Pro memoria

Uczniowie klas 2e, 1e i 3d intensywnie przygotowują się do podsumowania obchodów Roku Aleksandra Fredry. Nastąpi ono w samo południe 6 grudnia na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego. Zaprezentowane zostaną inscenizacje fragmentów najbardziej znanych komedii: „Śluby panieńskie”, „Mąż i żona”, „Zemsta”, „Gwałtu, co się dzieje”. Towarzyszyć im będzie  finał konkursu wiedzy o życiu i dziele A. Fredry oraz obecności jego sztuk na scenach Teatru Śląskiego. Ponadto przygotowywana jest wystawa prac plastycznych.

Teatr Śląski nie tylko użycza licealistom gościnnej sceny i kostiumów. Jako współorganizator wspomaga młodych artystów, m.in. poprzez owocne spotkania z aktorką - panią Marią Stokowską, lekcje teatralne z panią Renatą Janiszewską a w planie jeszcze warsztaty z reżyserem włoskim – Beppe Navello…. A wszystko to w ramach akcji Tauron Dzieciom. Tak więc trwają próby, warsztaty teatralne,  przymiarki kostiumów, powtarzanie ról, ćwiczenie ruchu scenicznego, malowanie, rysowanie etc. 

W ubiegły piątek uczniowie uczestniczyli w sesji fredrowskiej w Muzeum Historii Katowic. I choć dyskutowano na temat kostiumów teatralnych to największe emocje i zainteresowanie  wzbudziło wystąpienie pana Macieja Szeptyckiego - pra, pra, prawnuka samego Aleksandra Fredry, który z nieskrywaną, autentyczną pasją opowiadał o swej niezwykłej rodzinie. 

(Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych fotografii.)

Autor: Lucyna Szczawińska 2013-12-04 21:17

Zdjęcia do artykułu
Miejsce wydarzenia

Teatr Śląski Katowice, ul. Rynek 10
 

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014