RIMUN 2008 - Włochy

W dniach 2-10 kwietnia 2008r. grupa 18 uczniów naszej szkoły pod opieką Moniki Cetnarskiej, Joanny Banaś oraz Bożeny Czakańskiej uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu Rimun w Rzymie (Rome International Model United Nations). Uczniowie brali aktywny udział w symulacjach obrad ONZ, reprezentując przypisane im wcześniej kraje. Pisali rezolucje, omawiali i rozwiązywali ważne dla świata problemy, a to wszystko w języku angielskim. W wolnych chwilach zwiedzali Rzym, próbowali tamtejszej kuchni i dobrze się bawili w gronie rówieśników przybyłych na konferencję m.in. z Cypry, Węgier, Niemiec Szwecji, Rosji. Wrócili do Polski bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia, ale również o nowe przyjaźnie.

 

adres Rzym Włochy

Autor: Arkadiusz Kurek 2008-04-14 18:46
14 Kwie 2008

IZOP - wymiana polsko-niemiecka

W dniach 31.03.2008-05.04.2008 szkoła nasza gościła uczniów oraz nauczycieli ze szkoły niemieckiej z Wildeshausen w ramach projektu międzynarodowego IZOP. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest nauczyciel języka niemieckiego Arkadiusz Kurek.Głównym zadaniem było poznanie oraz zastosowania techniki słonecznej na przykładzie firmy "Paradigma" mieszczącej się w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładu o nowoczesnych źródłach energii lecz także zobaczyli jak działają kolektory słoneczne w szkole podstawowej w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach przy ogrzewaniu basenu oraz w spółdzielni mieszkaniowej w Katowicach przy ogrzewaniu bloku mieszkalnego. Następnym zadaniem było napisanie artykułów na temat zwiedzanych obiektów, które ukażą się niebawem w polskim "Dzienniku Zachodnim" jak i w czasopiśmie niemieckim. Młodzież niemiecka jak i nauczyciele goszczeni byli przez rodziny polskie. W czasie wymiany uczniowie zwiedzili stare zabytki Krakowa, Muzeum w Oświęcimiu oraz Brzezińce oraz oczywiście Katowice. W czerwcu młodzież z naszej szkoły pojedzie do Niemiec w ramach projektu i będzie pisała artykuły o przedsiębiorstwie niemieckim.

Przeczytaj artykuł zamieszczony w Dzienniku Zachodni: pdf

 

adres Wildeshausen Niemcy

Autor: Arkadiusz Kurek 2008-04-05 17:32
5 Kwie 2008

STIMUN 2008 - Szwecja

Grupa uczniów pod opieką Tomasza Dreinerta oraz Łukasza Wilka uczestniczyła w programie STIMUN w Kalmar w Szwecji. Braliśmy udział w symulacji sesji ONZ w języku angielskim. Pełniliśmy rolę reprezentacji USA, Izraela i Niemiec.
Wraz z przedstawicielami innych państw, uczestnicy przygotowywali rezolucje zawierające rozwiązania najważniejszych problemów świata w XXI wieku.
Autor: Arkadiusz Kurek 2008-03-10 13:13
10 Marz 2008

Wymiana Polsko-Francuska

W październiku uczniowie naszej szkoły wyjechali do szkoły partnerskiej do  Bischwiller we Francji. Wymiana ta trwa już od ponad 10 lat i przybliża region francuski jak i język tego malowniczego kraju. Uczniowie nie tylko uczestniczą w zajęciach szkolnych lecz także zwiedzają między innymi Strasbourg oraz inne miasteczka. Czekamy teraz na kolegów z Francji, ponieważ chcemy sie pochwalić naszym pięknym krajem i wzmocnić nawiązane przyjaźnie.

Autor: Krystyna Strzelecka 2007-10-09 23:00
9 Paź 2007

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014