Międzynarodowe warsztaty językowe

Międzynarodowe warsztaty językowe

W dniach 26-31.03.2017r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach językowych w Gliwicach wraz z uczniami ze szkoły niemieckiej oraz francuskiej. Warsztaty miały na celu pogłębienie wiadomości na temat mniejszości narodowych, wzajemnym poznaniu się oraz otwarciu się na inne języki obce. Uczniowie mogli porozumiewać się w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim. W czasie wyjazdu uczestnicy mogli wysłuchać wykładów na temat mniejszości w Instytucie Goethego oraz w Instytucie Żydowskim w Krakowie. Dodatkowo uczniowie poznali Historię Gliwic a także zwiedzili Kraków oraz kopalnię Guido w Zabrzu. Cały program był prowadzony przez międzynarodowych lektorów. Opiekę nad grupą sprawowali prof.K. Strzelecka oraz prof.A.Kurek. Projekt ten nadzoruje Instytut Regionalny w Katowicach.

Autor: Arkadiusz Kurek 2017-03-31 22:54
31 Marz 2017

Tyskie samochody i finalna integracja z Duńczykami

Tyskie samochody i finalna integracja z Duńczykami

Ostatni dzień pobytu Duńczyków spędziliśmy najpierw w Tychach, w FCA Poland S.A., oglądając cały proces produkcyjny Fiata 100 oraz Lancii Ypsylon. Potem były aktywne zajęcia sportowo-taneczne i żywiołowe popołudnie integracyjne. Wspólne śpiewanie po angielsku i DUŃSKU, profesjonalny kurs poloneza i ludowego tańca duńskiego, aktorskie prezentacje polskich legend i harcerskich pasji, pyszne jedzonko i ….ostatni wieczór w Polsce. Jutro będzie smutno i chyba też łzawo….

Autor: Anna Dudzic 2017-03-30 22:00
30 Marz 2017

Kulturalna środa z Dunczykami

Kulturalna środa z Dunczykami

Dzisiaj pokazaliśmy gościom tradycje i codzienne życie naszej szkoły, potem zaproponowaliśmy im warsztaty o stereotypach,  języku polskim oraz geografii naszego kraju, a następnie uczestniczyliśmy w  koncercie muzyki klasycznej w NOSPRze w ramach cyklu „Muzyka w muzyce”. Był on poświęcony wariacjom czyli metodom komponowania na bazie już istniejącej muzyki. Kaprys a-moll Paganiniego w wersji najpierw Liszta, a potem Lutosławskiego  na pewno zostanie  w pamięci. Po południu – interaktywna historia Śląska w Muzeum Śląskim i kolejny wieczór integracyjny.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-29 20:27
29 Marz 2017

Z Duńczykami w Ojcowie

Z Duńczykami w Ojcowie

Wycieczka do Ojcowa była kolejnym punktem naszej wymiany. Duńczycy byli zachwyceni ukształtowaniem terenu, którego nie znają ze swojego kraju. Przy okazji urozmaiconego spaceru przy pięknej pogodzie pokazaliśmy im najciekawsze jurajskie skałki i ostańce i sami przypomnieliśmy sobie, że…

  • Według legendy Kazimierz Wielki zbudował tu zamek w 14 w dla swojego ojca Władysława  Łokietka i stąd nazwa Ojców.
  • Króla Łokietka uratował pająk, który uwił sieć w otworze jaskini, w której król się schował,
  • Do 1939 r Ojców był uzdrowiskiem z hydroterapią jako główną metodą leczniczą,
  • Brama Krakowska ma taką nazwę, bo dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk,
  • Najlepsze pstrągi serwuje się w Ojcowie od  1935 roku, kiedy to na gruntach  księżnej Ludwiki Czartoryskiej  powstała pierwsza pstrągarni,
  • Muzeum przyrodnicze zaciekawi każdego filmami w technologii 3D oraz salą z dioramą ponad 400 stereoskopowymi fotografiami roślin i owadów.
Autor: Anna Dudzic 2017-03-28 21:00
28 Marz 2017

Witamy Duńczyków!

Witamy Duńczyków!

W dniu dzisiejszym powitaliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej już duńskiej EFTERSKOLE czyli szkoły z internatem, w której  młodzież w wieku 14-17 r  uczy się, najczęściej w okresie jednego roku, samodzielności, współpracy w grupie oraz organizowania sobie czasu. Efterskole posiadają różne profile np: sportowy, teatralno-muzyczny, dla majsterkowiczów lub przyszłych naukowców jak np: w Danfossie.

Popołudnie spędziliśmy na pokazaniu Duńczykom atrakcji Katowic, a pierwszy wieczór w domach rozmawiając z nimi na temat polskich tradycji oraz naszego codziennego życia.

Autor: Anna Dudzic 2017-03-27 21:26
27 Marz 2017

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Na skrzyżowaniu kultur Polska-Węgry

Dobiegła końca pierwsza tura polsko-węgierskiej wymiany. Przez pięć dni gościliśmy młodych Węgrów z Liceum im. J. Eotvosa w Budapeszcie. To już dziewiąta wymiana ze szkołą partnerską w ramach międzynarodowego projektu Na skrzyżowaniu kultur. Nasi goście poznawali polską kulturę, historię i tradycje. Z wielką przyjemnością pokazywaliśmy im zmieniające się Katowice. Zaprosiliśmy ich także do wspólnego zwiedzania Krakowa oraz odwiedzin i refleksji w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W tym roku projekt koordynuje pani Agnieszka Kucharska.

Autor: Marcin Kręgiel 2017-03-15 19:00
15 Marz 2017

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014