Warsztaty z twórczości Picasso w klasie lingwistycznej

W środę - 8 stycznia, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach poświęconych życiu i twórczości Pabla Picassa, prowadzonych przez p. Katarzynę Czaplę-Durską z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. Klasa licznie stawiła się w sali i z dużą ciekawością słuchała słów prowadzącej wykład. Ponadto, jako że temat sztuki Picassa jest bardzo interesujący, każdy miał coś do powiedzenia.

Na początku poznaliśmy życiorys hiszpańskiego geniusza. Mieliśmy także okazję przeanalizować kilka obrazów, dzięki czemu każdy mógł poczuć się jak prawdziwy znawca sztuki. Trzeba jednak wspomnieć, że oglądaliśmy nie tylko najpopularniejsze dzieła. Widzieliśmy także szkice i obrazy z początków życia i kariery Picassa, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować jak malarz dorastał, stworzył nowy kierunek w sztuce i w końcu stał się prekursorem malarstwa oraz wzorem do naśladowania.

Podsumowując, warsztaty te umożliwiły uczniom m.in. poznanie takiego kierunku w malarstwie, jakim jest kubizm, dzięki czemu stał się on bardziej zrozumiały i interesujący. Nie można także pominąć roli Hiszpanii, która była ojczyzną malarza i z której wielokrotnie czerpał inspirację do swoich dzieł.

Julia Fyda, 2a

Autor: Anna Dziechciarz 2014-01-15 20:00

Zdjęcia do artykułu
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014