Mikołajki inaczej

Mikołajki inaczej

Klasa 3a postanowiła w tym roku zrobić prezent świąteczny nie sobie, ale innym potrzebującym. Zamiast Mikołajkowych prezentów wręczanych na klasowej Wigilli, zebrane pieniądze przeznaczyliśmy dla Domu Dziecka Tęcza w Katowicach. Pomysł spotkał się z wielką radością i akceptacją, gdyż dzięki temu "zastrzykowi" finansowemu, zakupione prezenty dla wychowanków będą spełnieniem ich marzeń. Zachęcamy wszystkich do podchwycenia tego pomysłu...

Autor: Anna Dudzic 2014-12-18 23:54
18 Gru 2014

X LO pamięta o Dziewięciu z Wujka

X LO pamięta o Dziewięciu z Wujka

16 grudnia 2014 r. minęła kolejna rocznica pacyfikacji strajku na katowickiej Kopalni "Wujek". Dla upamiętnienia ofiar tej komunistycznej zbrodni odbył się Bieg Dziewięciu Górników, w którym wzięło udział ponad 150 uczniów ze szkół województwa śląskiego. Wśród nich reprezentacja XLO pod opieką dr Krzysztofa Trackiego: Karolina Baron, Katarzyna Kuźniar, Kamil Beniak, Michał Gabriel, Szymon Kraczyński, Jakub Lelewicz, Kamil Moczyński oraz Paweł Osada (uczniowie klasy 2e). Drużyna przemierzyła Śródmieście Katowic ubrana w koszulki (z logo liceum) upamiętniające pomordowanych górników.

Autor: Krzysztof Tracki 2014-12-18 21:00
16 Gru 2014

Hiszpańskie szaleństwa

Hiszpańskie szaleństwa

W każdej szkole obchodzone są różne dni i konkursy przypominające o innych kulturach i zwyczajach, dlatego również i w tym roku klasy lingwistyczne zorganizowały tradycyjnie Dzień Hiszpański. Pierwszaki tym razem miały jedynie dobrze się bawić i dowiedzieć co nieco o Hiszpanii i jej regionach z kilku prezentacji klasy 3a oraz spróbować przygotowanych przez tę klasę hiszpańskich dań, serwowanych w urządzonym na tę okazję barze. Natomiast klasa 2a przygotowała zabawne  przedstawienie w oparciu o dzieła klasyków literatury hiszpańskiej (m.in. Cervantesa i Fernando de Rojas). Wszystko było bardzo interesujące i pomocne w poznaniu kultury Hiszpanii. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki dzień.

Autor: Ada Polak, kl. 2a 2014-12-18 21:00
11 Gru 2014

Okrągły Stół historyków

Okrągły Stół historyków

We wtorek, 9 grudnia 2014 r., na zaproszenie ambasady litewskiej na Białorusi, nauczyciel naszego liceum, dr Krzysztof Tracki, brał udział w promocji swojego nowego opracowania książkowego - dzieła napisanego przez ostatniego kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Joachima Litawora Chreptowicza pt. O prawie natury. Książka ukazała się w trzech językach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów - polskim, litewskim i białoruskim. Edycję doprowadził do skutku JE ambasador litewski Evaldas Ignatavićius. Promocji książki towarzyszyła konferencja naukowa, poświęcona postaci Chreptowicza - "okrągły stół" historyków Polski, Białorusi i Litwy. Stronę polską reprezentował dr Krzysztof Tracki.

Autor: Tomasz Dreinert 2014-12-18 21:00
9 Gru 2014

Jubileuszowa Dziesiątka

Jubileuszowa Dziesiątka

No i stało się. Oddajemy w Wasze ręce kolejny, jubileuszowy numer nasze gazety Dziesiątka. Jest wydanie szczególne z kilku powodów - po pierwsze to numer 50. Po drugie zaprosiliśmy do współpracy absolwentów, którzy byli redaktorami Dziesiątki. A po trzecie - pobiliśmy rekord rekordów ilości stron - 60 to już mała książka.
Zapraszamy do lektury!

Autor: Jacek Durski 2014-10-27 19:00
27 Paź 2014

Nakrętki w słusznej sprawie

Nakrętki w słusznej sprawie

Maja jest 1,5 roczną dziewczynką chorą na nowotwór. Jej leczenie jest kosztowne, dlatego rodzice dziewczynki szukają sojuszników w pozyskiwaniu środków.

Aby pomoc, wystarczy włączyć się w prowadzoną w szkole akcję zbierania plastikowych korków i nakrętek. Zostaną one przekazane rodzicom Mai przez Karolinę z 1b. Nakrętki to surowiec wtórny, który można wymienić na pieniądze - oczywiście potrzeba ich bardzo dużo. Akcja trwa w naszej szkole do 29 listopada. Pudło do wrzucania korków znajduje się przy sekretariacie.

Autor: Marcin Kręgiel 2014-09-26 20:00
26 Wrz 2014

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły: inne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014