16 marca 2021 r., nauczyciele i uczennica klasy 3a Zuzanna Stanaszek oraz zaproszony przez nich gość - pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie – Bartosz Duszyński spędzili na wzruszającym i inspirującym spotkaniu z dr Zahavą Scherz. Pełna wspomnień rodzinnych rozmowa - wywiad była wynikiem projektu „Windows of Hope”, w którym udział brali uczniowie naszej szkoły. Przygotowali oni film o losach żydowskiej nastolatki Rutki Laskier. W czasie II wojny światowej dziewczyna mieszkała w będzińskim getcie, z którego w 1943 roku została wywieziona do obozu w Auschwitz, gdzie zginęła. Podczas podsumowania projektu, film o Rutce, zobaczyła jej siostra. Wzruszona i przejęta filmem, mieszkająca dziś w Izraelu Zahava Scherz, zgodziła się opowiedzieć autorom filmu swoją rodzinną historię. To niezwykłe spotkanie wkrótce zaprezentujemy w formie filmu. Projekt realizują: Zuzanna Stanaszek z kl.3a, Jan Hyacent z kl.2b2 pod kierunkiem nauczycieli: prof. Ewy Sokołowskiej-Grobel, prof. Arkadiusza Kurka, prof. Dariusza Kurka.
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na cykl wykładów popularnonaukowych związanych z rozwojem, pochodzeniem i działaniem mózgu. Wykłady będą odbywać się od 15 do 19 marca o godzinie 16.00 online i będą transmitowane na Facebooku oraz fanpage'u fb.com/tmwkatowicach
Program:
15.03 - mgr K. Kondrakiewicz "Czy myszy się uśmiechają? Czyli jak algorytmy pomagają badać zachowania zwierząt"
16.03 - dr hab. A. Pałasz "Neurogeneza w mózgu człowieka. Nadzieje i kontrowersje"
17.03 - mgr K. Kwiatek "Co wiemy o umysłach małp?"
18.03 - mgr P. Miąsek "Integracja mózgu w psychoterapii integratywnej"
19.03 - dr M. Hohol "Kryzys replikacji badań w naukach o mózgu i umyśle"
Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer czasopisma kulturalno-artystycznego ARS. Znajdziecie w nim wiersze Wiktorii Warzechy i Alicji Kieczki. Warto przeczytać również kolejną część powieści Natalii Anielak pt. Układanka, interpretację wierszy Różewicza, eseje Julii Pawlik i W. W., a także felietony Julii Pawlik oraz Filipa Seweryna. Zachęcamy również do zapoznania się ze zdjęciami Filipa Seweryna, Wiktorii Kowolik oraz rysunkami zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Anny Pniok.
Link do czasopisma: http://www.juniormedia.pl/junior-gazety/czasopismo-kulturalno-artystyczne-ars-18
Zapraszamy do krytycznej lektury i życzymy miłych wrażeń.
Redakcja
Natalia Kupczak z klasy 2a1 zakwalifikowała się do drugiego etapu V Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej Pszczół" organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski - Instytut Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o pszczole miodnej i jej roli w środowisku, pszczelarstwie i roślinach miododajnych. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Dzień ten ustanowiono, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych.
Zapraszamy do zapoznania się subiektywnym przeglądem najczęstszych błędów językowych ;-)
https://padlet.com/XLOBibloteka/eowdxs19fazkpcra
Kicz. Dobry czy zły? Czym jest? Jak wygląda w przestrzeni? Jak go odróżnić od tego, co wartościowe? Jak się zmienia? Czy sztuka może stać się kiczem? W krainie plastiku, pasteli i nadmiaru przebywali uczniowie klasy 3d (artystycznej). W wirtualną podróż po świecie szczęścia zabrała historyk sztuki Katarzyna Czapla-Durska.
Zajęcia z cyklu Tu puka sztuka, odbyły się w ramach współpracy XLO z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach.
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47
e-mail: szkola@xlo.pl