Biało-czerwony kotylion

Dzień Niepodległości – każdy z nas powinien pamiętać dlaczego jest wolny, dlaczego jest taki ważny. Dzień radości, a jednocześnie refleksji, próbujemy odczuć ducha patriotyzmu – ducha drzemiącego w każdym Polaku. Prezydent Bronisław Komorowski zachęca nas do przypięcia biało-czerwonego kotylionu, by zmotywować nas do zjednoczenia się w narodzie i bycia dumnym ze swojego pochodzenia. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z wagi tego święta. A szkoda.
 

11 listopada. Ulice są  niemalże całkowicie puste. Na słupach powie-wają flagi. Dobrze, że chociaż na słupach, bo to bardzo rzadki widok: flaga wywieszona z okna prywatnego mieszkania.
O godzinie dziesiątej w Archikatedrze Chrystusa Króla rozpoczynają się wojewódzkie obchody Dnia Niepodległości. Na placu obok katedry, ustawieni na baczność, czekają żołnierze, reprezentacje policji, związków harcerskich, szkół wojskowych, a nawet górnicza orkiestra. Jednak nas przede wszystkim interesuje to co dzieje się na schodach katedry. Gdyż  właśnie tam  czekają na swój występ uczniowie naszego LO. Marznący, ale uśmiechnięci. Każdy ma dopiętą do kurtki biało-czerwoną kokardę. To właśnie oni zapoczątkowali obchody jedną z pieśni patriotycznych. Pod dyrygenturą profesora Tomasza Antona wykonali miedzy innymi Rotę, a każdy z ich występów uwieńczony był oklaskami ze strony zebranej przed katedrą publiczności wśród której znalazły się osoby w całej gamie wiekowej. Nawet  całe rodziny przyszły uczcić 11 listopada. Tworzymy nowe tradycje związane z obchodami tego święta. Wśród zebranych można było dostrzec biało-czerwone kotyliony, wstążki, czy inne akcenty w narodowych barwach.  Na uroczystości nie zabrakło również innych przedstawicieli naszego Grona Pedagogicznego wspierających drugoklasistów w śpiewie. Całość tego występu miała bardzo pozytywne zabarwienie. Wiele osób, które  przechodziło przypadkowo nie wiedząc nawet, że coś takiego ma miejsce, z uśmiechem zatrzymywało się by obejrzeć, a czasami nawet włączyć się do śpiewu. Pojawił się nawet tak dobrze wszystkim znany prezenter telewizji TVN, Kamil Durczok, którego po występie „powitali” nasi uczniowie w efekcie uzyskując nawet fotografię pamiątkową. Tym  miłym akcentem zakończyła się ta część obchodów. Następnie w Archikatedrze odbyła się msza za ojczyznę.
Wracając do domu minęłam naszą szkołę. Popiersie Ignacego Paderew-skiego również udekorowane biało-czerwoną wstęgą… Wchodząc na osiedle doliczyłam się może trzydziestu wywieszonych flag. Na (około) 1344 mieszkania.
A Wy… wywiesiliście flagę?

 

Śpiew pieśni patriotycznych na schodach Archikatedry
Śpiew na schodach Archikatedry
foto: Ewa Hess
Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej fotogalerii

Autor: Ewa Hess 2011-11-14 12:37 Edycja: 2013-09-28 11:40

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

..::XLO online::... All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014