Warsztaty prawne w Ministerstwie Sprawiedliwości

Klasa 2e uczestniczyła w warsztatach Dzień z prawem, organizowanych w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. Zajęcia inaugurujące tegoroczną edycję projektu przeprowadzono właśnie z naszą szkołą.

Spotkali się z nami dwaj Wiceministrowie Sprawiedliwości - pan Łukasz Piebiak i pan Michał Wójcik. Ponadto mieliśmy okazje porozmawiać z zawodowym sędzią - panią Anetą Matosek. Istotnym elementem warsztatów była symulacja rozprawy karnej, której uczestników grali nasi uczniowie. Zwieńczeniem Dnia z prawem było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz wizyta w Sejmie RP.

Warto podkreślić, że braliśmy udział również w ubiegłorocznej edycji ministerialnego projektu.

Po wprowadzeniu w tematykę władzy publicznej spotkaliśmy się z sędzią Anetą Matosek, która opowiedziała o swojej pracy w sądzie rodzinnym. Mogliśmy porozmawiać o sytuacji prawnej młodego człowieka oraz uświadomić sobie konsekwencje niektórych działań. Ponadto pani sędzia omówiła długa i trudną drogę do tego prestiżowego zawodu.

Jako jedyni uczestnicy warsztatów spotkaliśmy się z dwoma wiceministrami. Pan Łukasz Piebiak odpowiadał na pytania dotyczące dnia codziennego w ministerstwie, swojej drogi do zajmowanego stanowiska; uczniów interesowała również sytuacja międzynarodowa Polski. Z kolei pan Michał Wójcik, pochodzący z Katowic, chciał się przywitać z uczniami, jak to określił, słynnej Paderewy.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych - w niesławnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej - zobaczyliśmy celę rtm. Witolda Pileckiego oraz miejsce śmierci gen. Augusta Fieldorfa - Nila. Z kolei w Sejmie zwiedziliśmy Salę Posiedzeń oraz wysłuchaliśmy wykładu na temat polskiego parlamentaryzmu oraz budynków sejmowych. 

Zdjęcia - prof. T. Dreinert, Weronika Mołczan.

Autor: Tomasz Dreinert 2018-10-17 22:00

Zdjęcia do artykułu


symulacja rozprawy
symulacja rozprawy
Sejm RP
Sejm RP
Minister Łukasz Piebiak
Minister Łukasz Piebiak
symulacja rozprawy
symulacja rozprawy
Sejm RP
Sejm RP
symulacja rozprawy
symulacja rozprawy
Sejm RP
Sejm RP

Miejsce wydarzenia

Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa, Aleje Ujazdowskie 11
 

Akademickie X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Warsztaty - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014