Wycieczka kl. 2c do Wrocławia

Wycieczka kl. 2c do Wrocławia

W dniach 28-29 września kl. 2c wraz z opiekunami: prof. T. Sygit i prof. A. Winiarskim wzięła udział w wycieczce programowej do Wrocławia. 
Zwiedziliśmy m.in. Stare Miasto, Ostrów Tumski i Ogród Botaniczny. Obejrzeliśmy Panoramę Racławicką oraz zbiory Muzeum Narodowego. Uczestniczyliśmy w multimedialnych pokazach w Centrum nauki Hydropolis, a nawet wstąpiliśmy (choć na razie tylko na kilka godzin) w progi Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zachwyciła nas Aula Leopoldina i widok z Wieży Matematycznej.

Autor: Teresa Sygit 2017-10-01 21:22
1 Paź 2017

Tydzień Książek Zakazanych

Tydzień Książek Zakazanych

Od 24 września do 30 września biblioteki oraz inne instytucje kultury na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodziły Tydzień Zakazanych Książek. W tym czasie tysiące bibliotek i księgarni na całym świecie zwracało uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury i zakazywania książek. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Nasze prawo do czytania”.

Autor: Joanna Baca 2017-10-02 10:00
30 Wrz 2017

Pola Nadziei

Pola Nadziei

Kiedy wiosną zakwitają żonkile, to znak, że rozpoczyna się kampania "Pola Nadziei". Przypomina ona o wielkiej akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki.

Aby żonkile zakwitły wiosną konieczne są prace ogrodnicze jesienią. Grupa młodzieży z klas drugich uczestniczyła w pracach na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Katowicach. Przygotowaliśmy rabatę do sadzenia żonkili przy Bibliotece Śląskiej. Grządka została przekopana, chwasty usunięte. Kiedy będziecie przechodzić wiosną obok morza żonkili, pomyślcie, że w tym jest też nas udział.

Autor: Izabela Rembecka 2017-09-21 13:00
21 Wrz 2017

78 rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

78 rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

8 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach 78 rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Rozpoczęliśmy w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach od udziału w Mszy Św. w intencji funkcjonariuszy Policji II RP poległych, zamordowanych oraz zaginionych podczas II wojny światowej. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz uczestników uroczystości z orkiestrą policyjną, kompanią honorową Policji do Komendy Wojewódzkiej Policji na terenie której znajduje Grób Policjanta Polskiego.

Autor: Mirosław Galik 2017-09-08 20:00
8 Wrz 2017

Uroczysta inauguracja roku szkolnego

Uroczysta inauguracja roku szkolnego

Dnia 4.09.2017r. w auli Wydziału Prawa i Administracji UŚ w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego.

W uroczystości uczestniczyli Pan prof. zw. dr hab. Andrzej Noras - Prorektor ds. Badań Naukowych, Pani dr hab. prof. UŚ Joanna Jagoda - Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych i Niestacjonarnych Wydziału Prawa i Administracji, Pani Magdalena Zymon - Dyrektor Wydziału Nadzoru Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pani dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek z Wydziału Filologicznego, Pani dr Helena Hrapkiewicz - Kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz społeczność X Liceum Ogólnokształcącego z Panią Dyrektor szkoły dr Barbarą Nowak na czele.

Wykład inauguracyjny poświęcony zjawisku ironii w literaturze wygłosiła Pani dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek. Cała uroczystość miała szczególnie podniosły charakter.

Autor: Dariusz Banaś 2017-09-05 16:00
4 Wrz 2017

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego
Wreszcie nadeszły upragnione wakacje, ale zanim to nastąpiło, pożegnaliśmy na wesoło rok szkolny. Najpierw najlepsi uczniowie odebrali z rąk pani dyrektor świadectwa, wyróżnienia i nagrody. Później klasa 1a przedstawiła "wiadomości telewizyjne", dzięki którym mogliśmy ponownie przeżyć najważniejsze i najbardziej emocjonujące wydarzenia minionego roku. Były reportaże, wywiady z nauczycielami i pracownikami szkoły oraz oczywiście dziennikarski komentarz. Wszyscy mieliśmy okazję dowiedzieć się, czym żyły poszczególne klasy a nauczyciele zobaczyli się w krzywym zwierciadle. Dziennikarskiemu oku nie uszła zabiegana pani pielęgniarka, "wzruszający" moment na lekcji WOS-u czy urodziny jednego z nauczycieli. Pożegnaliśmy się z przekonaniem, że doskonale wiemy, co w Paderewie piszczy.
Autor: Anna Dziechciarz 2017-06-23 20:59
23 Cze 2017

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły: rok szkolny - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014