Przyłapani na czytaniu zakazanych książek

Tydzień Książek Zakazanych to coroczne wydarzenie promujące wolność czytania. Podczas tegorocznego tygodnia, który trwał w tym roku od 20 września do 26 września października Biblioteka Szkolna X Liceum Ogólnokształcącego włączyła się również w promowanie informacji o tym wydarzeniu.
Z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego uczniowie i nauczyciele wzięli udział w organizowanym projekcie "Przyłapani na czytaniu zakazanych książek".
O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy lista autorów i tytułów dotkniętych represjami. Znalazły się na niej między innymi: „Biblia”, „Koran”, „Podróże Guliwera”, „Cierpienia młodego Wertera”, „Inny świat”, „Portret Doriana Graya”, „Dziennik Anne Frank”, „Rok 1984”, „Buszujący w zbożu” i wiele innych tytułów.
Idea Tygodnia Książek Zakazanych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej
i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Autor: Joanna Baca 2020-09-28 07:00

Zdjęcia do artykułuX Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły: rok szkolny - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014