-03-28 21:00
28 Marz 2017

Witamy Duńczyków!

Witamy Duńczyków!

W dniu dzisiejszym powitaliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej już duńskiej EFTERSKOLE czyli szkoły z internatem, w której  młodzież w wieku 14-17 r  uczy się, najczęściej w okresie jednego roku, samodzielności, współpracy w grupie oraz organizowania sobie czasu. Efterskole posiadają różne profile np: sportowy, teatralno-muzyczny, dla majsterkowiczów lub przyszłych naukowców jak np: w Danfossie.

Popołudnie spędziliśmy na pokazaniu Duńczykom atrakcji Katowic, a pierwszy wieczór w domach rozmawiając z nimi na temat polskich tradycji oraz naszego codziennego życia.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-27 21:26
27 Marz 2017

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Dobiegła końca pierwsza tura polsko-węgierskiej wymiany. Przez pięć dni gościliśmy młodych Węgrów z Liceum im. J. Eotvosa w Budapeszcie. To już dziewiąta wymiana ze szkołą partnerską w ramach międzynarodowego projektu Na skrzyżowaniu kultur. Nasi goście poznawali polską kulturę, historię i tradycje. Z wielką przyjemnością pokazywaliśmy im zmieniające się Katowice. Zaprosiliśmy ich także do wspólnego zwiedzania Krakowa oraz odwiedzin i refleksji w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W tym roku projekt koordynuje pani Agnieszka Kucharska.

Autor: Marcin Kręgiel 2017-03-15 19:00
15 Marz 2017

Warsztaty językowe we Francji

Warsztaty językowe we Francji

W dniach 13-18.11.2016r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach językowych w ramach projektu międzynarodowego w Rouen we Francji.  W seminarium brali udział także uczniowie ze szkół francuskiej oraz niemieckiej. Uczniowie zajmowali się zagadnieniami europejskimi oraz społecznymi. Zajęcia były prowadzone przez wyspecjalizowanych lektorów. Oprócz tego uczniowie mogli zwiedzić średniowieczne miasto Rouen oraz poznać jego historię a także muzeum interaktywne Joanny d`Arc. Jednym z głównych walorów projektu było spotkanie z władzami miasta Rouen oraz członkami stowarzyszenia europejskiego. Po reakcjach uczniów wszyscy byli zadowoleni z warsztatów. Dodatkowo motywacją było porozumiewanie się oraz pogłębianie wiedzy z języków obcych. Następne spotkanie w ramach tego projektu odbędzie się w Polsce.

Autor: Arkadiusz Kurek 2016-11-22 19:00
18 Lis 2016

XLO znowu w Danii

XLO znowu w Danii

Kolejna, już ósma, wymiana ze szkołą w Danii dobiegła końca. Jak zawsze spędziliśmy bardzo aktywny tydzień w zupełnie odmiennym środowisku. Mała miejscowość, szkoła z internatem, morze i park narodowy w tle czyli wszystko to, czego nie mamy w swoim miejscu zamieszkania. Duńscy partnerzy dbali o naszą aktywność w kilku dziedzinach proponując zajęcia sportowe, muzyczne, warsztaty językowe i kulturoznawcze. Poza tym odbyliśmy atrakcyjne wycieczki do najszerszej plaży w Europie oraz do pierwszej stolicy Danii - Ribe. W drodze powrotnej pospacerowaliśmy po Hamburgu i pełni wrażeń wróciliśmy do Katowic. Teraz czekamy na rewizytę... już w marcu 2017r. 

Koordynator projektu - prof. A. Włudarczyk-Dudzic; opiekun - prof. Ł. Wilk

Autor: Anna Dudzic 2016-10-16 19:04
15 Paź 2016

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014