Ustanowienie Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 27.09.2013 w późnych godzinach popołudniowych członkowie szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej, oraz chętni uczniowie uczestniczyli w uroczystym capstrzyku z okazji 74 rocznicy Ustanowienia Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Mariackim celebrowaną przez arcybiskupa seniora Damiana Zimonia. Po mszy odbył się przemarsz uczestników pod Pomnik Żołnierza Polskiego gdzie odbyły się główne uroczystości upamiętniające wkład Polskiego Państwa Polskiego i Armii Krajowej w walce z okupantem w czasie II wojny światowej.

Przedstawiciele władz Województwa, Miasta i Instytutu Pamięci Narodowej w swych wystąpieniach przybliżyli nam heroizm naszych przodków w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Wzięliśmy udział w Apelu Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, złożyliśmy w imieniu wszystkich uczniów szkoły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Uczniowie naszej szkoły wsparli Rodzinę Katyńską w Katowicach poprzez wystawienie pocztu sztandarowego do sztandaru Rodziny. Zabezpieczyliśmy również oprawę artystyczną uroczystości . Nasze koleżanki wykonały pieśń patriotyczną i wiersz poświęcony Armii Krajowej.

Autor: Mirosław Galik 2013-10-04 16:26

Zdjęcia do artykułu
Miejsce wydarzenia

Kościół Mariacki w Katowicach Katowice, Plac ks. dr. Emila Szramka 1
 

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014