A.Kościńską naszą Radną

A.Kościńską naszą Radną

Czy wiecie, że uczennica klasy 3a, Agnieszka Kościńska, jest naszą szkolna reprezentantką w Młodzieżowej Radzie Miasta? Pełniąc funkcję Radnej, Agnieszka uczestniczy w comiesięcznych sesjach w Urzędzie Miasta Katowice. Celem Młodzieżowej Rady Miasta, która jest organem konsultacyjnym oraz reprezentacyjnym, są działania na rzecz młodzieży,inicjowanie akcji charytatywnych oraz promowanie katowickich talentów.

Autor: Anna Dudzic 2015-01-28 00:37
28 Sty 2015

Pordnictwo zawodowo-edukacyjne dla maturzystów

Pordnictwo zawodowo-edukacyjne dla maturzystów

Jeśli jesteś maturzystą i nadal masz wątpliwości co do swojej przyszłości edukacyjno-zawodowej. Jeśli dotychczasowe zajęcia z poradnictwa zawodowego nie rozwiały Twoich wątpliwości lub nie mogłeś w nich uczestniczyć - wykorzystaj nadchodzące ferie i zainwestuj trochę czasu w swoją przyszłość.

Autor: Marcin Kręgiel 2015-01-25 12:00
25 Sty 2015

Mikołajki inaczej

Mikołajki inaczej

Klasa 3a postanowiła w tym roku zrobić prezent świąteczny nie sobie, ale innym potrzebującym. Zamiast Mikołajkowych prezentów wręczanych na klasowej Wigilli, zebrane pieniądze przeznaczyliśmy dla Domu Dziecka Tęcza w Katowicach. Pomysł spotkał się z wielką radością i akceptacją, gdyż dzięki temu "zastrzykowi" finansowemu, zakupione prezenty dla wychowanków będą spełnieniem ich marzeń. Zachęcamy wszystkich do podchwycenia tego pomysłu...

Autor: Anna Dudzic 2014-12-18 23:54
18 Gru 2014

X LO pamięta o Dziewięciu z Wujka

X LO pamięta o Dziewięciu z Wujka

16 grudnia 2014 r. minęła kolejna rocznica pacyfikacji strajku na katowickiej Kopalni "Wujek". Dla upamiętnienia ofiar tej komunistycznej zbrodni odbył się Bieg Dziewięciu Górników, w którym wzięło udział ponad 150 uczniów ze szkół województwa śląskiego. Wśród nich reprezentacja XLO pod opieką dr Krzysztofa Trackiego: Karolina Baron, Katarzyna Kuźniar, Kamil Beniak, Michał Gabriel, Szymon Kraczyński, Jakub Lelewicz, Kamil Moczyński oraz Paweł Osada (uczniowie klasy 2e). Drużyna przemierzyła Śródmieście Katowic ubrana w koszulki (z logo liceum) upamiętniające pomordowanych górników.

Autor: Krzysztof Tracki 2014-12-18 21:00
16 Gru 2014

Hiszpańskie szaleństwa

Hiszpańskie szaleństwa

W każdej szkole obchodzone są różne dni i konkursy przypominające o innych kulturach i zwyczajach, dlatego również i w tym roku klasy lingwistyczne zorganizowały tradycyjnie Dzień Hiszpański. Pierwszaki tym razem miały jedynie dobrze się bawić i dowiedzieć co nieco o Hiszpanii i jej regionach z kilku prezentacji klasy 3a oraz spróbować przygotowanych przez tę klasę hiszpańskich dań, serwowanych w urządzonym na tę okazję barze. Natomiast klasa 2a przygotowała zabawne  przedstawienie w oparciu o dzieła klasyków literatury hiszpańskiej (m.in. Cervantesa i Fernando de Rojas). Wszystko było bardzo interesujące i pomocne w poznaniu kultury Hiszpanii. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki dzień.

Autor: Ada Polak, kl. 2a 2014-12-18 21:00
11 Gru 2014

Okrągły Stół historyków

Okrągły Stół historyków

We wtorek, 9 grudnia 2014 r., na zaproszenie ambasady litewskiej na Białorusi, nauczyciel naszego liceum, dr Krzysztof Tracki, brał udział w promocji swojego nowego opracowania książkowego - dzieła napisanego przez ostatniego kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Joachima Litawora Chreptowicza pt. O prawie natury. Książka ukazała się w trzech językach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów - polskim, litewskim i białoruskim. Edycję doprowadził do skutku JE ambasador litewski Evaldas Ignatavićius. Promocji książki towarzyszyła konferencja naukowa, poświęcona postaci Chreptowicza - "okrągły stół" historyków Polski, Białorusi i Litwy. Stronę polską reprezentował dr Krzysztof Tracki.

Autor: Tomasz Dreinert 2014-12-18 21:00
9 Gru 2014

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły: inne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014