Jubileusz 70-lecia XLO

W sobotę 29 czerwca hucznie świętowaliśmy jubileusz 70-lecia naszej szkoły. Przybyli absolwenci, emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele współczesnej społeczności liceum.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Archikatedrze Chrystusa Króla, koncelebrowaną przez księży absolwentów i katechetów. Następnie przeszliśmy na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, gdzie miała miejsce uroczysta gala. Goście składali życzenia, absolwenci wspominali swoje szkolne czasy, a całość uświetniły występy artystyczne uczniów i abiturientów.

Zwieńczeniem obchodów był festyn na terenie szkoły, który stał się okazją do wspomnień, rozmów, wspólnego przebywania w murach szkolnych z dawno niewidzianymi kolegami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, przygotowanej przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Więcej zdjęć na szkolnym Facebooku.

Uroczysta gala składała się z dwóch części. Pierwsza, oficjalna, obejmowała wspomnienia absolwentów. O swoich latach szkolnych opowiedział Maciej Stachura, przedstawiciel władz Miasta Katowice. Kolejni abiturienci - Ewa Ziętek, Marian Biczycki, Maciej Szymanowski - podzielili się refleksją na temat tego, co wynieśli ze szkoły i z czym rozpoczęli swoje dorosłe życie. Z kolei Tomasz Dreinert przedstawił historię X LO.

W części artystycznej podziwialiśmy występy obecnych i byłych uczniów. Słuchaliśmy piosenek, chwaliliśmy się talentami aktorskimi. Galę poprowadzili absolwenci-dziennikarze: Dominika Szczawińska oraz Marek Durmała.

Festyn obfitował w liczne atrakcje. Wśród nich loteria fantowa, rozgrywki sportowe między różnymi rocznikami absolwentów, pokazy capoeiry, kaligrafii chińskiej i pierwszej pomocy, porady dietetyczne, zajęcia dla małych dzieci. Można było zwiedzić budynek X LO i powspominać swoje szkolne czasy. Wszystko to cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców Zawodzia, którzy chętnie uczestniczyli w naszym pikniku. Jednak najważniejsze były rozmowy z przyjaciółmi ze szkolnej ławy, ze swoimi nauczycielami oraz zabawa przy płynącej ze sceny muzyce.

Uroczystości jubileuszowe miały tylko jedna wadę - zbyt szybko się skończyły...

Autor: Tomasz Dreinert 2019-07-24 23:00

Zdjęcia do artykułuMaciej Stachura


Ewa Ziętek


słów kilka o historii X LO


pierwsza pomoc


pokazy capoeiry


Dyrektor dr Barbara Nowak oraz prowadzący galę


śpiewa Zofia Anton


uroczysta Msza Św.


porady dietetyczne


chińska kaligrafia


nasi artyści


nasi sportowcy


prowadzący - Dominika Szczawińska i Marek Durmała

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014