Dzień Śląski

Dzień 15 czerwca był Dniem Śląskim w X LO.  Zgodnie z kilkuletnią tradycją mogliśmy obejrzeć przedstawienie w gwarze śląskiej. Tym razem był to „Mantel od starzika”, którego scenariusz autorstwa  Lidii Michalskiej  nagrodzono w konkursie na jednoaktówkę po Śląsku. Spektakl został przygotowany przez uczniów klasy 1d: Martynę Cywińską, Sergiusza Nowakowskiego, Oliwię Rudy i Esterę Sterczewską. Jego akcja rozgrywa  się w śląskiej rodzinie wielopokoleniowej a tytułowy rekwizyt (klasyczny chwyt farsy) bardzo wyraźnie portretuje (zmarłego) właściciela. Przeszłość objawia się stopniowo i bardzo zgrabnie dialoguje z teraźniejszością. Zręcznie także, krok po kroku, odsłania się zagadka, na koniec liryczna pointa...

Ponadto wysłuchaliśmy koncertu  poetycko muzycznego w wykonaniu: Zofii Anton, Wisenny Bartoszek, Filipa Bałazego, Darii Klimasary i Kamila Słoty. Artystom śpiewającym akompaniował na gitarze prof. Tomasz Anton.

To dla ducha. A dla ciała były kołacze i chleb ze smalcem, którymi pod wodzą prof. M. Sutor częstowali wszystkich uczniowie klas 1d i 2d.

Autor: Lucyna Szczawińska 2018-08-29 22:46

Zdjęcia do artykułu

X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach 
Adres: ul. Miarki 6 40-224 Katowice
tel.: 32 259-77-59, 32 258-79-47 
e-mail: szkola@xlo.pl

Z życia szkoły: inne - X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. All Rights Reserved.
Opracowanie graficzne strony: Jacek Durski 2013-2014