Joanna Toporek

Przez wiele lat myślałam, że moimi jedynymi zainteresowaniami jest czytanie książek (a raczej pochłanianie ich) i oglądanie seriali. Myślałam też, że nie można o nich mówić, jako o prawdziwych zainteresowaniach, a co dopiero nazywać je pasją. Pasja to takie poważne słowo, które sprawiało, że było mi przykro, iż nadal nie odkryłam swojej. Okazuje się jednak, że mam pasję i jest nią pomaganie! Pod koniec 2016 roku poznałam projekt Szlachetna Paczka – wtedy, jako darczyńca. Rok później zostałam wolontariuszką – Super W. Już w 2018 roku udało mi się pełnić obydwie te funkcje.

Co daje mi wolontariat? Poznaję wielu wspaniałych ludzi – rodziny, wolontariuszy, liderów i prawdziwe życie. Jako pośrednik między rodziną a darczyńcą mogę sprawić, że czyjeś życie stanie się lepsze. Sama przy tym wiele się uczę - cierpliwości, organizacji, empatii, współpracy z ludźmi.
Jestem absolwentką klasy E o profilu humanistyczno-medialnym. Przez trzy lata liceum czynnie angażowałam się w działalność szkolnego Koła Psychologii Społecznej. Trzy razy prezentowałam spoty profilaktyczne podczas Przeglądów Spotów Profilaktycznych, edukowałam kierowców podczas akcji Miejska Dżungla, pisałam listy i byłam jednym z organizatorów Maratonu Pisania Listów Amnesty International, prowadziłam zajęcia dla uczniów klas pierwszych w trakcie wyjazdu integracyjnego. Największym osiągnięciem była wygrana w ogólnopolskim konkursie Szkoła wolna od używek, organizowanym przez GIS. Nasza drużyna zdobyła sprzęt elektroniczny dla szkoły i bony na sprzęt sportowy dla każdego uczestnika.
Zwieńczeniem trzech lat mojej pracy było otrzymanie Nagrody im. Heleny Paderewskiej w naszej szkole za działalność społeczną. Nie spodziewałam się tego, to było ogromne wyróżnienie.
Obecnie jestem studentką Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim.

Autor: Marcin Kręgiel 2019-01-11 11:00

Zdjęcia do artykułuIII Przegląd Spotów Profilaktycznych w ramach IV Katowickiego Święta Profilaktyki Katowice 2018


Pierwsze miejsce na ogólnopolskim konkursie profilaktycznym organizowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia


I Przegląd Spotów Profilaktycznych w ramach IV Katowickiego Święta Profilaktyki Katowice 2016


Z drużyną Szlachetnej Paczki


Na zajęciach podczas obozu integracyjnego klas pierwszych


Na ogólnopolskim konkursie profilaktycznym organizowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia


Z drużyną Szlachetnej Paczki


Z epicką ekipą Koła Psychologii Społecznej

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Uczeń z pasją. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014