Karolina Błaszczyk

Urodziłam się by pisać… Od dziecka milion historyjek i opowiadań przechowywanych w głowie… Z czasem, gdy już nauczyłam się pisać postanowiłam przelewać je na papier. Tak właśnie narodziła się moja pasja, pasja mojego życia, czyli pisanie książek. Piszę bo nie umiem inaczej. Pisanie daje mi poczucie spełnienia. Dzięki temu, że piszę książki moje życie jest o wiele ciekawsze, barwniejsze, pełniejsze.

Szukając inspiracji do książek człowiek zwalnia dotychczasowe tempo życia i po prostu rozgląda się, czasem zauważając rzeczy, których inni nie zauważają. Podczas wymyślania miejsc akcji książek, pisarz wędruje w miejsca, o których nawet nie miał pojęcia. Pisząc książki, również automatycznie sięgasz po inne książki, żeby odświeżyć umysł. Jeśli chodzi o mnie, to ja sięgam po książki również po to aby zobaczyć jak inni autorzy kreują bohaterów. Robię to po to, żeby w swoich książkach nie wystrzec się ich błędów. Jeśli chodzi o wzór autora, który jest moim autorytetem, to niestety nie mogę nic powiedzieć, bo takowego nie mam, ale mogę wskazać autorów, którzy mogą być dla innych początkujących pisarzy wzorem. Do tych autorów mogę zaliczyć: Carlos Ruíz Zafón- hiszpański autor, mistrz opisu charakterów. Rick Riodan- amerykański pisarz, perfekcyjnie rozwijający i dynamizujący akcję swoich utworów. Mam też ulubioną anty-pisarkę; J.K Rowling od której można nauczyć się jakich motywów nie wprowadzać i jak nie kreować bohaterów.

To są oczywiście takie najbardziej dosadne przykłady. Tak naprawdę, to pisząc nie wzoruję się na nikim. Piszę „po swojemu”. Tematyka moich książek zależy od gatunku. Jedyne są fantastyczne, inne bardziej przyziemne. Tak naprawdę to bliskie mi są prawie wszystkie gatunki. Ważny jest temat i to co chcę przez niego powiedzieć. Wiecie co jest najlepszą inspiracją do pisania książek? Otaczający nas świat. W świecie jest wiele rzeczy, które można opisać i stworzyć z nich historię. Wystarczy tylko się zatrzymać i poobserwować. Pisarz to tak naprawdę doskonały obserwator i jednocześnie typowy człowiek renesansu. Pisać może naprawdę każdy, wystarczy tylko chcieć. Na początku może wydać się to trudne, ale z czasem będzie to przychodzić z większą łatwością. Pamiętajcie początki zawsze są trudne, ale nie warto się zrażać i zniechęcać. Pisanie jest również świetnym sposobem na nudę. Jeśli ktoś chce pisać dobrze, musi włożyć w to całe swoje serce. Pamiętajcie zawsze jest coś do opisania. Wystarczy się zatrzymać i rozejrzeć.

Autor: Mariusz Pawela 2020-06-08 21:00

Zdjęcia do artykułu


X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Uczeń z pasją. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014