Projekt kulturoznawczy z Danią

W dniach 30.09 - 5.10.2009 grupa 18 uczniów naszego Liceum wyjechała do Danii w celu kontynuacji realizacji projektu kulturoznawczego ze szkołą w HOJER. Szkoła goszcząca przygotowała bogaty program edukacyjny. Młodzież polska uczestniczyła w warsztatach tematycznych na terenie szkoły; poznała zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa Danfoss factory; zwiedziła budynek zarządu i zakład produkcyjny; wzbogaciła wiedzę na temat pozyskiwania energii podczas pobytu w interaktywnym parku Danfoss Universe, obejrzała 2 tamy o różnym sposobie działania, najbardziej wietrzną część wybrzeża duńskiego oraz zwiedziła kilka zabytkowych miasteczek. Kolejne spotkanie, tym razem w Polsce, odbędzie się w kwietniu 2010 roku. W wyjeździe uczestniczyli nauczyciele :prof. Anna Dudzic-koordynator projektu oraz prof. Łukasz Wilk - opiekun.
Autor: Anna Dudzic 2009-10-11 18:03
11 Paź 2009

Symulacja ONZ w Hamburgu

W ostatnich dniach września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w symulacji ONZ w Hamburgu. Szkoła niemiecka organizowała takie spotkanie z wielu krajów europejskich po raz pierwszy. Uczniowie wypowiadali się na tematy polityczno-gospodarcze w języku angielskim a oprócz tego zwiedzili Hamburg i nawiązali kontakty z rówieśnikami z Niemiec. Opiekunem grupy był prof. Arkadiusz Kurek, który służył pomocą uczniom w razie jakichkolwiek problemów.

 

adres Hamburg Niemcy

Autor: Arkadiusz Kurek 2009-10-01 19:48
1 Paź 2009

Wymiana polsko-węgierska

W dniach 9-13.09.09 gościliśmy w naszym liceum, w ramach rewizyty, 27 osobową grupę młodzieży z Eotvos József Gimnazium z Budapesztu. Program pobytu był bardzo intensywny i obejmował m.in.: wycieczkę do Wieliczki i Krakowa, wyjazd do KL Auschwitz-Birkenau oraz spacer po Katowicach i Parku Chorzowskim. Ponadto Węgierscy uczniowie zwiedzili naszą szkołę i wzięli udział w lekcjach języka angielskiego i geografii. Kolejna wymiana z Eotvos József Gimnazium przewidziana jest na kwiecień 2010 roku.

Autor: Monika Cetnarska 2009-09-27 19:14
27 Wrz 2009

Wizyta we Francji

W dniach 31.03 – 07.04. 2009 młodzież naszej szkoły po raz kolejny wyjechała na wymianę do Lycée-Collège André Maurois w Bischwiller we Francji, w ramach trwającego już od 15 lat partnerstwa szkół. 21 uczniów pod opieką prof. Anny Dziechciarz i prof. Bernadety John-Jankowskiej uczestniczyło w przygotowanym przez francuską stronę programie: poznawaliśmy miasta i zabytki Alzacji, tropiliśmy polskie ślady we Francji, odkrywaliśmy prawdziwą historię Robin Hooda i uczestniczyliśmy w Dniach Otwartych szkoły. Podczas pobytu znajdowaliśmy się także w samym sercu najważniejszych światowych wydarzeń, gdyż w oddalonym o 20 km Strasburgu odbywał się właśnie szczyt NATO. A przede wszystkim zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci w domach francuskich uczniów, gdzie mieliśmy okazję poznania alzackiej kuchni i zwyczajów oraz stylu życia naszych korespondentów. Nie zabrakło nam także atrakcji – Francuscy przyjaciele pomyśleli o wspólnych wyjściach na kręgle czy do Europa Parku - ogromnego parku rozrywki. Trudno było nam się rozstać, a teraz już planujemy pobyt naszych korespondentów w Katowicach, na przełomie września i października.

Autor: Anna Dziechciarz 2009-05-04 18:29
4 Maj 2009

Program eTwinning -Dania

W dniu 31 marca 2009r gościliśmy w szkole 45 osobową grupę młodzieży z Danii.Wizyta jest częścią projektu kulturoznawczego rozpoczętego w ramach międzynarodowego programu eTwinning (współpraca szkół oparta na wykorzystaniu multimediów). Szkoła z Danii jest trzecim już, po Grecji i Szwecji, szkolnym partnerem programu eTwinning. W projekcie uczestniczą uczniowie klasy 2e oraz 1c, a koordynuje go prof. Anna Dudzic. Program dnia objął zapoznanie partnera z historią, tradycjami i życiem codziennym naszego liceum (XLO w projektach międzynarodowych); zajęcia warsztatowe przybliżające kulturę naszego kraju (Słynni Polacy); regionu (Historia Śląska; Miejsca warte obejrzenia); geografię obu krajów(warsztaty z udziałem prof. Wilka) oraz kulturę młodzieżową (Muzyka polska; Wolny czas). Młodzież miała okazję porozmawiać o współczesnym życiu w Danii i Polsce; degustować przygotowane przez uczniów wypieki kulinarne i sałatki oraz zwiedzić nasze miasto w pięknym wiosennym słońcu. Kolejnym etapem współpracy polsko -duńskiej będzie nasza rewizyta, która zaplanowana jest na początek października.

Autor: Anna Dudzic 2009-04-07 20:36
7 Kwie 2009

Włochy-RIMUN 2009

W dniach 26.03-01.04.2009 uczniowie naszego liceum wzięli udział w corocznym spotkaniu młodzieży z wielu krajów świata RIMUN  we Włoszech.Spotkania te na wzór obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych opierały się na poznawaniu spraw polityczno-gospodarczych krajów członkowskich oraz na wymianie doświadczeń. Uczniowie w czasie obrad szkolili oficjalny język angielski. Uczestnicy z naszej szkoły reprezentowali tak egzotyczne kraje jak: Korea, Uganda, Liban oraz Norwegia.

 

adres: Rzym Włochy

Autor: Arkadiusz Kurek 2009-04-07 17:49
7 Kwie 2009

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Europejskie Programy Edukacyjne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014