Konkurs fotograficzny - Moje Katowice

Konkurs fotograficzny - Moje Katowice

Wystawa zatytułowana „Katowice w obiektywie aparatu” stanowi prezentację prac fotograficznych uczniów naszej szkoły. Na zdjęciach utrwalone zostały wybrane miejsca miasta, które warto zobaczyć, warto poznać, warto odkryć „na nowo”. Wkrótce nagrodzeni zostaną autorzy najlepszych fotografii. Tymczasem zachęcamy do oglądania wystawy!

Organizatorami konkursu są: prof. E. Sokołowska-Grobel, prof. D. Kleinert oraz prof. A. Kurek

Autor: Arkadiusz Kurek 2020-10-22 12:59
22 Paź 2020

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły satysfakcji z pracy i poczucia, że czas, który spędzają tutaj, jest dobrze wykorzystany. Cieszcie się tym, co robicie, i odkrywajcie przed sobą wciąż
nowe drogi. Oby nasze spotkania w szkolnych murach upływały w miłej atmosferze i pomagały zarówno nam, jak i Wam stawać się lepszymi ludźmi. Uczniom życzymy, by pobyt w szkole nie był dla nich uciążliwym obowiązkiem, ale fascynującą przygodą. Otwierajcie się na świat i uwierzcie, że to, czego tutaj się dowiecie, poprowadzi Was przez życie i pomoże spośród
plątaniny różnorodnych ścieżek wybierać właściwe drogi.

Autor: Dariusz Mężyk 2020-10-13 18:00
13 Paź 2020

Październik- miesiąc świadomości raka piersi

Październik- miesiąc świadomości raka piersi

Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi.  15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Dzień ten ma przypominać Europejkom o wykonywaniu regularnych badań profilaktycznych oraz o roli zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko.

Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Autor: Joanna Baca 2020-10-05 09:00
5 Paź 2020

Śląsk w Teatrze Korez

Śląsk w Teatrze Korez

01.10.2020 r. uczniowie kl. 1a, 1b, 1c, 1d uczestniczyli w sztuce teatralnej "Mianujom mnie Hanka" w gwarze śląskiej w Teatrze Korez. Monolog był zaprezentowany przez  świetną  aktorkę Grażynę Bułkę. Główna postać przedstawiła własne życie na tle wydarzeń historycznych na Śląsku. Monodram wywarł duże wrażenie na młodzieży, która mogła zapoznać się z historią Górnego Śląska.

Autor: Arkadiusz Kurek 2020-10-01 18:48
1 Paź 2020

„Z książką ci do twarzy”

„Z książką ci do twarzy”

W październiku we wszystkich szkołach świętuje się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu. Mimo to, a może właśnie na przekór temu, zachęcamy jednak naszych uczniów do włączenia się do wspólnych obchodów. Hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to: „Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”.
W Bibliotece Szkolnej X Liceum Ogólnokształcącego proponujemy w tym świątecznym miesiącu dwa konkursy.
Pierwszy to „Opowiadanie z tytułów”, drugi „Selfie z księgozbiorem”.
Zapraszamy do polubienia fanpage biblioteki https://www.facebook.com/bibliotekaXLO

Autor: Joanna Baca 2020-10-01 08:00
1 Paź 2020

Śląskie, inwestujemy w talenty - VI edycja

Rusza nabór do VI edycji stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty - VI edycja”. Kwota stypendium to 500 zł miesięcznie.
Kryteria naboru wniosków:
a) uczęszczanie do szkoły ponadpodstawowej na terenie województwa śląskiego;
b) uzyskanie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów wyszczególnionych na świadectwie szkolnym (po klasie ósmej lub po klasie w szkole średniej), na poziomie co najmniej 5,00.
c) uzyskanie średniej ocen z trzech przedmiotów kierunkowych na poziomie co najmniej 5,33, tj. obligatoryjnie z matematyki i jednego z języków obcych nowożytnych oraz jednego wybranego przez ucznia pozostałego przedmiotu z grupy matematyczno-przyrodniczej.
Szczegółowych informacji należy szukać na http://efs-stypendia.slaskie.pl oraz u szkolnego psychologa.
 

Autor: Marcin Kręgiel 2020-09-29 15:00
29 Wrz 2020

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014