Projekt międzynarodowy Katowice-Budapeszt

Tegoroczna realizacja projektu lingwistyczno-kulturowego Na skrzyżowaniu kultur: Katowice-Budapeszt koordynowana przez prof. Joannę Banaś i prof. Tomasza Dreinerta zaczęła się w październiku, kiedy to w dniach 19–23. 10.2011 grupa uczniów naszej szkoły  gościła u siebie węgierskich uczniów z Eötvös József Gimnázium wraz z z ich nauczycielami.

 

Choć pobyt w Polsce był dość krótki, w programie nie brakowało atrakcji. Pierwszego dnia nasi uczniowie zabrali Węgrów na krótki spacer po Katowicach. Dzień następny to prezentacja naszej szkoły oraz zajęcia integracyjne, które poprowadził szkolny pedagog. W ciągu kolejnych dni Węgrzy mieli okazję zwiedzić  Auschwitz, Kraków oraz Kopalnię Guido. W końcu nie pozostało nic innego jak pożegnanie gości i oczekiwanie na ponowne spotkanie, tym razem w Budapeszcie.

Rewizyta w szkole Eötvös József Gimnázium  miała miejsce w dniach 7-11.03.2012. Zwiedziliśmy w Budapeszcie wiele miejsc m.in. Węgierskie Muzeum Narodowe, budynek Parlamentu, Wzgórze Zamkowe, Wyspę Małgorzaty, miasteczko Szentendre, w którym to podzieleni na grupy, musieliśmy wykonywać zadania oraz odpowiadać na pytania dotyczące tego miejsca.

Węgrzy zorganizowali nam również bardzo miłą niespodziankę – rejs statkiem po Dunaju. Przepiękne widoki Budapesztu późnym wieczorem, a do tego wspólna zabawa złożyły się na bardzo miły wieczór.

Dzięki rodzinom, które nas gościły, mieliśmy okazję bliżej poznać kulturę, kuchnię oraz zwyczaje Węgier, które wcale nie różnią się tak bardzo od naszych.

Pobyt na Węgrzech był bardzo przyjemnym doświadczeniem, a z całej wymiany pozostanie nam wiele miłych wspomnień.

 

Wymiana z Węgrami - 2012

 

Wymiana z Węgrami - 2012

Więcej zdjęć znajduje się w fotogalerii XLO.

Autor: Monika Rusecka, 2a 2012-04-10 11:37 Edycja: 2013-09-28 11:40

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014